"Суд" Сімферополя відмовив адвокату Зекеряєвої надати більше даних про листування у справі про "неінформування злочину"

"Суд" Сімферополя відмовив адвокату Зекеряєвої надати більше даних про листування у справі про "неінформування злочину"

Еміне Зекеряєва
Кримська татарка Еміне Зекеряєва. Кримська солідарність

Окупаційний Кіровський районний суд Сімферополя 19 червня відмовив адвокату кримської татарки Еміне Зекеряєвої показати більше даних про акаунт українки Мадіни Стряпчі, яка виїхала до Сирії та "вступила до збройного формування", у російській соцмережі "ВКонтакте", що заборонена в Україні. Через спілкування з нею Зекеряєву росіяни звинувачують у "неінформуванні про злочин".

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомляє громадська організація "Кримська солідарність".

Адвокат кримської татарки Еміль Курбедінов розповів, що "суд" не дозволив запросити акаунт цієї дівчини, її активність у соцмережі з 2015 року, геолокацію, звідки надходили повідомлення і де їх отримували. Сторона захисту разом з Зекеряєвою впевнені, що у листування з громадянкою України втручалась ФСБ. Водночас "суддя" назвав запит адвокату "зайвим".

Під час судового засідання Еміне та її батько підтвердили, що співробітники ФСБ з 2018 року знають про це листування.

"Але довгі роки вони мовчали, тримали у схованці це листування і тільки торік порушили проти неї (Стряпчі — ред.) кримінальну справу. І потім, власне, порушили кримінальну справу проти Еміне", — сказав адвокат у коментарі "Кримській солідарності".

Кримська татарка зазначила під час виклику на допит у "суді", що вона не знала про "підготовку терористичних злочинів", хоча експерт, якого викликала сторона обвинувачення як свідка, стверджує, що Зекеряєва "добре розбиралася в терористичних організаціях і була в цьому фахівцем".

"Викривальних пояснень щодо Еміне він не дав і не надав своїх експертних пояснень щодо суті обвинувачення. Він сказав, що підписував те, що йому надали співробітники ФСБ. А саме — три картинки, на яких були прапори чорного і білого кольору із шахадоюІсламський Символ віри, що засвідчує віру в єдиного Бога (Аллаха) і пророчу місію Мухаммада. Він визначив, що чорний прапор — це прапор "Хізб ут-Тахрір ", білий — "ІДІЛТерористична організація "Ісламська держава"". Що це за прапори, звідки ці картинки — експерт не пояснив", — зазначив Курбедінов.

За його словами, цей допит "свідка" є ще одним способом переконати "суд" у конкретних рисах особистості Зекеряєвої.

Одне з останніх засідань перед тим, як "суд" піде в нарадчу кімнату, відбудеться у середу, 26 червня.

Як нагадує громадська організація, окупанти порушували справи про "неінформування" проти п'ятьох кримських татар у Криму. Крім Еміне Зекеряєвої, такі самі звинувачення висували проти Рідвана Умерова, Айдера Кадирова, Айдера Аблякімова та Енвера Топчі.

Що відомо про Еміне Зекеряєву

У Еміне Зекеряєвої двоє неповнолітніх дітей дошкільного віку.

7 серпня 2023 року окупанти прийшли з обшуком до її сім'ї. У цей час дівчина була в гостях у батьків. Співробітники ФСБ забрали її додому, щоб почати обшук. Згодом кримську татарку сповістили, що вона є свідком у кримінальній справі громадянки України, яка нібито виїхала до Сирії. Після обшуку слідчі намагалися розблокувати телефон Зекеряєвої. Вона просила адвоката, але окупанти не дозволили зателефонувати йому.

Також після обшуку її та чоловіка відвезли до будівлі ФСБ у Сімферополі.

У вересні їй знову зателефонував невідомий та сказав, що був на обшуку у неї вдома. Чоловік вимагав, щоб Зекеряєва прийшла до окупаційного Слідкому в Джанкої для слідчих дій. Кримська татарка попросила надіслати їй повістку. За словами Курбедінова, анонім погрожував, що приїде і силоміць відвезе її до "Слідкому". За цим фактом адвокат надіслав запит до ФСБ, але йому відповіли, що "порушень не виявлено".

У січні 2022 року співробітники окупаційної поліції у Сімферополі склали на її чоловіка Асана Зекеряєва протокол за присутність біля будівлі "суду". Він відбув у спецприймальнику 14 діб адміністративного арешту. Справи щодо "неінформування" також порушували проти чотирьох кримських татар: Рідвана Умерова, Айдера Кадирова, Айдера Аблякімова та Енвера Топчі.

У листопаді 2023 року на Зекеряєву порушили кримінальну справу за статтею 205.6 КК РФ ("Неповідомлення про злочин"). Слідство заявило, що 2016 року вона спілкувалася у забороненій в Україні російській соцмережі "ВКонтакте" з українкою, яка перебуває на території Сирійської Арабської Республіки, і "не повідомила про це листування російських спецслужб і правоохоронних органів".

Співрозмовниця кримської татарки за версією слідства нібито входила до збройного формування, яке має цілі, що "суперечать інтересам Росії".

Адвокат Еміль Курбедінов у коментарі "Кримській солідарності" заявляв, що кримінальна справа проти Зекеряєвої має на меті формування практики доносів громадянами. За його словами, це черговий факт "утисків і залякування кримських татар".

Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий „всесвітній халіфат“. Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок