Ненадання доступу до належної меддопомоги українським політв'язням: Лубінець закликає світ вплинути на РФ

Ненадання доступу до належної меддопомоги українським політв'язням: Лубінець закликає світ вплинути на РФ

Кримські політв'язні Азамат Еюпов та Руслан Нагаєв
Кримські політв'язні Азамат Еюпов та Руслан Нагаєв. Колаж/Кримська солідарність

У місцях позбавлення волі росіяни продовжують ненадання доступу до належної медичної допомоги. Останні випадки зафіксовані щодо двох кримських татар, засуджених окупантами на 17 та 13 років ув'язнення — Азамата Еюпова і Руслана Нагаєва. Український омбудсман Дмитро Лубінець звернувся до світової спільноти з цього приводу.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це Уповноважений Верховної ради України з прав людини повідомив на своєму каналі в Telegram 12 серпня.

Зокрема, 61-річний політв'язень Азамат Еюпов у російській в'язниці вже переніс чотири ішемічні інсульти без госпіталізації та нагляду профільних лікарів. З кожним днем йому все гірше.

Водночас Руслан Нагаєв впродовж півтора року у в'язниці міста Верхньоуральська Челябінської області РФ скаржиться на біль у нирках і високий артеріальний тиск, але належного медичного втручання не відбувається.

"Звертаюся до світової спільноти застосувати всі наявні важелі впливу на Росію, відреагувати на ганебні факти порушення прав громадян України та вимагати звільнення всіх незаконно утримуваних українських громадян!", — наголосив Лубінець.

Він додав, що таких випадків ще більше. Також фіксують смерті українських політв'язнів у російських в'язницях, зокрема, Джеміль Гафаров та Костянтин Ширінг, які хворіли тривалий період, але їм не було надано належної медичної допомоги.

"Відповідно до Женевської конвенції це прирівнюється до тортур і порушує невід’ємне право на життя", — зазначив омбудсман.

Що відомо про Азамата Еюпова

17 лютого 2021 року кримського татарина затримали у Білогірську під час масових обшуків.

Йому закинули частину першу статті 205.5 КК РФ (організація терористичної діяльності) і звинуватили у причетності до ісламської політичної партії "Хізб ут-Тахрір", яка заборонена в РФ, але вільно діє у багатьох країнах світу, у тому числі в Україні.

У липні 2022 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону не взяв до уваги важкий стан здоров'я Еюпова та засудив до 17 років ув'язнення. Перші три роки політв'язень має провести у в'язниці. Апеляційний суд дане рішення залишив чинним.

Його адвокат Еміль Курбедінов звертався до слідчого ізолятору, аби йому провели медогляд. Фельдшер діагностував остеохондроз і повернув у камеру з мінімальним лікуванням.

У липні 2023 року Еюпова обстежили у приватній лікарні за кошти родичів, чого довго домагався його захисник. Незалежні лікарі зазначили, що підсудний переніс у СІЗО чотири ішемічні інсульти і потребує термінової госпіталізації.

Що відомо про Руслана Нагаєва

Підприємець з Алушти Руслан Нагаєв є фігурантом Алуштинської групи у "справі Хізб ут-Тахрір". Його та ще чотирьох кримських татар затримали 10 червня 2019 року після обшуків, звинувативши в участі в ісламській політичній партії Хізб ут-Тахрір, яка визнана в РФ терористичною, але вільно діє у більшості країн світу, у тому числі в Україні.

Руслана Нагаєва засудили на 13 років. Апеляційний військовий суд у Московської області залишив рішення чинним.

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок