Від стилістки одягу до військовослужбовиці. Історія кримчанки з позивним "Ялта"

Від стилістки одягу до військовослужбовиці. Історія кримчанки з позивним "Ялта"

До повномасштабного вторгнення Росії Шура Рязанцева була стилісткою одягу, зокрема вдягала акторів "Кварталу 95" та президента України Володимира Зеленського. Під час Революції Гідності дівчина витягувала поранених на вулиці Інститутській. 24 лютого 2022 року кримчанка пішла до столичного військкомату доброволицею, а за два тижні вступила до підрозділу тероборони.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Суспільне Крим розповідає історію військовослужбовиці Шури Рязанцевої.

Військовослужбовиця з позивним "Ялта" до повномасштабного вторгнення Росії була стилісткою одягу. Вона розповіла, що особисто вдягала акторів "Кварталу 95" та навіть президента України Володимира Зеленського.

"Мені дав старт Андрій Кузьма. Він в мене повірив. Він завжди говорив й повторював про те, що Саня, Сашка, йди стилістом. Ну ви знаєте, як він може. І я тоді почала свій шлях. Це був 2006 рік після Помаранчевої Революції, потроху й дійшла до того, що я стала в 5 найкращих стилістів України й РФ, а також працювала з нашим президентом Володимиром Олександровичем й з усією командою", — розповіла військовослужбовиця.

Кримчанка зазначає, що гламурне життя стилістки одягу змінила Революція Гідності. Все сталося випадково: везла костюми вночі 30 листопада до Жовтневого палацу і на Майдані Незалежності стала очевидицею побиття студентів.

"В мені прокинувся птах фенікс, постукав мені у двері й сказав: "Давай, Шура, йди, що ти тут робиш, треба боротися за свою землю". І я пам'ятаю, поїхала додому, забрала усі теплі речі й для тебе закінчився той період, коли ти інфантильно відносився до багатьох речей. Тепер у мене став такий девіз по життю — немає нічого цінніше, аніж людське життя, життя українця і твоєї Батьківщини", — розповідає Рязанцева.

Шура Рязанцева
Шура Рязанцева. Фото з особистого архіву Шури Рязанцевої

Дівчина також була на Інститутській, де витягувала людей. Герой "Небесної сотні" Роман Гурик врятував життя Шурі.

У березні 2014-го Шура разом з іншими активістками вирушила до рідного Криму, який вже заполонили військові російської армії без розпізнавальних знаків.

"Ми вирішили з Іреною Карпою, з людьми з Майдану й з усіх фондів, зробити таку акцію й написати слова підтримки в листах, зробити такі прапори, які будуть націловані й напарфумовані духами... Ми їхали з такою ейфорією, начепили українські флагштоки, ми під'їжджаємо, одразу був КПП український й хлопці кажуть: "А ви куди?". А я їду додому. У мене кримська прописка, кримські номери і нічого не віщувало біди", — розповідає військовослужбовиця.

Проте на наступному блокпості росіяни дівчат затримали. Далі були довгих п'ять днів полону, які Шура пам'ятає в деталях навіть через 10 років.

"Там були всі: тітушки, казакі, регулярні війська, "зелені чоловічки" й "Беркут" саме той, що був на майдані. Вони, коли побачили у мене татуювання "Небесна сотня", одна з медикинь, так би мовити, взяла мене за волосся, а у мене завжди було довге волосся й почала тягати ось так по землі і притягнула мене до беркуту. Потім були знущання лицем в багнюку і повністю корпусом тіла. І десь за пів метра стріляли автоматною чергою в землю. Що саме болюче було для мене. Декілька разів хотіли застрелити нас, коли відвели в "ескадрон смерті", так називають той підвал, де знущаються та роблять допити, ґвалтують та вбивають. Всі матраци, які там були, вони були насичені кров'ю. Достатньо одного дня, години, пів дня, щоб зрозуміти, що таке "руський мир", — згадує військовослужбовиця з позивним "Шура".

Татуювання Шури Рязанцевої
Татуювання Шури Рязанцевої. Фото: Суспільне Крим

У день звільнення дівчина дізналася, що весь цей час їх утримували в Севастополі. Далі доправили знов на КПВВ "Армянськ". Під звуки пострілів їм сказали сідати в автівки та їхати з Криму.

"Дуже тяжко. Мені довелося підстригтися, у мене була коротка зачіска і тоді не було такого, як зараз, що допомагають психологічно людям. Зараз я на військовій службі й багато чого вже побачила замість полону. Зараз зі мною працює військовий психолог", — наголошує Шура.

Після пережитого дівчина жодного разу не була в Криму. Вона розповідає, що важкі спогади з полону намагалася стерти роботою — відкрила власну костюмерну, працювала з відомими артистами. Зокрема, з гуртом "Бумбокс". Та на початку 2022-го відчувала — російське вторгнення неминуче.

Шура Рязанцева
Шура Рязанцева. Фото з особистого архіву Шури Рязанцевої

"24 лютого — це день народження мого батька. У нас повинен був бути тоді новий етап зйомок повнометражного кіно для Кан і у мене був розписаний майже рік по проєктам і достатньо такі свідомі були гонорари. 9 березня мені подзвонили і я приєдналася до лав ТРО. У нас були задачі по Київській області. Потім хлопці поїхали під Бахмут, там трішки. І мене запросили в той полк, де я зараз служу, я не можу говорити нумерацію, але це для мене велика честь служити в десантно-штурмовому полку й виконувати свої безпосередньо завдання. Вони дуже піклуються про мене. Вони знають, що я пройшла і це неймовірно, це сім'я", — наголосила Рязанцева.

Шура зізнається, що має дві мрії — знищити КПВВ в Армянську, згадку про який закарбувала на своєму обличчі, та повернутися в місто юності.

"Заїхати туди на танку, як мінімум на БТР й прийти туди з автоматом в руках. На отой КПП Армянськ, де наді мною знущалися. Я хочу з лиця землі стерти той КПП", — зазначила кримчанка.

За 10 років російської окупації півострова Шура принципово не змінювала кримської прописки. Каже, що після звільнення буде відбудовувати український Крим. Серед її планів — стати очільницею рідної Ялти.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок