Перейти до основного змісту
Кримського політв'язня Різу Ізетова утримують в єдиному приміщенні камерного типу в колонії в Якутську

Кримського політв'язня Різу Ізетова утримують в єдиному приміщенні камерного типу в колонії в Якутську

Різа Ізетов
Різа Ізетов. Кримська солідарність

Засуджений на 19 років ув'язнення кримськотатарський правозахисник, фігурант другої Сімферопольської групи "справи Хізб ут-Тахрір" Різа Ізетов повідомив про незадовільні умови утримання в єдиному приміщенні камерного типу (ЄПКТ) у виправній колонії №1 в Якутську. Його "постійно" притягують до дисциплінарної відповідальності та відправляють у ШІЗОШтрафний ізолятор.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це громадській організації "Кримська солідарність" розповів адвокат політв'язня, який 11 березня відвідав його.

За словами Ізетова, в ЄПКТ на чотири людини розміром у 8 квадратних метрів перебувають троє ув'язнених, включно з ним. Кримський татарин зауважив, що його "постійно" притягують до дисциплінарної відповідальності, відправляючи у ШІЗО за порушення, зокрема, форми одягу чи за те, що заснув вдень під час нападу гіпертонії.

"Побачивши по камері, [наглядачі] організували комісію і покарали. <...> Хотів би виїхати звідси швидше", — зауважив бранець Кремля.

Чоловік зазначив, що співробітники Федеральної служби виконання покарань Росії (ФСВП) чинять на нього психологічний, моральний тиск "у межах його терпимості".

Через поміщення у ШІЗО та ЄПКТ Ізетов припускає, що зустріч із сім'єю адміністрація може не дозволити. Дзвінки теж не дозволяють.

Водночас кримський татарин наголосив, що в приміщенні "жахливе освітлення" і до цього "було холодно". Наразі у камері ввімкнули опалення. Воду для пиття ув'язнені набирають з-під крана.

"Тримаю піст [у священний для мусульман місяць Рамадан], їжа терпима, до цього свинина [в меню колонії] була", — зазначив політв'язень.

За його словами, загалом у цій колонії перебуває три кримських татари, включно з ним самим. Близько 15 людей відбувають покарання за злочинами, пов'язаними з тероризмом. Адвокат каже, що всі вони поміщені у ШІЗО чи ЄПКТ.

Найближчим часом Ізетова переведуть у в'язницю камерного режиму, найімовірніше, у Красноярському краї — в Мінусинськ чи Єнісейськ, додав захисник політбранця.

Ізетова етапували у виправну колонію №1 Республіки Саха за 9 тисяч км від рідного Криму 2024 року. З 6 грудня того ж року чоловіка помістили в ШІЗО, де він перебував понад місяць. Причина цього невідома.

У лютому 2025 року окупаційний Красногвардійський райсуд відмовив 71-річній матері політв'язня Надіє Ізетовій, в якій онкологічне захворювання, у переведенні його в колонію ближче до дому.

Вона зазначила, що поїздка до Різи на таку відстань для неї непосильна. Жінка не бачилася із сином шість років — з моменту його ув'язнення.

"Ні я, ні мої сестри не зможуть поїхати до нього в Якутію — їм усім за 70 років. Так далеко ми не зможемо поїхати. Я перебуваю в ремісії, але далеко з дому нікуди не виїжджаю. У мене слабкий імунітет, і я остерігаюся інфекційних захворювань. <...> У мене відчуття, що я не доживу до його прибуття, читаю дуа [молитву] Всевишньому, щоб встигнути побачитися із сином у цьому світі", — розповідала "Кримській солідарності" матір політбранця.

Що відомо про Різу Ізетова

10 березня 2022 року Південний окружний військовий суд виніс обвинувальний вирок щодо активістів, заарештованих у справі «другої Сімферопольської групи» Хізб ут-Тахрір.

Правозахисника Різу Ізетова суд засудив до 19 років позбавлення волі з відбуванням перших п'яти років у в'язниці - з найсуворішим режимом ув'язнення. Решту років терміну він має провести в колонії суворого режиму. Також суд призначив йому півтора року обмеження волі після звільнення.

Кримського татарина звинуватили в організації діяльності ісламської політичної партії Хізб ут-Тахрір, забороненої в Росії, але такої, що вільно діє на території України та інших країнах світу.

28 березня 2023 року Апеляційний військовий суд у підмосковній Власісі в особі судді Сергія Винника залишив вирок без змін.

Що відомо про другу Сімферопольську групу "справи Хізб ут-Тахрір"

27 березня 2019 року в Криму пройшли масові обшуки в будинках кримських татар. Слідчі дії проводили в Кам'янці, Строганівці, Білому Сімферопольського району. Окупанти затримали 20 кримських татар за підозрою в причетності до міжнародної політичної партії Хізб ут-Тахрір.

Ще трьох осіб російські спецслужби оголосили в розшук. 28 березня 2019 року вони відзвітували про затримання ще трьох кримських татар у місті Аксай Ростовської області Росії. Серед затриманих був цивільний журналіст "Кримської солідарності" Осман Аріфмеметов.

Того ж дня окупаційний Київський районний суд Сімферополя заарештував всіх затриманих, обравши їм запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

Влітку 2019 року кількість затриманих по цій групі "справи Хізб ут-Тахрір" збільшилась до 25 людей. Багато із затриманих були активістами громадського правозахисного руху "Кримська солідарність", відомого своєю активною роботою із захисту жертв політичних переслідувань у Криму. Серед них є правозахисники, громадянські журналісти та волонтери.

Через величезний обсяг матеріалів окупанти розділили кримінальну справу з 25 учасників на п'ять п'ятірок підсудних.

24 листопада 2022 року Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону визнав фігурантів справи винними в терористичній діяльності та спробі захоплення влади. Енвера Аметова і Яшара Муєдінова засудили до 13 років колонії суворого режиму, а цивільних журналістів Руслана Сулейманова, Рустема Шейхалієва і Османа Аріфмеметова — до 14 років. Чотири роки політв'язні проведуть у в'язниці, а потім ще рік будуть обмежені у свободі пересування. Підсудні винними себе не визнали і вважають своє переслідування політичним.

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий „всесвітній халіфат“. Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції
На початок