Кримський політв'язень Смаїлов понад пів року перебуває у суворих умовах утримання в російській колонії — дружина

Кримський політв'язень Смаїлов понад пів року перебуває у суворих умовах утримання в російській колонії — дружина

Кримський політв'язень Едем Смаїлов
Кримський політв'язень Едем Смаїлов. Кримська солідарність

Засудженого на 13 років ув'язнення фігуранта другої Бахчисарайської групи у "справі Хізб ут-Тахрір", колишнього голову релігійної мусульманської громади "Топчикой", кримського татарина Едема Смаїлова понад сім місяців тримають у бараку суворих умов утримання (СУУ) у виправній колонії №7 Костромської області РФ. У нього є проблеми зі здоров'ям.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це розповіла його дружина Ліля Смаїлова громадській організації "Кримська солідарність" 12 серпня.

За її словами, від чоловіка не було звісток із січня цього року. З листів, які прийшли згодом, жінка дізналася, що політв'язня тримають у суворих умов утримання (СУУ) і періодично поміщають у штрафний ізолятор (ШІЗО) та в приміщення камерного типу (ПКТ). Загалом Смаїлов провів у ШІЗО два місяці.

"Адміністрації колонії потрібен привід, привід зробити з нього порушника, адже ФСБ, прокуратура, військовий суд — усі ставлять завдання перед ФСВП Федеральна служба виконання покарань Росіїробити ув'язнених, які відбувають покарання за тероризм, порушниками. Раз на півроку за такою статтею вони мають бути поміщені в ШІЗО — це говорять прямим текстом. Якщо протягом пів року в них не буде ШІЗО, то попередні стягнення, які на них оформляли ще в СІЗОСлідчий ізолятор, до вироку, погашаються", — пояснила вона.

Також Смаїлова повідомила, що у слідчих ізоляторах Новочеркаська і Ростова за фігурантами цієї справи велося відеоспостереження, про що бранці Кремля не знали. Про порушення їм не казали, а записували в їхню особову справу, з якою вони потрапили в колонію, де порушення набули чинності.

"Якщо стягнень не буде в особовій справі, умови утримання посилюватися не будуть, і це призведе до того, що ув'язненим буде надана можливість вийти за УДЗУмовно-дострокове звільнення", — уточнила дружина політв'язня.

Вона зауважила, що Смаїлова у колонії карали під різними приводами: поправив окуляри, коли йому засліпило сонце, а він мав тримати руки за спиною, забув надіти головний убір, що сприйняли за зухвалість, забув вдягнути фартух під час роботи у швейному цеху, читав книжку в невстановлений час.

Як пояснив адвокат чоловіка Назім Шейхмамбетов, за всі ці "порушення" не переміщують в ізолятор, а роблять догану чи попередження. Він оскаржив поміщення кримського татарина в ШІЗО. Адвокат назвав це "тиском ФСВП РФ на кримських політв'язнів".

Водночас Ліля Смаїлова наголосила, що, якщо чоловікові не додадуть терміну перебування у СУУ, то 16 серпня його переведуть у ПКТ на пів року, а термін перебування в ШІЗО не включать до терміну перебування у приміщенні камерного типу.

Крім того, у кримського татарина фіксуються проблеми зі здоров'ям: погіршився зір, але обстеження не проводять, псуються зуби, які він самостійно вириває, з'явився шум у голові, від якого йому дали лише таблетки для поліпшення кровообігу.

Також через перебування в ШІЗО він не може скуплятися у тюремному магазині, зв'язуватися з родиною, отримувати відправлення від них частіше, ніж раз на пів року, не дають нові книжки. Зокрема, рік тому Смаїлов просив дружину вислати кодекси РФ і Конституцію у свіжій редакції, але наглядачі не видали надіслані речі.

"Зараз він один. Будь-якому було б важко. Намагається читати, робить зарядку, готується до касації. Коли вона буде — невідомо, чекає вже понад рік", — зазначила Ліля Смаїлова.

Що відомо про другу Бахчисарайську групу "справи Хізб ут-Тахрір"

11 жовтня 2017 року в окупованому Бахчисараї ФСБ РФ затримали шістьох кримських татар: Тимура Ібрагімова, Марлена (Сулеймана) Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекірьяєва і Ернеса Аметова.

Через рік, 21 травня 2018 року, окупанти затримали в своїх будинках і заарештували Едема Смаїлова та Сервера Мустафаєва.

Їх підозрювали у причетності до діяльності ісламської політичної партії Хізб ут-Тахрір, яка заборонена в Росії, але вільно діє в Україні та більшості країн світу.

Всі затримані були заарештовані рішенням окупаційного Київського районного суду і перебували у слідчому ізоляторі близько трьох років.

16 вересня 2020 року у Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону оголосили вирок по цій справі. Її фігурантів засудили до 13-19 років позбавлення волі.

14 березня 2022 року Апеляційний військовий суд у місті Власіха практично в повному обсязі відмовив захисту в задоволенні скарг і залишив терміни ув'язнення фігурантам майже без змін. Сейрану Салієву суд зменшив вирок на рік — до 15 років колонії, а Ернесу Аметову скасував виправдувальний вирок.

Європейський парламент у своїй резолюції закликав РФ звільнити всіх українських політв'язнів, включно з фігурантами другої Бахчисарайської групи "справи Хізб ут-Тахрір".

Правозахисний центр "Меморіал" визнав їх політичними в'язнями і закликав Росію негайно звільнити їх.

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок