За даними Повітряних сил ЗСУ, за вересень українські оборонці знищили понад тисячу ударних безпілотників типу "Shahed-136". Один з основних майданчиків запуску росіянами цих дронів для атак по Україні — окупований Крим.
Про збільшення Росією виробництва та якості дронів, чому поцілити по пускових мобільних установках "шахедів" майже неможливо, який є ідеальний варіант для їх знищення та чому мис Чауда зручний росіянам для запуску безпілотників — читайте у матеріалі Суспільне Крим.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Іранські дрони "Shahed-136" або, як називають їх росіяни — "Герань-2", можуть долати відстань до 2,5 тисяч кілометрів. Бойова частина — 45 кілограмів.
"Shahed" запускають одразу з кількох напрямків — Курська, Приморсько-Ахтарська та окупованого Криму. Останній напрямок росіяни використовують для атак на південні регіони України. На півострові вже рік для цього використовують миси Чауда, Фіолент, Тарханкут та аеродром Бельбек.
"Якщо ти йдеш на Одесу, то з Приморсько-Ахтарська не так зручно (атакувати Україну — ред.), зручніше з Тарханкуту або з Фіоленту. Дійсно і з Бельбеку — там дуже велика злітно-посадкова смуга, навколо є можливість поставити ці контейнери, запускати. Тим паче, що Бельбек зараз як військовий аеродром не дуже експлуатується. Хоча може останнім часом вони туди і трохи повернулися, тому що ми по Криму стали трохи менше бити, сконцентрувалися на північній частині та східній частині Росії, європейської частини Росії", — розповів авіаційний експерт Костянтин Криволап для Суспільне Крим.
Він наголосив, що мис Чауда дуже зручний росіянам для запуску "шахедів", адже це великий військовий полігон — окупантам легко стежити, чи заходять туди кримські партизани.
"Якщо буде невдалий пуск, то "Shahed" там далеко не пролетіть — там впаде і не буде додаткових проблем. Тут немає якоїсь конспірології, просто зручне місце між складами, логістично виправдане, от тому вони його і використовують", — пояснив авіаексперт.
"Shahed-136" поділяються на три види: з маркуванням М — іранського виробництва, з маркуванням И — зроблений в Росії з іранських комплектуючих, з літерою К — виготовлені росіянами.
Керівник лабораторії військових досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Андрій Кульчицький розповів Суспільне Крим, що частіше росіяни запускають "шахеди" в різній комплектації.
"І И-шні "шахеди" зараз масово, і К-ашні "шахеди" вже з чотиризначними цифрами, що показує на збільшення виробництва", — сказав керівник лабораторії військових досліджень КНДІСЕ, де вивчають начиння зброї, якою росіяни атакують Україну.
Костянтин Криволап припускає, що для масового виробництва ударних дронів росіяни використовують підприємство "Купол" в Іжевську, яке виготовляє зенітно-ракетні комплекси.
"Він виробив там з липня минулого року 2,5 тисяч дронів, які дуже схожі або є подальшою модернізацією "шахедів", тому що фюзеляжі корпус літального апаратау них дуже схожі. Крім того, є ще дрони-розвідники. Вони можуть бути і ударниками, але ударниками вони погано виступають. Вони рази в два менше, ніж "шахед", — сказав авіаексперт.
Росія 2022 року уклала угоду про те, що РФ виробить за допомогою Ірану 6 тисяч "шахедів" до травня 2025 року. Контракт почав діяти з 2023-го. За пів року росіяни повинні були навчитися виробляти фюзеляжі і почати виробляти свою комплектуючу частину. Певний час комплектацію постачали іранці, каже експерт. Зараз же в росіян з'явились дрони "Гарпія-1" із китайською комплектацією.
"За цим проєктом по Ірану, в місяць повинно було вироблятися десь 250-300 дронів. А лише за вересень до нас прилетіло близько 1334 дронів типу "Shahed". Тобто це в кілька разів збільшення кількості "шахедів". І зараз вони знову летять, тобто вони налагодили дешеве виробництво великої кількості оцих дронів, без всякого різноманіття", — пояснив він.
Крім того, змінилася й якість цих дронів, зазначив керівник лабораторії військових досліджень КНДІСЕ. Зокрема, краще став матеріал, з якого готують корпус "Shahed", що впливає на те, як він утримується в польоті та як на нього діють аеродинамічні сили. Також є зміни щодо конструкції та застосування російських комплектуючих.
За словами Андрія Кульчицького, запускати їх можна з будь-якої локації, аби був би пусковий станок, щоб натиснути на кнопку "Запуск" та випустити БпЛА.
Як нагадав авіаексперт Костянтин Криволап, іранці продали ліцензію Росії на "шахеди" і допомогли налагодити виробництво та з інструкторами.
"А зараз вже росіяни, я так думаю, самі розбираються в цих питаннях, вони вже за цей період навчилися розуміти, що таке "Shahed" і з якого боку до нього підходити", — зазначив він.
Криволап розповів, що мобільна пускова установка цих іранських дронів добре замаскована під звичайний контейнер від вантажівки.
"Потім скидається тент, і там стоїть п'ять направляючих. Цей контейнер підіймається і за допомогою прискорювачів звідти вилітають "шахеди". Там нема якихось складних конструктивних елементів. Це просто така катапульта з пороховим двигуном, який розганяє "шахеди", і вони потім злітають", — повідомив він.
Експерт наголосив, що поцілити по цих установках майже неможливо.
"Сенсу ніякого немає. Взагалі треба розуміти, що кращим варіантом знищення дрона типу "Shahed" є враження його стрілецькою зброєю, тому що вона дешевша, ніж той дрон... Вони мігрують — по-перше, а по-друге, щоб попасти по них, треба сильно-сильно напружуватись. І це не має сенсу, тому що це буде таке дороге задоволення", — сказав він.
Криволап вважає, що треба робити все, щоб збивати ці дрони артилерійськими-зенітними системами невеликого калібру. Ідеальним для цього варіантом він називає швейцарську компанію Airlecon, яку викупив Rheinmetall. Ця фірма зробила систему Skynex. Наразі Польща майже таку ж систему випускає і в себе.
Криволап зауважив, що Україна має поповнювати свій арсенал артилерійсько-зенітних систем і бути готовою ще тривалий час відбивати масові нальоти ірансько-російських дронів.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook