Перейти до основного змісту
У "Довженко-Центрі" покажуть стрічку Івана Кавалерідзе, що належить до 100 найкращих фільмів в історії українського кіно

У "Довженко-Центрі" покажуть стрічку Івана Кавалерідзе, що належить до 100 найкращих фільмів в історії українського кіно

"Коліївщина", Довженко-Центр
Кадр із фільму "Коліївщина" (1933). "Довженко-Центр"

У "Довженко-Центрі" 7 травня під час ретроспективної програми "Поетичне кіно. Витоки" відбудеться показ стрічки Івана Кавалерідзе "Коліївщина" 1933 року, що належить до 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Про це йдеться на сайті "Довженко-Центру".

До програми "Поетичне кіно. Витоки" обрали фільми, які стали предтечею українського поетичного кіно. Покази доповнюють лекції та дискусії, які висвітлюють напрям через сучасну оптику.

Фільм у кінолекторії "Довженко-Центру" представить кінознавиця Альона Пензій.

Сюжет стрічки побудований навколо козацько-селянського повстання на Правобережній Україні у 1768–1769 роках, що стало відповіддю на гнітючу політику Речі Посполитої. Головні герої — історичні персонажі, які відіграли провідну роль у заворушенні: Семен Неживий, Іван Ґонта та Максим Залізняк.

Іван Кавалерідзе працював із темою повстань з часів свого дебютного фільму "Злива" (1929). Однак тоді він більше покладався не на реальні історичні відомості, а на поему "Гайдамаки" Тараса Шевченка. Серед особливостей "Коліївщини" відзначають також залучення до кінематографу пластичних мистецтв, так режисер та скульптор поєднав свої творчі царини.

Стрічка стала новаторською поліфонією, в якій представники різних націй спілкуються рідною мовою. Саме в ці роки Радянський Союз запровадив політику коренізації, коли мовам республік надавався офіційний статус. Фільм створювали у часи Голодомору та репресій, тож змонтована у 1931 році кінокартина з'явилася в прокаті лише у 1933 році. До 200-річчя подій у 1968-му "Коліївщину" було відцензуровано та скорочено на 13 хвилин.

Авторка: Анастасія Курінська

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивітья наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок