Фрунзенський районний суд міста Володимира відмовився звільнити засудженого на 12 років ув'язнення кримського політв'язня, громадянського журналіста із хворобою серця Амета Сулейманова з-під варти за станом здоров'я. Захист заявляє, що його здоров'я несумісний з умовами утримання у російській в'язниці.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомляє Кримська солідарність" з посиланням на коментар правозахисниці Сулейманова Лілі Гемеджі.
"Наш аргумент також полягав у тому, що медичний висновок, який після переведення мого підзахисного до в'язниці № 2 у Володимирі незаконно зробила Федеральна служба (ФСВП) виконання покарань, має суперечливий характер. Дані дослідницької частини, висновки, зроблені вузькими спеціалістами, наприклад, кардіологом, суперечать загальним висновкам, які зробили лікарі, що підписали цю експертизу", — розповіла Гемеджі.
Вона підкреслила, що коди міжнародної класифікації хвороб (МКХ), розроблені спеціалізованими фахівцями, повністю збігаються з хворобами, при яких ув'язнений не може перебувати за ґратами.
"Ми відправили інший медичний висновок із зазначенням діагнозів і аналізів Амета Сулейманова в незалежну експертну організацію. Вона підтвердила доводи сторони захисту про те, що в Сулейманова є захворювання, з якими він підлягає звільненню від покарання. Але суд це проігнорував", — наголосила правозахисниця.
Ліля Гемеджі наголосила на тому, що суд відмовив у допиті лікарів, які складали медичний висновок на етапі судового розгляду у першій інстанції, а також судового експерта, що провів незалежну експертизу. Захист планує подати касаційну скаргу на рішення Фрунзенського суду і оскаржити незаконний медичний висновок Федеральної служби виконання покарань в адміністративному порядку.
За словами правозахисниці, стан здоров'я Амета значно погіршився з моменту його взяття під варту. В нього діагностували нове захворювання — гіпертонічна ангіопатія сітківки ока.
"Це говорить про те, що на тлі постійно високого тиску відбуваються зміни в зорі. Він не може довго читати, писати, у нього постійно сльозяться очі. Почастішали випадки, коли після сну він виявляє в носі запечену кров і подушку в крові. Йому не проводять адекватного медичного обстеження і не призначають препарати, тільки збивають симптоми", — пояснює Гемеджі.
За її словами, через відсутність потрібних кваліфікованих кадрів, наприклад, кардіологів і ревматологів, Амету Сулейманову не проводять біцилінотерапію, яку раніше призначав кардіолог. Це лікування чоловік має отримувати до кінця життя.
Також Гемеджі наголосила, що у нього не було можливості самостійно вимірювати тиск і вносити дані в щоденник самоконтролю, щоб на їхній основі приймати потрібні препарати. Амета не виводять на прогулянки, які потрібні йому через артроз нижніх і верхніх кінцівок, що стрімко розвивається.
"З таким підходом термін життя Амета істотно скорочується. Зараз він може доходити максимум до п'яти років. Але, з урахуванням погіршення якості життя, термін може закінчитися набагато швидше. Ми робитимемо все, щоб домогтися звільнення Амета", — підсумувала Ліля Гемеджі.
Що відомо про Амета Сулейманова
Амет Сулейманов – громадянський журналіст “Кримської солідарності”, який повідомляв про обшуки та затримання кримських татар після незаконної окупації Криму Росією 2014 року.
Він страждає від артеріальної та мітральної недостатності серця. Дружина політв'язня Ліля повідомила, що чоловік стоїть на черзі на операцію. Також вона наголошувала, що перебування у в'язниці для нього "буде рівносильно смерті".
Також у кримського татарина значилась інвалідність, але у 2015 році її було знято через його відмову від операції в Москві, адже планував операцію проводити у Києві, де отримував систематичне лікування.
Після обшуків та подальшого затримання 11 березня 2020 року та до 5 квітня 2023-го Сулейманов перебував під домашнім арештом через тяжку хворобу серця.
Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону, незважаючи на численні заяви захисту щодо стану здоров'я кримського татарина, прийняв рішення відправити його до колонії суворого режиму на 12 років.
Доповідачі Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) закликали російську владу звільнити незаконно ув’язненого Амета Сулейманова.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook.