Перейти до основного змісту
За 9 місяців зафіксовано щонайменше 40 випадків порушення права на здоровʼя щодо кримських політвʼязнів — КРЦ

За 9 місяців зафіксовано щонайменше 40 випадків порушення права на здоровʼя щодо кримських політвʼязнів — КРЦ

За 9 місяців 2024 року правозахисники зафіксували щонайменше 40 випадків порушення права на найвищий досяжний рівень фізичного та психічного здоров'я політвʼязнів, 36 — щодо кримських татар.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це йдеться в аналізі Кримськотатарського ресурсного центру (КРЦ) щодо порушень прав людини в окупованому Криму за 9 місяців 2024 року.

Зазначається, що за аналогічний період 2023 року було зафіксовано 40 випадків, 31 — щодо кримських татар, а у 2022 році — 25, 24 — щодо кримських татар.

Крім того, з початку року правозахисники зафіксували 131 випадок арештів в окупованому Криму, з них 60 – щодо представників корінного кримськотатарського народу.

Порушення прав людини в окупованому Криму за 9 місяців 2024 року
Порушення прав людини в окупованому Криму за 9 місяців 2024 року. КРЦ

Участь у презентації брали родичі бранців Кремля, зокрема Петро Вигівський, батько одного із перших політвʼязнів Валентина Вигівського.

"Мій син засуджений на 11 років, він перебуває у Росії, у колонії суворого режиму. У 2014 рокі його захопили і звинуватили у шпигунстві. Під час останніх обмінів полонених Вигівський до списків на обмін не потрапляв. 10 років - це дуже великий термін. За цей час син Валентина пішов у школу і зараз навчається у 10-му класі. Його батько ні разу не зміг піти з ним до школи, робити з ним уроки чи просто погуляти. Така ситуація не тільки в мого сина, а й в інших політв'язнів. Чи робить щось наша влада для звільнення своїх громадян? Я думаю, що робить, сумніву немає, але результат дорівнює нулю. Життя йде, назад його не повернути. 10 років, які вирвані із життя Валентина та інших наших хлопців. Не тільки вирвані із життя тих, хто сидить за ґратами, а й сім'ї. Бо сидить вся сім'я", — наголосив Вигівський.

За інформацією КРЦ, окупанти поміщали політвʼязнів у ШІЗОШтрафний ізолятор — відділення виправної установи, де розташовані камери для порушників режиму утримання, СУУСуворі умови утримання, спецблоки 16 разів. Зокрема, це були: Сервер Зекір’яєв (3), Сервер Мустафаєв (2), Теймур Абдуллаєв, Ескендер Абдулганієв (2), Алі Мамутов, Олег Приходько, Сейран Салієв, Сергій Цигіпа, Едем Смаїлов, Марлен Асанов, Ремзі Бекіров та Рустем Гугурік.

Родичка Рустема Гугуріка Тетяна Лук'яненко розповіла, що в увʼязненні бранець Кремля зазнає психологічного та фізичного знущання.

"27 березня 2022 року Рустем Гугурик із родиною із Херсонської області вирушили до Криму. Вважаючи, що це місце більш безпечне. Однак, на КПП "Чонгар" його затримали російські силовики. Згодом йому було оголошено вирок — 8,5 років позбавлення волі. Вже третій рік він у полоні. Третій рік його діти, старенька матір, дружина чекають його повернення. Особливо турбує стан здоров'я Рустема. За цей час він зазнав психологічного та фізичного знущання. Його не раз етапували, це також було великим випробуванням. У таких умовах руйнується здоров'я", — зазначила вона.

Лук'яненко також наголосила, що родичі сподіваються на обміни, в рамках яких звільнять цивільних заручників РФ.

"Найстрашніше — це доля цивільних заручників. Беззахисна людина, яка просто живе у своїй країні, раптово стає терористом або шахраєм. Будь-яка стаття з кримінального кодексу Росії, може бути перекручена і використана проти людей, особливо українців, які перебувають на окупованих територіях. Я хочу звернутися до компетентних органів — важливо, щоб була комунікація з різними, бо часто інформація спотворюється. Кримськотатарський ресурсний центр завжди тримає зв'язок з родичами ув'язнених", — підсумувала родичка Рустема Гугуріка.
Порушення прав людини в окупованому Криму за 9 місяців 2024 року
Порушення прав людини в окупованому Криму за 9 місяців 2024 року. КРЦ

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок