У французькому виданні Le Monde опубліковано колонку європейських діячів культури, які закликають виключити Росію з Міжнародної ради музеїв (ICOM). Автори заявляють: Москва не лише руйнує українську культурну спадщину, а й цілеспрямовано її "русифікує", організовуючи ревізіоністські виставки та змінюючи походження творів.
Про це повідомляє Le Monde.
"Україна ніколи не існувала" — цю тезу, за словами колективу авторів, активно просуває російське керівництво. За даними ЮНЕСКО, станом на 16 квітня 2025 року зафіксовано 494 знищені або пошкоджені об'єкти культурної спадщини: 149 релігійних споруд, 257 історичних будівель, 33 пам'ятники (зокрема, присвячені жертвам Голокосту), 18 бібліотек, 34 музеї та 2 археологічні об'єкти.
Починаючи з окупації Криму у 2014 році Росія розгорнула політику привласнення українських культурних цінностей. У 2016 році Третьяковська галерея провела виставку художника Івана Айвазовського, де 38 зі 120 представлених робіт були вивезені з кримських музеїв. Попри офіційні протести з боку України, співпраця європейських музеїв із російськими інституціями тривала до 2022 року.
У липні 2024 року в Севастополі, на території археологічного заповідника Херсонес, Росія відкрила "Музей Криму і Новоросії", повністю переосмисливши простір для легітимізації ідеї "історичної належності" південних і східних регіонів України.
У Херсоні за участі російських спецслужб з музеїв вивезли понад 13 тисяч експонатів. У Маріуполі викрадено роботи Архипа Куїнджі та Івана Айвазовського. Доля частини артефактів, зокрема колекції "скіфського золота", невідома.
Автори закликають міжнародну культурну спільноту до рішучих дій — зокрема, виключення Росії з ICOM — щоб припинити легітимацію країни, яка системно знищує та привласнює культурну спадщину інших.
Знищені та пошкодженні памʼятки культури за даними МСКС
За три роки від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, станом на 24 лютого 2025 року, пошкоджено або знищено 1390 пам'яток культурної спадщини та завдано збитків 2205 об'єктам культурної інфраструктури, з яких 409 було повністю зруйновано. Найбільше постраждали пам'ятки у Харківській, Херсонській, Донецькій та Одеській областях, а також у Києві. За цей час найбільше руйнувань зазнала культурна інфраструктура, зокрема клуби, бібліотеки та заклади мистецької освіти.
Міністерство також підкреслює, що точну кількість пошкоджених і знищених пам'яток неможливо визначити через відсутність доступу до тимчасово окупованих територій. Крім того, 20,6 % територіальних громад України постраждали від руйнувань культурної інфраструктури, найбільше у Донецькій, Луганській, Сумській, Миколаївській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]