Європейський суд з прав людини розгляне питання Криму: юристка КРЦ пояснила значення для України

Європейський суд з прав людини розгляне питання Криму: юристка КРЦ пояснила значення для України

Менеджерка та юристка Кримськотатарського Ресурсного Центру Людмила Коротких
Менеджерка та юристка Кримськотатарського Ресурсного Центру Людмила Коротких. Фото: КРЦ

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосить рішення Великої палати суду у справі "Україна проти Росії (щодо Криму)", яку порушили ще 2014 року, 25 червня. Юристка Кримськотатарського Ресурсного Центру (КРЦ) Людмила Коротких пояснила, чому це важливо для України.

Про це повідомляє КРЦ.

Коротких наголосила, що на засіданні будуть обговорюватися дві справи, пов'язані з об'єднаними заявами, поданими у 2014-2015 роках та однією, поданою у 2018 році. Попередні засідання вже відбулися, і Європейський Суд з прав людини визнав більшість претензій України частково прийнятними. Юристка наголосила, що це є типовою практикою, коли суд не задовольняє позов у повному обсязі. Друге слухання в одній із цих справ вже відбулося, і розгляд справи відбувся по суті.

"Особлива важливість цієї справи щодо Криму полягає у тому, що ще на етапі розгляду заяви про прийнятність було встановлено, що Російська Федерація з 27 лютого 2014 року здійснює ефективний контроль над територією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, застосовуючи своє власне законодавство на території півострова. Таким чином, суд визнав, що за всі події, які відбувалися після цієї дати, відповідальність несе Російська Федерація" — зазначила Коротких.

Вона наголосила, що справи, що розглядаються, стосуються систематичних порушень прав людини, включаючи політично мотивовані переслідування на півострові та незаконне переміщення українських громадян з Криму на територію Росії.

Коротких нагадала, що у травні Комітет ООН з прав людини визнав ці дії порушенням міжнародних стандартів, підтверджуючи їхню незаконність за пактом. Очікується, що Європейський Суд з прав людини прийме схожу позицію у своїх рішеннях.

Експертка додала, що Україна в рамках обох справ стверджує про порушення кількох статей Європейської конвенції з прав людини, зокрема право на життя, справедливий суд, заборону на нелюдське поводження та тортури, право на свободу і безпеку, повагу до приватного і сімейного життя, свободу вираження думки та колективні права, зокрема право на освіту.

Вона впевнена, що розгляд міждержавної справи набуває особливого значення, оскільки Європейський Суд з прав людини не приймає індивідуальних скарг, пов'язаних з Кримом, до вирішення справи на міждержавному рівні.

"Тобто всі ті заяви, які подавали жертви і з допомогою Кримськотатарського Ресурсного Центру й інших правозахисних організацій, вони всі в Європейському суді стоять на паузі. У 2019 було зроблено запит майже по всім кримським справам і КРЦ надавав відповідну інформацію у наших справах, які ми ведемо, і ми можемо очікувати що після ухвалення рішення в червні, суд почне розглядати індивідуальні скарги і виносити рішення у цих справах”, — підкреслила Коротких.

Юристка нагадала, що до ЄСПЛ подано більше 10 індивідуальних справ щодо заборони Меджлісу кримськотатарського народу. Чергове засідання, на думку Коротких, має велике значення, оскільки у січні Міжнародний Суд ООН ухвалив рішення, яке не визнало заборону представницького органу корінного народу на півострові як акт расової дискримінації. Однак є надія, що ЄСПЛ ухвалить інше рішення, враховуючи індивідуальні скарги конкретних осіб, які стали жертвами переслідувань, тиску або порушень прав через заборону Меджлісу в Криму.

Що відомо про справу "Україна проти Росії (щодо Криму)"

У грудні 2020 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав цю справу прийнятною для розгляду і підтвердив, що РФ здійснює ефективний контроль території півострова з 27 лютого 2014 року.

Слухання у справі відбулися 11 вересня 2019 року та 13 грудня 2023 року. На останніх слуханнях були присутні лише представники української влади, без представників російської влади.

Росію виключили зі складу Ради Європи (РЄ) через повномасштабну війну проти України у березні 2022 року. З 16 вересня 2022 року РФ офіційно перестала бути стороною ЄСПЛ.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок