Перейти до основного змісту
Депутати Естонії хочуть визнати масову депортацію кримських татар 1944 року геноцидом

Депутати Естонії хочуть визнати масову депортацію кримських татар 1944 року геноцидом

Голова комісії Рійгікогу (естонський парламент) у закордонних справах Марко Міхкельсон 8 жовтня від імені 54 депутатів передав до провадження проєкт заяви щодо визнання геноцидом масову депортацію кримськотатарського народу радянською владою 1944 року.

Читайте це матеріал кримськотатарською

Про це йдеться на офіційному сайті парламенту Естонії.

У документі засудили винищення кримських татар через масову депортацію їх з Криму, яку радянська влада спланувала у березні 1944 року. Заборону на повернення до півострова скасували лише у листопаді 1989 року.

Водночас у проєкті заяви зазначили, що сучасна Росія продовжує тоталітарну політику геноциду Радянського союзу в окупованому Криму. Вона хоче знищити ідентичність цього народу та стерти їхню історичну та культурну спадщину.

У тексті перелічили, які інструменти застосовують окупанти для цього. Зокрема, системні затримання, тортури, викрадення кримських татар, а також заборона на вивчення і використання рідної мови.

"Парламент закликає міжнародну громадськість продемонструвати солідарність із кримськими татарами та продовжити засуджувати окупацію й анексію Криму, вчинені Російською Федерацією", — йдеться у повідомленні.

Також у проєкті заяви вимагають беззастережного відновлення державного суверенітету України на окупованій території півострова та зауважили, що Крим — це Україна.

Документ обговорять та розпочнуть голосування щодо нього на пленарному засіданні ввечері 8 жовтня.

Крім того, 9 жовтня на третьому поверсі замку Тоомпеа, де засідає парламент, відкриють виставку про історію кримських татар "QIRIM İÇÜN/KRIMMI NIMEL" ("Заради Криму").

З початку повномасштабної війни Рійгікогу виступив із вісьмома заявами та одним зверненням на підтримку України, а також із засудженням збройної агресії РФ. У тому числі, визнав кремлівський режим терористичним, саму Росію — державою-спонсором тероризму, а дії ЗС РФ проти України — геноцидом українського народу. Також парламент Естонії підтримує прагнення України вступити до НАТО.

Що відомо про депортацію кримських татар

Депортація кримських татар 18–20 травня 1944 року стала одним із найяскравіших прикладів злочинів радянського режиму під час Другої світової війни, розповів Суспільне Крим історик й член Крайової ради українців Криму Андрій Іванець.

За його словами, загалом відбувалося кілька великих хвиль виїзду кримських татар зі своєї батьківщини ще за часів царського режиму. Особливо потужна хвиля була після анексії Кримського ханства наприкінці XVIII століття і у середині XIX століття. Тоді виїхало майже 200 тисяч кримських татар. Їм вдалося розпочати своє національне відродження наприкінці XIX століття.

У комуністичного режиму були свої плани на Крим як воєнну базу і потенційно прифронтовий регіон у війні з Туреччиною. Історик зазначив, що сталінському керівництву не давала спокою імперська мрія про захоплення Босфору і Дарданелл, а тому вони вирішили примусово виселити весь кримськотатарський народ з півострова.

Пік насильного переселення відбувався протягом неповних трьох діб: почавшись вночі 18 травня 1944 року і закінчившись о 16:00 20 травня. Тоді з Криму депортували майже все кримськотатарське населення, близько 180 тисяч людей. Для цього залучили понад 32 тисячі силовиків.

18 травня — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Україна визнала злочин примусової депортації актом геноциду кримськотатарського народу за Конвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Також українська влада засудила політику тоталітарного режиму стосовно утисків корінного народу України: умисні вбивства, серйозні тілесні ушкодження, штучно створені життєві умови для фізичного знищення кримських татар.

У Канаді, Латвії, Литві депортація визнана геноцидом кримськотатарського народу. Україна працює над подальшим визнанням геноциду іншими країнами.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок