Правозахисники закликають звільнити політв'язня з інвалідністю першої групи Олександра Сізікова, якого окупанти засудили до 17 років увʼязнення.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Спільну заяву оприлюднила громадська організація "КримSOS".
"Ув’язнення незрячого Олександра Сізікова створює реальну загрозу для його здоров’я та життя. Ці ризики посилюються систематичним ненаданням необхідної медичної допомоги ув’язненим та іншими формами жорстокого і нелюдського поводження з боку адміністрацій російських пенітенціарних установ", – йдеться у тексті заяви.
Нагадаємо, 13 вересня Апеляційний військовий суд Росії залишив чинним вирок Сізікову, який передбачає для чоловіка 17 років позбавлення волі. Наступного дня окупаційні силовики ув'язнили Олександра під варту.
Наразі фігурант четвертої Бахчисарайської групи у "справі Хізб ут-Тахрір" перебуває в ізоляторі тимчасового тримання у Бахчисараї. У камері політв'язень перебуває на самоті. В коментарі Суспільне Крим його адвокат розповів, що Сізіков пересувається в камері навпомацки і лише через два дні зміг зорієнтуватися, де знаходиться унітаз та раковина.
Відповідно до законодавства РФ, люди з повною втратою зору повинні бути звільнені від відбування покарання у виправних установах. Проте російський суд все ж таки визнав Олександра Сізікова особою, яка може відбувати покарання у виправній установі.
У зв'язку з цим правозахисники закликають міжнародну спільноту:
- направити запит Уповноваженому з прав людини Росії Тетяні Москальковій з вимогою звільнити Олександра Сізікова та інших тяжкохворих громадян України;
- запровадити персональні санкції проти осіб, причетних до незаконного ув'язнення Сизікова та інших цивільних осіб;
- запровадити санкції проти тих економічних суб'єктів із різних країн світу, які дозволяють Росії обходити наявні обмеження тощо.
Також правозахисники закликають українську владу внести Сизікова до списків на обмін та ефективно підтримувати сім'ї самовільно затриманих цивільних.
Що відомо про четверту Бахчисарайську групу в "справі Хізб ут-Тахрір"
7 липня 2020 року під час масових обшуків у Криму було затримано семеро людей. "Київський районний суд" Сімферополя обрав запобіжний захід для шістьох затриманих у вигляді утримання під вартою.
Ісмет Ібрагімов, Зекірья Муратов, Вадим Бектеміров, Еміль Зіядінов, Алім Суф'янов, Сейран Хайредінов були заарештовані в залі "суду" та поміщені до слідчого ізолятора Сімферополя. Олександра Сізікова, який має інвалідність І групи по зору, відправлено під домашній арешт.
Усіх затриманих звинувачують у причетності до ісламської політичної партії "Хізб ут-Тахрір", визнаної в Росії терористичної, але чинної без обмеження на рівні національних законодавств багатьох країн світу.
У січні 2023 року "держпрокурор" запросив 18 років для Олександра Сізікова у Південному окружному військовому суді у справі "Хізб ут-Тахрір".
17 травня 2023 року у Південному окружному військовому суді РФ Олександра Сізікова засудили до 17 років позбавлення волі з відбуванням перших чотирьох років у в'язниці. Аліму Суфʼянову та Сейрану Хайдерінову суд призначив 12 років ув'язнення у колонії суворого режиму. Перші 4 роки вони також проведуть у в'язниці.
Російський суд постановив відправити Сізікова до виправної колонії суворого режиму і призначив ще півтора роки обмеження волі після ув'язнення, поклавши на нього обов'язки не відвідувати публічні заходи та збори.
У вересні 2024 року в Московській області апеляційний суд продовжив розгляд скарги щодо четвертої Бахчисарайської групи у "справі Хізб ут-Тахрір". Йдеться про таких її фігурантів: Аліма Суф'янова, Сейрана Хайредінова та кримського татарина з інвалідністю по зору Олександра Сізікова. Вони вказували на численні порушення, які були допущені під час обшуків та "судового слідства".
Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook