Перейти до основного змісту
"Вільні голоси Криму": вийшла книжка про боротьбу кримських журналістів-політв'язнів за свободу слова

"Вільні голоси Криму": вийшла книжка про боротьбу кримських журналістів-політв'язнів за свободу слова

Книжка "Вільні голоси Криму"
Книжка "Вільні голоси Криму". НЗЛ

Збірка "Вільні голоси Криму" розповідає про 16 кримських журналістів, які не боялися говорити правду про окупацію півострова. За це вони заплатили роками в російських тюрмах. Книжка вже доступна українською, а англомовна версія вийде цієї весни.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомляє Центр прав людини ZMINA.

Видання є спільною ініціативою Українського ПЕН, The Ukrainians Media, видавництва Vivat і Центру прав людини ZMINA за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED).

Це розповіді про журналістів, які фільмували обшуки та суди, створювали правозахисні рухи, допомагали родинам незаконно затриманих, писали про порушення міжнародних угод Росією. За свою роботу вони були ув’язнені окупаційною владою на терміни від семи до дев’ятнадцяти років за сфабрикованими звинуваченнями у "тероризмі", "екстремізмі" та "диверсіях".

Книжка складається з портретів політв’язнів та документальної частини, яка включає вибрані листи, щоденники та виступи у судах. Окрема увага приділена кримськотатарському контексту, адже більшість героїв — представники корінного народу Криму, які не припинили опір ані радянській, ані сучасній російській репресивній системі.

"З початком повномасштабного вторгнення Росії робота з написання історій кримських заручників Кремля стала ще важливішою: світ забував про Крим і не хотів пам’ятати про те, що війна розпочалася 2014 року саме з окупації півострова", — зазначає ініціаторка видання Тетяна Терен.

Спочатку історії були опубліковані в медіаформаті The Ukrainians, а над книжкою працювали письменники та журналісти Олеся Яремчук, Анастасія Левкова, Ірина Славінська та інші. Редакторкою виступила Інна Березніцька, а передмову написав правозахисник Мустафа Джемілєв.

"Це історії не окремих осіб, а цілого покоління. Хоча серед політв’язнів є люди різного віку, та більшість із них — народжені у 1980-ті, коли повіяв вітер змін; люди, які росли в часи зламу — економічного та суспільно-політичного, ідейного; люди, для яких домом є не лише Крим, а й демократія, справедливість і чесність із собою", — каже Анастасія Левкова.

Книжку можна придбати в електронному та друкованому форматах на сайті видавництва Vivat і в книгарнях. Її виходу передувала кампанія #SolidarityWords, яка з 2021 року підтримує кримських політв’язнів.

"У час, коли дезінформація та абсурд беруть верх, як ніколи є потреба розповідати правду про те, що діється на окупованих Росією територіях. Про беззаконня й утиски журналістів та активістів, репресії проти корінного народу Криму — у надії, що справедливість рано чи пізно настане", — наголошує кураторка англомовного видання Олеся Яремчук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції
На початок