Брати Шамбазови: як кримські колаборанти переслідують активістів та журналістів в Криму

Брати Шамбазови: як кримські колаборанти переслідують активістів та журналістів в Криму

Ексклюзивно

Центром "Е" в Криму називають відділ в окупаційному МВС, який нібито займається протидією екстремізму. 10 років окупанти використовують його для переслідування активістів, правозахисників та журналістів. Серед тих, хто фабрикує справи — голова кримського "Центру з протидії екстремізму" Руслан Шамбазов, який брав участь у затриманні у лютому 2024 року правозахисниці Лутфіє Зудієвої.

Суспільне Крим розповідає про двох колаборантів з Криму — Руслана Шамбазова та його брата Артура, які причетні до переслідувань проукраїнського населення.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Так, журналістка Олександра Єфименко кілька років висвітлювала сфабриковані справи в окупованому Криму, допоки восени 2021 року не знайшла біля дверей свого будинку букет із двох червоних гвоздик, перев’язаних чорною стрічкою, а також у соцмережах помітила підозрілу активність анонімних акаунтів. Як розповіла Єфименко у коментарі Суспільне Крим, за її переслідуванням стоїть Центр "Е" та Руслан Шамбазов.

Дві гвоздики з чорною стрічкою біля будинку журналістки Олександри Єфименко
Дві гвоздики з чорною стрічкою біля будинку журналістки Олександри Єфименко. Олександра Єфименко

"Руслан Шамбазов — це співробітник Центру "Е" в Криму і, власне кажучи, він головує над різними справами, які стосуються соціальних мереж. Декілька разів я знаходила фейкові сторінки, які він створював, бо коли формується будь-яка справа, в матеріалах справи можна подивитися, з якої сторінки велася так звана оперативна робота. І декілька разів я знаходила створені ним фейкові сторінки у себе в друзях у Facebook", – зазначила журналістка.

Вона впевнена, що завдання Шамбазова — знаходити у соцмережах нелояльних до російської влади кримських татар та українців з Криму. Як додала Єфименко, він — ініціатор адміністративних справ проти журналістки Лутфіє Зудієвої, адвокатів Едема Семедляєва та Еміля Курбедінова, а також правозахисника Абдурешита Джеппарова, який за останні два роки двічі утримувався у СІЗО за "пропаганду нацистської символіки" у соцмережах, "дискредитацію ЗС РФ" та за "зловживання свободою слова в інтернеті".

Голова кримського "Центру протидії екстремізму" Руслан Шамбазов
Голова кримського "Центру протидії екстремізму" Руслан Шамбазов. Ґрати

Саме за переслідування Джеппарова українські правоохоронні органи розслідують провадження проти Руслана Шамбазова, розповіли Суспільне Крим у прокуратурі АР Крим та м. Севастополь.

Водночас Артура Шамбазова український суд заочно засудив до 10 років позбавлення волі у 2022 році за катування активіста "Євромайдану" Олександра Костенка.

Співробітник "ФСБ РФ по РК та м. Севастополя" Артур Шамбазов
Співробітник "ФСБ РФ по РК та м. Севастополя" Артур Шамбазов. Фото надане колишнім політв'язнем Ісмаїлом Рамазановим

Голова Меджлісу Рефат Чубаров розповів Суспільне Крим, що переслідування кримських татар братами Шамбазовими має системний характер.

"З окупацією Криму вони нібито сказилися, бо у них є якісь психологічні витоки, особлива ненависть до кримських татар, ці брати відомі тим, що вони провокують людей, організовують доноси, наклепи, їхнім завданням є катувати кримських татар", — наголосив Чубаров.

За його словами, кілька політв'язнів публічно заявляли про переслідування та репресії, до яких причетні обидва або один з цих братів. Серед них і колишній політв'язень Ісмаїл Рамазанов. Саме з Артуром Шамбазовим він перетинався у 2018 році, коли російські силовики звинуватили його в екстремізмі та зберіганні набоїв.

Голова кримського "Центру протидії екстремізму" Руслан Шамбазов
Голова кримського "Центру протидії екстремізму" Руслан Шамбазов. YouTube/Крим Реалії

"Шамбазов під час обшуку підкинув мені патрони в кількості 24 штук під пістолет Макарова, екстремістську літературу. Вони намагалися пов'язати мене якось з діяльністю кримськотатарського батальйону, з діяльністю якихось диверсійних груп в Криму", — сказав Суспільне Крим Ісмаїл Рамазанов.

Він зазначив, що після затримання співробітники ФСБ його побили та погрожували катуванням електрострумом.

"Вони казали: "Жоден з твоїх агашокУ перекладі з кримськотатарської агашка – це брат, не витримував електричний струм". З чого я зробив висновок, що вони неодноразово застосовували електричний струм проти кримських татар. І це я чув від Шамбазова. Коли я почав читати шагаду Молитва про віру в АллагаШамбазов мені сказав: "Ти сподіваєшся померти як шахід", на що я сказав, що я у ваших руках і руках Аллага. Коли я це сказав, вони почали ще більше мене бити", — сказав Рамазанов.

Через пів року політв'язня відпустили із СІЗО під домашній арешт, а пізніше його адвокат Олексій Ладін домігся зняття обвинувачень щодо екстремізму. Після цього Ісмаїл виїхав з окупованого Криму.

"Я сподіваюсь, ми зробимо все для того, аби ці люди, в тому числі Шамбазови, були заарештовані й відповідали по всім нормам українського законодавства й міжнародного, яке вони вже неодноразово порушували: викрадання, катування, переслідування, яке вони досі роблять", — наголосив колишній політв'язень.

Співробітник "ФСБ РФ по РК та м. Севастополя" Артур Шамбазов
Співробітник "ФСБ РФ по РК та м. Севастополя" Артур Шамбазов. Миротворець

У 2014-му Артур Шамбазов працював у Службі безпеки України. Цю інформацію підтвердили Суспільне Крим в СБУ у відповіді на журналістський запит.

"Громадянин України Шамбазов Артур не виконав наказ керівництва, а тому був звільнений з військової служби в СБУ. Наразі він є оперативним співробітником так званого управління ФСБ РФ по РК та м. Севастополя”, — йдеться у відповіді.

За даними СБУ, брат Артура — Руслан Шамбазов до 2014 року проходив службу в окремому батальйоні патрульно-постової служби міліції ГУ МВС в Україні в АР Крим. Після окупації зрадив присязі та набув громадянства РФ. Також брати є фігурантами кримінальних проваджень інших правоохоронних органів, додали у відомстві.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook

На початок