2190 днів у сирості, антисанітарії, без належного харчування та медичної допомоги, під постійним моральним і фізичним тиском — у таких умовах перебуває кримськотатарський активіст Тофік Абдулгазієв. Шість років тому його забирали з дому як здорового та сильного чоловіка вагою 100 кг, а сьогодні він ледве бореться за життя.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це написала Аліє Абдулгазієва у Facebook.
"Шість років. Не днів. Не тижнів. Не місяців. Сьогодні це ледве жива людина, яка бореться зі смертю зі змінним успіхом. Він схуд до 51 кг, потім поступово погладшав до 90, і це не кажучи про проміжні стрибки вниз і вгору", — пише вона.
Дружина наголошує, що 27 березня 2019 року стало переломним днем для десятків кримськотатарських родин — саме тоді під час масових обшуків у Криму затримали 25 мусульман. Так з’явилася так звана “друга Сімферопольська група”.
Тофік Абдулгазієв став одним із фігурантів цієї справи, і вже шість років його утримують у колонії, попри поганий стан здоров’я.
"Його долю в ув'язненні я намагаюся висвітлювати, щоб показати, наскільки жорстокою є система до людей, провина яких звелася до "читання книжок", — додає Аліє Абдулгазієва.
Що відомо про другу Сімферопольську групу "справи Хізб ут-Тахрір"
27 березня 2019 року в Криму пройшли масові обшуки в будинках кримських татар. Слідчі дії проводили в Кам'янці, Строганівці, Білому Сімферопольського району. Окупанти затримали 20 кримських татар за підозрою в причетності до міжнародної політичної партії Хізб ут-Тахрір.
Ще трьох осіб російські спецслужби оголосили в розшук. 28 березня 2019 року вони відзвітували про затримання ще трьох кримських татар у місті Аксай Ростовської області Росії. Серед затриманих був цивільний журналіст "Кримської солідарності" Осман Аріфмеметов.
Того ж дня окупаційний Київський районний суд Сімферополя заарештував всіх затриманих, обравши їм запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
Влітку 2019 року кількість затриманих по цій групі "справи Хізб ут-Тахрір" збільшилась до 25 людей. Багато із затриманих були активістами громадського правозахисного руху "Кримська солідарність", відомого своєю активною роботою із захисту жертв політичних переслідувань у Криму. Серед них є правозахисники, громадянські журналісти та волонтери.
Через величезний обсяг матеріалів окупанти розділили кримінальну справу з 25 учасників на п'ять п'ятірок підсудних.
24 листопада 2022 року Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону визнав фігурантів справи винними в терористичній діяльності та спробі захоплення влади. Енвера Аметова і Яшара Муєдінова засудили до 13 років колонії суворого режиму, а цивільних журналістів Руслана Сулейманова, Рустема Шейхалієва і Османа Аріфмеметова — до 14 років. Чотири роки політв'язні проведуть у в'язниці, а потім ще рік будуть обмежені у свободі пересування. Підсудні винними себе не визнали і вважають своє переслідування політичним.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook