"Мета окупантів — придушити найменший прояв українських симпатій": правозахисник прокоментував затримання у Криму

"Мета окупантів — придушити найменший прояв українських симпатій": правозахисник прокоментував затримання у Криму

Ексклюзивно
Затримання співробітниками ФСБ жителя Криму
Затримання співробітниками ФСБ жителя Криму. Фото: ФСБ РФ

За останні два дні було зафіксовано щонайменше три затримання окупантами жителів Криму. Правозахисники кажуть, що таким чином Росія хоче придушити найменший прояв українських симпатій. Водночас силовики спонукають практику доносів.

Про це повідомив у коментарі Суспільне Крим аналітик громадської організації "КримSOS" Євгеній Ярошенко.

За його словами, такі затримання проходять регулярно. Окупанти використовують різноманітні правові інструменти для того, щоб придушувати будь-який прояв незгоди. Для цього вони використовують як норми Кодексу про адміністративні правопорушення, так і статті Кримінального Кодексу РФ.

"Мета окупантів — придушити найменший прояв українських симпатій. І для цього вони використовують норму, яка з'явилася два роки тому — про "дискредитацію російської армії", яка передбачає як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. І також норма про "демонстрацію символіки екстремістської організації, нацистської символіки або символіки інших заборонених організацій", — зазначив правозахисник.

Аналітик наголосив, що це стало зручним інструментом придушення свободи вираження поглядів. За два роки повномасштабної війни в Україні все частіше можна спостерігати такі випадки.

За даними "КримSOS", з 4 березня 2022 року по 4 березня 2024 року окупаційні суди винесли 612 постанов про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею про "дискредитацію російської армії". Також за цей час було вже шість вироків. І якщо притягнення за "дискредитацію ЗС РФ" відбувається вдруге — тоді притягнення до кримінальної відповідальності.

Крім того, Ярошенко зауважив, що важливу роль в ідентифікації людей, які демонструють проукраїнські або антивоєнні погляди відіграє Telegram-канал “Крымский СМЕРШ” пропагандиста Олександра Таліпова.

"Зрозуміло, що в Криму, де проживає понад 2 мільйони людей, відслідкувати кожного, хто висловлює ті чи інші погляди, просто неможливо. Тому окупанти спонукають практику доносів. І один з інструментів доносів — це якраз ось цей канал, адміністратор якого тісно співпрацює з окупаційними силовиками, роблячи таким чином доноси. Потім вже силовики затримують людину, притягують її до адміністративної відповідальності, інколи до кримінальної, і змушують публічно записувати відео із вибаченнями", — сказав він.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок