Правозахисники опублікували спільну заяву щодо чергових обшуків та затримань кримських татар в окупованому Криму

Правозахисники опублікували спільну заяву щодо чергових обшуків та затримань кримських татар в окупованому Криму

суд, правозахисники
Окупаційний Київський райсуд Сімферополя. Фото: Кримська солідарність

Правозахисники закликають уряди іноземних держав та міжнародні організації, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи, висловити рішучий консолідований протест проти переслідування кримськотатарських активістів та релігійних діячів, яких затримали 5 березня після незаконних обшуків.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Відповідну спільну заяву оприлюднив Центр прав людини ZMINA.

Зазначається, що затримані кримські татари є активістами правозахисної ініціативи “Кримська солідарність” та релігійними діячами.

"Ці обшуки підтверджують незмінність репресивних практик російської окупаційної адміністрації в Криму. Обшуки почалися о четвертій ранку, коли вдома спали діти і дорослі", — йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що щонайменше під час шести обшуків окупаційні силовики вилучили так звану заборонену літературу, яку самі ж і підкинули, зокрема книгу “Халіфат”, яку часто використовують для фальсифікації “справ Хізб ут-Тахрір”.

"Сьогоднішні обшуки та затримання матимуть довгостроковий вплив на жінок і дітей, які фактично залишаться без годувальника через арешт чоловіка і батька. Крім того, свавільне вторгнення в домівку посеред ночі озброєних до зубів російських силовиків створює ризик психологічної травми для дітей. Для прикладу, у лютому 2024 року помер 13-річний син кримського політв’язня Айдера Джаппарова від тривалої хвороби, яка почалася після арешту батька у 2019 році", — йдеться у повідомленні.

Наголошується, що Російська Федерація використовує своє антитерористичне та антиекстремістське законодавство для переслідування кримськотатарських активістів, правозахисників, журналістів та релігійних діячів.

"Зухвале ігнорування Росією практично всіх норм міжнародного права вкотре переконує, що єдиним способом припинити свавілля і безкарність окупантів, запобігти новим воєнним злочинам, злочинам проти людяності та грубим порушенням прав людини в Криму та на інших окупованих територіях України, є найскоріша їхня деокупація за допомогою наявних дипломатичних, санкційних, правових та військових заходів, у тому числі права на індивідуальну самооборону, передбаченого ст. 51 Статуту ООН, і відновлення українського правопорядку на цих територіях", — йдеться у заяві.

Ісламська політична партія Хізб ут-Тахрір визнана терористичною тільки на території Росії через те, що члени цієї організації систематично критикували окупаційну владу за репресії мусульман. Водночас Хізб ут-Тахрір вільно діє у більшості країнах світу, у тому числі в Україні.

Нагадаємо, в окупованому Криму 5 березня відбулася нова хвиля масових обшуків. У Бахчисараї слідчі дії відбулися в активістів "Кримської солідарності", а в Джанкойському районі — у релігійних діячів. Усього обшуки були у будинках десятьох кримських татар.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок