Кримського політвʼязня з інвалідністю Олександра Сізікова немає в жодному СІЗО Сімферополя — адвокат

Кримського політвʼязня з інвалідністю Олександра Сізікова немає в жодному СІЗО Сімферополя — адвокат

Ексклюзивно
Олександр Сізіков
Олександр Сізіков. Кримська солідарність

Фігуранта четвертої Бахчисарайської групи у "справі Хізб ут-Тахрір" Олександра Сізікова немає в жодному слідчому ізоляторі Сімферополя. 13 вересня політвʼязню з інвалідністю першої групи російський суд залишив у силі вирок у 17 років ув'язнення.

Читай цей матеріал кримськотатарською

Про це в коментарі Суспільне Крим повідомив його адвокат.

Зазначається, що наразі захисники намагаються знайти свого підзахисного у Бахчисарайському ізоляторі тимчасового утримання.

UPD. Адвокат Сізікова повідомив Суспільне Крим, що його знайшли в ізоляторі тимчасового тримання в Бахчисараї.

"У камері (Сізіков — ред.) сидить один. Знаходиться в ІТТІзолятор тимчасового тримання на підставі якогось нового протоколу про затримання (За словами Олександра — ред.). Не ображають. За два дні зорієнтувався де унітаз і де раковина. Рухається навпомацки. Годують нормально. Правда він не завжди розуміє чи доїв чи ні. Духом не падає. Тримається. Передав усім, хто цікавиться, привіт", — зазначив адвокат.

Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець нагадав, що 7 липня 2020 року в окупованому Криму пройшли масові обшуки, в результаті яких затримали сім осіб, шістьох із них відправили до СІЗО. Олександра Сізікова, який повністю втратив зір після ДТП, помістили під домашній арешт.

"Згідно з постановою уряду РФ про медичний огляд підозрюваних та перелік важких захворювань, що перешкоджають утриманню під вартою, хвороби, що супроводжуються повною сліпотою, входять до такого списку. Навіть за російським законодавством Олександр Сізіков має бути звільнений від відбування цього покарання", — зауважив Лубінець.

Проте 13 вересня апеляційний військовий суд РФ визнав Олександра Сізікова таким, який може відбувати покарання у виправній установі. Омбудсман зазначив, що дії російських силовиків проти особи з інвалідністю порушують основоположні права людини, зокрема право на справедливий суд і захист.

"Закликаю міжнародну спільноту посилити тиск на Росію з вимогою негайного звільнення Олександра Сізікова, а також усіх незаконно утримуваних українців на ТОТ Криму та РФ", — наголосив Лубінець.

Нагадаємо, в Московській області апеляційний суд продовжив розгляд скарги щодо четвертої Бахчисарайської групи у "справі Хізб ут-Тахрір". Йдеться про таких її фігурантів: Аліма Суф'янова, Сейрана Хайредінова та кримського татарина з інвалідністю по зору Олександра Сізікова. Вони вказували на численні порушення, які були допущені під час обшуків та "судового слідства".

Що відомо про четверту Бахчисарайську групу в "справі Хізб ут-Тахрір"

7 липня 2020 року під час масових обшуків у Криму було затримано семеро людей. "Київський районний суд" Сімферополя обрав запобіжний захід для шістьох затриманих у вигляді утримання під вартою.

Ісмет Ібрагімов, Зекірья Муратов, Вадим Бектеміров, Еміль Зіядінов, Алім Суф'янов, Сейран Хайредінов були заарештовані в залі "суду" та поміщені до слідчого ізолятора Сімферополя. Олександра Сізікова, який має інвалідність І групи по зору, відправлено під домашній арешт.

Усіх затриманих звинувачують у причетності до ісламської політичної партії "Хізб ут-Тахрір", визнаної в Росії терористичної, але чинної без обмеження на рівні національних законодавств багатьох країн світу.

У січні 2023 року "держпрокурор" запросив 18 років для Олександра Сізікова у Південному окружному військовому суді у справі "Хізб ут-Тахрір".

17 травня 2023 року у Південному окружному військовому суді РФ Олександра Сізікова засудили до 17 років позбавлення волі з відбуванням перших чотирьох років у в'язниці. Аліму Суфʼянову та Сейрану Хайдерінову суд призначив 12 років ув'язнення у колонії суворого режиму. Перші 4 роки вони також проведуть у в'язниці.

Російський суд постановив відправити Сізікова до виправної колонії суворого режиму і призначив ще півтора роки обмеження волі після ув'язнення, поклавши на нього обов'язки не відвідувати публічні заходи та збори.

У вересні 2024 року в Московській області апеляційний суд продовжив розгляд скарги щодо четвертої Бахчисарайської групи у "справі Хізб ут-Тахрір". Йдеться про таких її фігурантів: Аліма Суф'янова, Сейрана Хайредінова та кримського татарина з інвалідністю по зору Олександра Сізікова. Вони вказували на численні порушення, які були допущені під час обшуків та "судового слідства".

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook

На початок