Окупанти у Криму поховали щонайменше 830 російських військових, 639 з яких були, ймовірно, громадянами України.
Аналітик OSINT-агенції Павло Фіялковський розповів Суспільне Крим, як за даними з відкритих джерел ведуть підрахунок загиблих військових, що воювали проти України. Також журналісти розпитали про це у Представництва президента України в АРК, Меджлісу кримськотатарського народу та Кримської правозахисної групи.
"Якщо ми говоримо в контексті російських військових, то ми звісно починаємо з найбанальнішого — рухаємося до гугління або якщо це російський сегмент, то звісно, "Яндекс" Підсанкційна російська ІТ-компанія, що володіє пошуковою системою та інтернет-порталом. Заборонена в Українітакож гарно працює в цьому випадку. Використовуємо також оператори для пошуку. Наприклад, якщо беремо в лапки, то ми шукаємо конкретно цю людину — Іванов Іван Іванович і далі ми побачимо, де саме ця комбінація й по батькові світилася... Коли на цьому етапі ми все зібрали, далі переходимо в соцмережі. Вони зараз все більше приховують ці дані про російських військових, але багато в кого вони досі є", — пояснив аналітик.
За словами Фіялковського, є багато Telegram-каналів, сторінок й груп у соцмережах, де публікують загиблих росіян або військових в полоні. Коментарі зазвичай там відкриті, тому видно, коли люди пишуть, що це правда чи фейк, чим допомагають розслідувачам.
Він також назвав один з найбільших російських каналів у Telegram, який публікує дані про загиблих або зниклих на війні окупантів. Йдеться про "Не жди меня из Украины". Аналітик пояснив, що такі групи теж допомагають роботі українських служб зі збору даних щодо втрат росіян.
Фіялковський додав, що коли треба продивитися одразу багато людей, то в цьому допомагає штучний інтелект та різні застосунки. Але якщо необхідно пошукати інформацію про офіцерів, то роблять це вручну.
"Якщо розбираємо цю персоналію — там розростається ціла сітка інформації про людину. Там-то його родич, знайомий, там вони працювали, служили тощо. Для цього є такий застосунок Maltego. Це, умовно, якщо ви бачили в якихось детективних серіалах, коли на стіні такі червоні ниточки розтягують — це те саме, але в комп'ютері, умовно кажучи. Крім того, у ньому є додаткові плагіни, які допомагають знайти додатково інформацію у "ВКонтакте"Заборонена в Україні російська соціальна мережа, Facebook побачити. Те, що не можна побачити звичайному користувачу, дивлячись просто в інтернеті", — зазначив він.
Також аналітик розповів про проблеми, які виникають під час розслідування.
"Якщо говорити про виклики, то в першу чергу — це коли дані підчищають, люди про себе у соцмережах приховують дані. Якщо ми шукаємо по обличчю, то це або обличчя в поганій якості, або воно десь розмите, або в профіль, то ще з цим є проблеми... Що стосується російських військових — шукаємо по них інформацію різну, будуємо оці різні сіточки хто, з ким, де співпрацює, чого вони працюють і з ким співпрацюють. Й допомагаємо нашим військовим з тим, щоб знаходити якісь цікаві місця в Криму", — розповів Фіялковський.
Зокрема, через пошук в інтернеті вдалося з'ясувати долю кримчанина Тимура Гасанова.
"Якщо ми просто напишемо "Тимур Гасанов" — у нас буде дуже багато результатів, у нас буде 360 тисяч результатів. Якщо ми напишемо "погіб СВО" і якось звузимо наш пошук, то у нас уже буде 15 тисяч результатів, але все одно багато. А якщо ми візьмемо все це діло в лапки, то у нас воно обмежить до 61 результату й з цим буде набагато зручніше працювати", — пояснив він.
Врешті дізнаємося, що євпаторієць Тимур Гасанов був контрактником російської армії.
"Прозвучали імена загиблих євпаторійців, які брали участь у "СВО". І тут наш Тімур, він нагороджений "орденом мужества" й медаллю за "защіту Криму", видно ким він працював. Пише, що він інструктор кінологічної групи Південного округу військ національної гвардії РФ", — уточнив OSINT-аналітик.
За даними Представництва президента України в АР Крим, окупанти на півострові поховали щонайменше 830 російських військових. Серед них 639, ймовірно, були громадянами України.
"Перший рік окупаційна влада намагалась приховувати, оскільки були масштабні втрати. На території окупованого Криму й РФ окупаційна влада зрозуміла, що масштаби втрат вони вже приховувати не можуть. Вони почали активно героїзувати вказаних людей і тому почала з'являтися регулярно інформація про них. Водночас і ця інформація є неповною, бо втрати є занадто великими", — заявив заступник постійного представника президента в АРК Денис Чистіков.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів, що втрати серед корінного народу Криму теж є. Зазвичай інформація про поховання загиблих в російській армії не є публічною.
"Близько тисячі людей пов'язаних з Кримом, які загинули у війні, вони воювали проти України. Їх привезли і поховали в Криму. Це тільки ті, які встановлені. Я думаю, що кількість тих, хто таким чином загинув, з-поміж мешканців Криму набагато більша, бо я знаю про деякі поховання, які відбувалися серед кримськотатарської спільноти. Ховали кримських татар, які не знайшли можливості, не зуміли, побоялися, я не знаю, але вони не змогли уникнути мобілізації і їх було вбито", — зазначив Чубаров.
Крім того, за статистикою правозахисної ініціативи "Кримський епізод", лише за травень цього року у війні Росії проти України було вбито щонайменше 33 кримчан, які служили в окупаційному війську.
Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник наголосила, що головна інформація для таких мешканців Криму — гроші. Водночас часто до армії РФ забирають примусово.
"Якщо ви опинилися у збройних силах Росії, опинилися на території України в бойових діях, то єдиний законний і безпечний шлях, наскільки це можливо — це здатися Україні в полон. Це єдиний шлях. Скласти зброю, підняти руки й дати сигнали. Це можуть бути українські військові, українські представники влади, поліція, будь-хто. Здатися в полон — це єдиний безпечний шлях, який може зберегти життя і дати шанс на те, що людина буде жити", — зауважила Скрипник.
У квітні цього року окупаційний військовий комісар у Криму Євген Машуков заявив про плани призвати 2,5 тисячі людей в межах весняного призову. За словами Дениса Чистікова, серед загиблих в перші місяці повномасштабного вторгнення були й строковики, які не мали бути відправлені на війну. Це воєнний злочин, так само як і незаконна мобілізація.
Чистіков зазначив, що у Представництві президента України в АРК є декілька підрозділів, які займаються саме виробленням державної політики й збором інформації. Це інформаційно-аналітичний підрозділ та відділ деокупації, які проводять вивчення саме вказаних відкритих джерел.
"Якщо у ході вивчення не виявлено інформації, що особа вчинила воєнний злочин під час мобілізації, тоді вони умовно є потерпілими. Якщо все ж таки встановлено, що вони вчинили воєнний злочин, то вони притягаються до відповідальності згідно із законодавством України. Крім того, якщо особи є громадянами України, то вони не підпадають обміну й залишаються відбувати покарання на території контрольованої частини України", — пояснив він.
Водночас у травні правозахисна ініціатива "Кримський епізод" повідомила про взяття в полон щонайменше трьох кримчан, які воювали в російських підрозділах — двох мешканців Джанкойського району та одного з Євпаторії. За свідченнями військовополонених, у кримських військкоматах мобілізованих схиляють підписувати контракт, як добровольці. Так окупанти намагаються приховати масштаби мобілізації — воєнного злочину щодо цивільного населення в окупованому Криму.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook