Перейти до основного змісту
“Відстежують бізнес, який намагається вивести гроші в Україну”. Що означає заява Аксьонова?

“Відстежують бізнес, який намагається вивести гроші в Україну”. Що означає заява Аксьонова?

Ексклюзивно

Підконтрольний Росії очільник Криму Сергій Аксьонов стверджує, що окупаційна влада отримала 2 млрд 700 млн рублів коштом "націоналізації" майна на півострові. Після того, як на півострові захопили активи українських підприємств, окупанти почали відбирати майно фізичних осіб. А нещодавно Аксьонов заявив, що окупаційна влада відстежує бізнес, який намагається вивести гроші в Україну.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Що означає ця заява, чи йдеться про нові переслідування і чи залишився в Криму такий бізнес? Кореспондентка Суспільне Крим дізнавалась в адвоката Миколи Полозова, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова та заступника представниці президента в АР Крим Дениса Чистікова.

Адвокат Микола Полозов, який працював у Росії, вважає, що попри 10-річну окупацію, частина українського бізнесу, який мав активи в Криму, зберегла за ними контроль.

"Так, дійсно, багатьом довелося перереєструватися за російськими законами, створити відповідні юридичні особи. Проте, дивіденди від діяльності цього бізнесу, це не дуже значна частина, але вона є. І все одно законним власникам так чи інакше надходили ці дивіденди. І в рамках так званої націоналізації, фактично експропріації чужого майна, розграбування, російські силовики, особисто Аксьонов, які мають прямий комерційний інтерес до всього цього, вони досить успішно боролися з українським бізнесом за ці активи. Ця боротьба триває досі", – каже юрист.

Він додає, що найбільш ласі шматки бізнесу окупанти вже давно відібрали. Зараз, за словами Полозова, відбувається остаточна зачистка українського бізнесу в Криму.

"Агентура російська в Україні існує, вона працює і отримує розвіддані. Не лише воєнного характеру чи політичного характеру. Проводиться і розвідка бізнесу. І я не виключаю, що відомості про те, які підприємства, фірми, тощо, які працюють у Криму, мають кінцевих бенефіціарів серед українських бізнесменів, у них є", — вважає Микола Полозов.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів, що не знає про "серйозний" бізнес, яким володіють українці і який досі залишається в окупованому Криму. Натомість наголошує, що йому відомі спроби виведення активів підприємцями, але не в Україну, а інші країни.

"В Криму немає серйозного бізнесу, який би не намагався забезпечити безпеку тих своїх накопичень чи активів, якщо вони можуть бути виведеними з Криму. Це абсолютно всім відомо і ми знаємо підприємців, які купують нерухомість в Туреччині, в арабських країнах. Ми знаємо тих, хто намагається вивести свої капітали в європейські країни. Я не здивувався би, якщо би хтось намагається вивести на територію України, бо вони всі розуміють, що там все тимчасово", – каже Чубаров.

Заступник представниці президента в АР Крим Денис Чистіков заяву Аксьонова називає сигналом про контроль і посилення тиску в усіх сферах.

"Це залякування населення, яке підтримує Україну. Якщо є потреба, вони можуть сфабрикувати будь-яку справу. Притягнути будь-яку особу. Це вказує на повне беззаконня, і ті особи в бізнесі, які є неприйнятні для окупаційної влади, то для них знайдуть інструменти, в тому числі це - націоналізація майна і притягнення до відповідальності. Головне - тримати під контролем навіть той бізнес, який був колись незалежним", – вважає Чистіков.

Крім того, на думку Дениса Чистікова, в Криму окупанти відчувають брак ресурсів. У бюджеті, який вони ухвалили на наступний рік, дефіцит 4,1 млрд рублів (≈ 1,5 млрд гривень). Тож шукають джерела поповнення.

"Їм потрібно вишукувати різні схеми і можливості для поповнення місцевого бюджету для тих витрат, які пов'язані з так званою СВО. Тобто, фактично весь федеральний бюджет направляється на потреби військовослужбовців, тому “республіканська влада” намагається таким чином вишукувати ці ресурси, – каже Денис Чистіков. – Зокрема, вони вже заявили, що націоналізували майна на 2,7 млрд рублів. Такі цифри озвучуються, щоб заспокоїти місцеве населення. Бо якість життя за останні роки значно погіршилася. Вони озвучують цифри, які, умовно, будуть направлятися на соціальні потреби населення. Разом із тим, ми бачимо, що соціальні потреби зараз йдуть на забезпечення російських військовослужбовців, родин загиблих, а населення від цього, фактично, нічого не отримує".

Микола Полозов те, що відбувається із захопленням приватного майна і нову заяву Аксьонова називає черговим етапом перерозподілу власності.

"В Аксьонова в арсеналі є всі засоби силового тиску на бізнес, які він може застосовувати на окупованій території. Це черговий перерозподіл власності, черговий грабіж, який чинить кримська окупаційна влада. Це цілком "хижацький" експропріаційний підхід -- грабувати все, до чого можна дотягнутися. Схеми ж можна відстежити, передусім, через агентуру в Україні, тобто російські силовики отримують дані, що той чи інший бізнесмен отримує дохід з України. Є різні “фірми-прокладки”, криптовалюта, так цей ресурс виводиться. Тож російські силовики і "кладуть око" на активи, які їм сподобалися", – розповідає Полозов.

Такий перерозподіл майна розпочався ще у 2014 році та триває досі, зазначає Денис Чистіков.

"Якщо окупаційна адміністрація бачить, що воно приносить прибутки, то є бажання захопити. Бо зараз на території тимчасово окупованого Криму прибуткового бізнесу через, так звану СВО (так росіяни називають війну проти України – ред.) стає все менше, тому вони намагаються шукати інші можливості з отримання майна тих залишків бізнесу, який залишився", — підсумував він.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок