Російський касаційний суд залишив вирок політв'язню Яшару Шихаметову без змін

Російський касаційний суд залишив вирок політв'язню Яшару Шихаметову без змін

Яшар Шихаметов
Кримський політвʼязень Яшар Шихаметов. Кримська солідарність

19 вересня Верховний суд РФ на стадії касації залишив чинним вирок кримськотатарському активісту Яшару Шихаметову, засудженому на 11 років. Окупанти відмовили у доводах захисту в повному обсязі.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це "Кримській солідарності" розповів адвокат Еміль Курбедінов.

Зазначається, що у касації сторона захисту наполягала на тому, що переслідування Шихаметова "не ґрунтується на законі".

"За фактом, з 2005 року, за Федеральним законом "Про протидію тероризму", відповідно до чинного законодавства Хізб ут-Тахрір не була визнана терористичною організацією, і інші висновки не відповідають юридичним підставам для кримінального переслідування", — зазначав адвокат Курбедінов.

Сам Шихаметов у суді заявив, що "не є терористом". Він наголосив, що "мирно жив на своїй землі", коли о четвертій ранку до нього "увірвалися люди, звинуватили його в тероризмі і засудили до такого величезного терміну".

Курбедінов також розповів, що у його підзахисного поганий стан здоровʼя.

"Його (Шихаметова — ред.) привезли на каталці, зараз він перебуває в лікарні і ледве пересувається. Він сказав, що має величезні проблеми з хребтом, печінкою, нирками — і купа інших болячок. За цей час (утримання під вартою — ред.) він просто перетворився на інваліда. З моральної точки зору він тримається чудово, він духом не падає. Чудово розуміє, що випробування для всіх нас, не лише для нього", — додав Еміль Курбедінов.

Що відомо про Яшара Шихаметова

Яшара Шихаметова та ще п'ятьох кримських татар російськи силовики затримали 17 лютого 2021 року після масових обшуків окупованому Криму.

9 вересня 2022 року Шихаметова засудили до 11 років у колонії суворого режиму з першими 4 роками відбування ув'язнення у в'язниці в більш суворих умовах, за частиною 2 статті 205.5 КК РФ (участь у діяльності організації, яку відповідно до законодавства РФ визнано терористичною).

Кримський татарин, який працював поваром до арешту, має значні проблеми зі здоров'ям: у нього проблеми із серцем, шлунком, спиною і печінкою на тлі хронічної гіпертонії. Часто через гнітючий стан здоров'я судові слухання відкладалися, а перед оголошенням вироку йому викликали швидку допомогу.

У грудні 2023 року Апеляційний військовий суд у Власисі залишив вирок активістові чинним. Його винесли із зали на ношах через серйозні проблеми зі спиною. Літній політв'язень також скаржився на біль у серці та нирках та зазначав, що не чує те, що говорять на судовому засіданні. Наразі він перебуває у в'язниці міста Балашів Саратовської області.

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок