Херсонський міський суд заочно засудив до 15 років ув'язнення з позбавленням військового звання майор колишнього співробітника СБУ в Криму за держзраду ч. 1 ст. 111 КК Українита порушення законівч. 1 ст. 438 КК України та звичаїв війни. Він причетний до викрадення та катування волонтера з Херсона 2022 року.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це йдеться у рішенні суду.
За даними слідства, уродженець міста Кишинів в Молдові, мешканець села Перевальне в Криму навесні 2014-го перейшов на бік держави-окупанта. На той момент він обіймав посаду командира групи 2 сектору 1 відділу 3 управління Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів СБУ в Сімферополі.
Він став служити в окупаційній "службі безпеки Республики Крим", яку потім перейменували в кримський підрозділ ФСБ РФ.
Крім того, як зазначається у вироку, 6 липня 2022 року засуджений разом з п’ятьма невстановленими російськими військовими вдерся до будинку волонтера з Херсона. Він відібрав і привласнив у нього 13 тисяч гривень, два ноутбуки, мобільний телефон та інше майно і незаконно позбавив його волі.
Цивільного чоловіка відвезли до захопленого окупантами Херсонського ізолятора тимчасового утримання на вул. Теплоенергетиків, 3, жорстоко били його, катували електричним струмом і погрожували вбити за проукраїнську позицію.
Доказами "злочину" волонтера стали знайдені у нього під час протиправного обшуку червоно-чорний прапор із символікою "Правого сектору" і подяка від цієї громадської організації.
"Суд кваліфікує дії обвинувуаченого за ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України, тобто у вчиненні жорстокого поводження з цивільним населенням та інших порушень законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вчинених за попередньою змовою групою осіб", — наголошується у вироку.
У Центрі журналістських розслідувань з'ясували, що йдеться про Олександра Лебедя. А волонтер, до катування якого причетний Лебедь, — це Роман Баклажов.
В прокуратурі АР Крим та м. Севастополя Суспільне Крим пояснили, що вироки, винесені за результатами спеціального судового розгляду — судового розгляду за відсутності обвинуваченого ("заочні" вироки), набирають законної сили в загальному порядку, а саме після закінчення строку подання апеляційної скарги (30 днів з дня проголошення вироку), якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Водночас початок строку покарання засудженому рахується з моменту його затримання.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube