Фігуранта другої Сімферопольської групи "справи Хізб ут-Тахрір", кримськотатарського активіста Владлена Абдулкадирова 11 липня етапували у виправну колонію №21 у селищі Ікса Архангельської області РФ, що за майже 3 тисячі кілометрів від його сім'ї в окупованому Криму.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомила його дружина Гульзар Абдулкадирова у Facebook 30 липня.
До цього кримського політв'язня, якого у травні 2022 року засудили до 12 років колонії суворого режиму, росіяни утримували у в'язниці Єльця Липецької області на території РФ.
"Після вироку судові процеси не закінчуються. У липні (2024 року — ред.) за рішенням суду мого чоловіка Абдулкадирова Велі відправили на етап. Ми знали тільки те, що це Архангельська область. Через понад тиждень я отримала лист про те, що чоловік в Архангельську", — написала дружина бранця Кремля.
У листі Абдулкадиров повідомив, що в дорозі він перебував понад 70 годин і розповів, як складно було добиратися.
"Виснажлива дорога в сотні кілометрів у тісних, задушливих автозаках і столипінських вагонах. Етапування супроводжувалось 8 обшуками особистих речей і понад 70 годин шляху. По прибуттю до Москви, у спеку, вони прочекали 3 години відправлення поїзда, але це виявилося зовсім небагато, після того, як у Твері поїзд простояв 23 години", — зазначила дружина політв'язня.
Також кілька днів тому чоловік зв'язався з Гульзар через "Зонателеком" та сказав, що з ним "усе добре" та що він прибув у колонію Плесецького району селища Ікса Архангельської області.
Що відомо про Владлена Абдулкадирова
Кримський татарин Владлен Абдулкадиров народився у сім'ї робітників у місті Наманган в Узбекистані. 2001 року повернувся до Криму.
З 2016 року, до арешту, активіст організовував та проводив дитячі традиційні свята, зокрема, К'урбан і Ораза-байрам, брав участь у благоустрої села Строганівка Сімферопольського району. Наприклад, він з односельцями домігся того, щоб у районі встановили дитячий майданчик, будівництво якого не встигли закінчити через його арешт.
Також Абдулкадиров допомагав сім'ям кримських політв'язнів, відвідував суди над представниками кримськотатарського народу, займався передачами в СІЗО для політв'язнів.
27 березня 2019 року внаслідок наймасовіших обшуків в будинках кримських мусульман з початку окупації Криму російські силовики затримали 25 кримськотатарських громадських активістів, у тому числі Владлена Абдулкадирова. Їх звинувачували в причетності до ісламської політичної партії "Хізб ут-Тахрір".
12 травня 2022 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив політв'язня Владлена Абдулкадирова до 12 років ув'язнення в колонії суворого режиму. Пізніше Апеляційний військовий суд у підмосковному місті Власіха залишив вирок чинним.
Що відомо про другу Сімферопольську групу "справи Хізб ут-Тахрір"
27 березня 2019 року в Криму пройшли масові обшуки в будинках кримських татар. Слідчі дії проводили в Кам'янці, Строганівці, Білому Сімферопольського району. Окупанти затримали 20 кримських татар за підозрою в причетності до міжнародної політичної партії Хізб ут-Тахрір.
Ще трьох осіб російські спецслужби оголосили в розшук. 28 березня 2019 року вони відзвітували про затримання ще трьох кримських татар у місті Аксай Ростовської області Росії. Серед затриманих був цивільний журналіст "Кримської солідарності" Осман Аріфмеметов.
Того ж дня окупаційний Київський районний суд Сімферополя заарештував всіх затриманих, обравши їм запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
Влітку 2019 року кількість затриманих по цій групі "справи Хізб ут-Тахрір" збільшилась до 25 людей. Багато із затриманих були активістами громадського правозахисного руху "Кримська солідарність", відомого своєю активною роботою із захисту жертв політичних переслідувань у Криму. Серед них є правозахисники, громадянські журналісти та волонтери.
Через величезний обсяг матеріалів окупанти розділили кримінальну справу з 25 учасників на п'ять п'ятірок підсудних.
24 листопада 2022 року Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону визнав фігурантів справи винними в терористичній діяльності та спробі захоплення влади. Енвера Аметова і Яшара Муєдінова засудили до 13 років колонії суворого режиму, а цивільних журналістів Руслана Сулейманова, Рустема Шейхалієва і Османа Аріфмеметова — до 14 років. Чотири роки політв'язні проведуть у в'язниці, а потім ще рік будуть обмежені у свободі пересування. Підсудні винними себе не визнали і вважають своє переслідування політичним.
Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий „всесвітній халіфат“. Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook