Через можливу реформу держфінансування освіти абітурієнти з ТОТ матимуть менше шансів на безкоштовне навчання — експерти

Через можливу реформу держфінансування освіти абітурієнти з ТОТ матимуть менше шансів на безкоштовне навчання — експерти

Студенти на лекції
Студенти на лекції. Pixabay

У разі ухвалення законопроєкту, який передбачає реформу держфінансування освіти, абітурієнти з тимчасово окупованих територій (ТОТ) та внутрішньо переміщені особи (ВПО) матимуть менше шансів навчатися безкоштовно та отримувати стипендії, адже мінімальних обсягів держзамовлення вже не буде. Для безоплатного навчання така категорія вступників має довести своє складне матеріальне становище.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільне Крим з брифінгу "Законопроєкт №10399: ризики обмеження права студентства на отримання безоплатної вищої освіти" у Media Center Ukraine.

Так, йдеться про законопроєкт №10399, ініційований Кабінетом Міністрів України 10 січня 2024 року. У ньому пропонується диверсифікувати бюджетне фінансування вищої освіти, зокрема шляхом запровадження державних грантів разом із державним замовленням.

Також передбачено вдосконалення механізму пільгового кредитування, забезпечення право та обов'язку першого робочого місця для здобувачів вищої освіти за державним та регіональним замовленням.

"Бюджетники будуть змушені відпрацьовувати вартість навчання"
Активіст "Прямої дії" Михайло Самсоненко

Студент, активіст Незалежної студентської профспілки "Пряма дія" Михайло Самсоненко зазначив, що у разі ухвалення цього законопроєкту, не буде встановлено вимог до мінімальних обсягів держзамовлення.

Раніше кількість бюджетних місць для бакалаврів мала становити не менше 51% від кількості випускників загальноосвітніх навчальних закладів, а для магістрів — 505 від кількості бакалаврів на поточний рік.

"Бюджетники будуть змушені відпрацьовувати вартість навчання. Це означає, що якщо вийде потрапити на бюджет — доведеться відпрацювати 3 роки роботодавцю, що надішле відповідну пропозицію, згідно з умовами договору про працевлаштування. Укладення договору хочуть зробити обов'язковим за договором про навчання за державним чи регіональним замовленням. Якщо ж студент відпрацює недостатньо добросовісно чи не хоче виконати умови договору, йому доведеться компенсувати кошти за бюджетне навчання чи перейти на контракт або ж відрахуватись", — пояснив він.

За словами активіста, також може значно зменшитися кількість отримувачів стипендій та державної цільової підтримки. Якщо реформа буде прийнята, то більшість студентів не матимуть права стипендій.

Крім того, Кабмін пропонує урізати соціальні стипендії та державну цільову підтримку на отримання освіти для пільгових категорій громадян. Тоді стипендії виплачуватимуться лише, якщо така підтримка необхідна у зв'язку з фінансово-майновим станом сім'ї, а критерії оцінювання такого стану має визначити сам Кабінет Міністрів, додав Самсоненко.

"Ми виявили дві найголовніші точки, які порушують та значно негативніше вплинуть на вступників з ТОТ та вже наявних ВПО"
Юристка-аналітик "Донбас SOS" Тайя Аврам

Юристка-аналітик громадської організації "Донбас SOS" Тайя Аврам заявила, що у даній ініціативі Кабміну виявили два пункти, які суттєво погіршать становище абітурієнтів з ТОТ.

Введення фінансових майнових критеріїв

Зокрема, фінансовий майновий критерій для отримання соціальних стипендій та інших видів державної цільової допомоги, який пропонують ввести у цій ініціативі, буде складно оцінити.

За її словами, наразі невідомо, які саме держава збирається використовувати підходи. За досвідом Міністерства соціальної політики, яке є розпорядником коштів на соціальні стипендії, юристка припускає, що це можуть бути критерії, аналогічні до вже напрацьованих для ВПО, до виплат переселенцям, коли вони відкривають постанову і "вже не розуміють, чи можуть вони претендувати на цю допомогу".

Як пояснила юристка, фінансовий майновий критерій є способом оцінювання "заможності" родин — наскільки сім'я малозабезпечена, щоб держава надавала їй свою цільову підтримку. Хоч ця допомога й націлена на найуразливіші категорії населення, але студенти, зазвичай, не можуть отримувати соціальну стипендію, навіть з числа ВПО, вважає Аврам.

Брифінг "Законопроєкт №10399: ризики обмеження права студентства на отримання безоплатної вищої освіти" у Media Center Ukraine
Брифінг "Законопроєкт №10399: ризики обмеження права студентства на отримання безоплатної вищої освіти" у Media Center Ukraine. Суспільне Крим

Зокрема, за українським законодавством, отримувати соцстипендію можуть ті, хто потребує додаткової уваги та підтримки від держави. Це діти-сироти, діти ВПО, діти учасників бойових дій, діти загиблих на війні військовослужбовців, особи які мають інвалідність внаслідок війни тощо.

"Коли ми говоримо про ось цю оцінку майнового стану сім'ї і ось ці пільгові категорії, то виникає моральне питання і з'являється маркер. Держава хоче звузити підтримку тим, кому вже вона необхідна. І виникає питання. Наскільки це правильно питати і просити доводити дитину-сироту, дитину ВПО, яка все втратила, показати і довести те, що в них дійсно складне матеріальне становище, щоб їм було призначено соціальну стипендію", — зауважила вона.

Скасування безкоштовних підготовчих курсів

Також пропонують скасувати безкоштовні підготовчі курси. Жителі окупованих міст дуже обмежені у доступі до українських підготовчих ресурсів до іспитів з української мови та історії України, аби вступити через освітній центр "Донбас-Україна", "Крим-Україна".

"Діти, які будуть вступати зараз у 2024 році — ми порахуємо, що їм по 16 років. Вони 2008 року народження. Якщо ми говоримо про Крим, то це діти, яким було 6 років, коли почалась російська окупація. В їхній сім'ї не говорять українською, українську в школі вони взагалі ніколи не вчили, бо вони пішли якраз в 1 клас, коли почалася російська окупація. Вони не знають, що таке українська. Вони просто не мають доступу ані до літератури, ані до уроків. І водночас вимоги до вступу у них — знання української мови та історії України", — зауважила юристка Крим SOS Анастасія Калініна.

Вона додала, якщо українська держава зараз забере у цих дітей ще й можливість безкоштовно навчатись, то фактично країна "забере в багатьох дітей з ТОТ бажання вчитись в Україні".

"Нашою задачею було би їх підтримувати. І надавати їм більше можливостей. Натомість ми хочемо зараз звузити ці можливості", — наголосила Калініна.

Водночас за даними Донбас SOS, середня вартість підготовчих курсів становить 2 тисячі-2 500 тисяч гривень на місяць, а переселенські виплати становлять 2 тисячі гривень на місяць для дорослих громадян.

"Тому ми закликаємо опрацювати проєкт, врахувавши ці недоліки та не демотивувати студентів та абітурієнтів ВПО та тих, які в окупації, вступати та їхати до України для продовження навчання, працевлаштування та продовження життя загалом", — наголосила Тайя Аврам.

Як заявила керівниця напрямку національної адвокації Центру громадянської просвіти "Альменда" Валентина Потапенко, наразі окупованого 26% України. На ТОТ перебуває 1 600 070 дітей. Вона наголосила, що українській владі потрібно не забувати, що вони не можуть віддати цю молодь РФ.

Раніше у своєму матеріалі Суспільне Крим надавали інструкцію, як кримчанам стати студентом українських вишів.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок