Ще на початку квітня 26 членів Європейського парламенту надіслали відкритого листа із вимогою виключити Ізраїль з "Євробачення-2025". Європейська мовна спілка (EBU) відхилила заклик, оскільки це "принципово суперечить цінностям, які має підтримувати".
Відповідь опублікував на своєму сайті словенський депутат Матяж Немец.
Лист до EBU підписало 26 членів Європейського парламенту зі Словенії, Фінляндії, Іспанії, Франції, Данії, Польщі, Бельгії, Нідерландів, Швеції та Мальти.
У листі вони порівняли виключення Ізраїлю з дискваліфікацією Росії у 2022 році: "Ми також нагадуємо, що EBU призупинила участь Росії в «Євробачення» після її вторгнення в Україну у 2022 році, посилаючись на необхідність підтримувати цінності суспільних медіа. Проте, попри неспростовні докази воєнних злочинів і попередження про геноцид, Ізраїль продовжує користуватися повним доступом до однієї з найвизначніших культурних сцен Європи".
Вони додають, що таке "вибіркове застосування принципів" неприйнятне і "це підриває довіру до EBU".
"Допускаючи Ізраїль до участі, EBU активно сприяє відбілюванню режиму, звинуваченого у злочинах проти людяності авторитетними міжнародними органами, включно з Міжнародним судом ООН".
У відповіді EBU нагадала, що "Євробачення" — це конкурс суспільних мовників, а не урядів, а війну між Ізраїлем і Палестиною не можна порівнювати з вторгненням Росії в Україну. Також там зазначили, що російський мовник ("Перший канал"), на відміну від ізраїльського, повністю підпорядковується Кремлю, діючи "у тісній співпраці з державною владою" — саме це стало причиною дискваліфікації.
"Ми повинні наголосити, що конкурс пісні «Євробачення» — це змагання між суспільними мовниками, які є членами EBU. Це не змагання між урядами... Ізраїльський мовник Kan є повноправним та активним членом EBU і тому має право брати участь", — йдеться у листі.
Немец назвав таку позицію подвійними стандартами й наполягає, що EBU має "діяти відповідно до принципів, які вона сама проголошує: солідарність, чесність та повага до людської гідності". На його думку, спілка ігнорує той факт, що ізраїльський мовний Kan "працює в системі, яка є об'єктом міжнародних розслідувань щодо серйозних порушень прав людини та воєнних злочинів".
"«Євробачення» має оспівувати музику, єдність і культурне розмаїття. У той момент, коли EBU допускає подвійні стандарти і уникає чіткого захисту фундаментальних прав людини, вона зраджує самі цінності, на яких була побудована ця подія".
Заклики дискваліфікувати Ізраїль
Виключити Ізраїль з Участі у "Євробачення" закликали ще у 2024 році, а Музиканти зі Швеції, Ісландії та Фінляндії навіть написали відкритий лист до організаторів.
Вони зазначали про те, що, дозволяючи Ізраїлю брати участь, Європейська мовна спілка (EBU) "демонструє разючі подвійні стандарти, які підривають довіру до організації", а також що це "робить страждання жертв невидимими".
Однак за кілька місяців до цього листа EBU оприлюднила заяву, в якій йшлося про те, що "Євробачення" — "для мовників, а не для урядів", і що Ізраїль бере участь у пісенних змаганнях вже 50 років. Окрім цього, там наполягали на тому, що ізраїльський суспільний мовник "дотримується всіх правил конкурсу", який є "неполітичною подією".
Також понад 400 світових зірок підписали власний лист на підтримку участі Ізраїлю в "Євробаченні". Серед підписантів актори Гелен Міррен, Маїм Бялік та Лієв Шрайбер, засновник гурту Kiss Джин Сіммонс та інші.
"Ми вважаємо, що такі заходи як співочі конкурси мають вирішальне значення для подолання наших культурних розбіжностей і поєднують людей різного походження через їхню спільну любов до музики. Ті, хто закликає усунути Ізраїль, підривають дух конкурсу і перетворюють його зі свята єдності на інструмент політики", — було зазначено у зверненні.
Що відомо про "Євробачення-2025"
"Євробачення-2025" відбудеться 13, 15 та 17 травня у Базелі, Швейцарія. Кожен із прямих ефірів матиме власну тему, об'єднану девізом "Ласкаво просимо додому".
Ведучими події стануть Гейзел Брюггер і Сандра Штудер, а у фіналі до них також приєднається Мішель Гунцікер.
У конкурсі візьмуть участь 37 країн, з яких 32 змагатимуться у півфіналах. До фіналу потраплять до 20 переможців півфіналів. Окрім того, до фіналу автоматично потраплять представники країн "великої п'ятірки" (Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія та Іспанія), а також переможниця попереднього року — Швейцарія.
Ізраїль представлятиме Юваль Рафаель з піснею New Day Will Rise, вона виступить під номером 14 у другому пів фіналі.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]