Леніє Умерова та "Зла Мавка": у Києві відкрилася виставка "Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму"

Леніє Умерова та "Зла Мавка": у Києві відкрилася виставка "Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму"

Леніє Умерова та "Зла Мавка": у Києві відкрилася виставка "Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму"
. Фото: Суспільне Крим

У Києві у День спротиву окупації Криму 26 лютого відкрилася виставка "Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму", на якій представили картини, присвячені кримським жінкам, що чинять опір окупації. Серед них — політув'язнена кримська татарка Леніє Умерова.

Про виставку детальніше розповіли для Суспільне Крим художниця Алевтина Кахідзе, постійна представниця президента в АРК Таміла Ташева та кураторка заходу Тетяна Філевська.

Так, Кахідзе присвятила свою картину кримській татарці Леніє Умеровій, яку окупанти понад рік незаконно утримують у російському СІЗО, звинувативши у "шпигунстві".

Вперше художниця показала свій проєкт у жовтні 2023 року під час Другого Парламентського саміту Кримської платформи у Празі. Його особливість — всі малюнки були створені за годину. Тепер вона презентувала його в Офісі Кримської платформи на виставці "Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму". Відповідну картину вона написала за годину на очах у політиків.

"Я перечитала дуже багато інформації про Леніє: і відео продивилася, і деякі з її фраз, які вона каже в суді: "Все буде супер, Слава Україні!", і з листа її, який вона написала: "Це мої близькі моя земля, відмовлятися один від одного на користь іншого — це злочин", — зазначила мисткиня.

На виставці представлені також роботи таких українських сучасних художниць: Марії Куліковської , Лії Достлєвої, Юлії По, Еміне Зіятдінової та щоденники активісток жіночого руху спротиву на ТОТ "Зла Мавка".

Таміла Ташева зазначила, що мета виставки — показати роль жіночого спротиву на окупованих територіях.

"Ми бачимо, як після повномасштабного вторгнення зріс спротив на території півострова, і багато з цих людей, які чинять спротив — це жінки. Дуже часто, коли ми говоримо про спротив і, в тому числі, збройний спротив, на думку припадає образ чоловіка, але це, насправді, не зовсім так. Коли ми говоримо про Крим, бо дружини політв'язнів, які борються за своїх чоловіків — це дуже відважні адвокатки", — наголосила вона.

"Ломикамінь" у назві виставки означає тендітну квітку, яка росте на кримському високогір'ї. Це є символом життєстійкості та вміння долати труднощі. Кураторка виставки зауважила, що цей захід є історією про тих, хто бореться проти російської окупації за звільнення Криму.

"Нашими героїнями є багато жінок, які зараз знаходяться в тюрмах російських. Але також ми говоримо про тих, хто не має виявленої політичної активної позиції, але страждає від окупації, як, зокрема, родина Еміне Зіятдінової, яка представлена двома частинами нашого проєкту "Крим. Дім". Ми прислухаємось до голосів жіночих, які мають різні стратегії дії, стратегії спротиву і деякі з них мають дуже активну позицію і через неї потерпають", — розповіла Філевська.

Виставка працюватиме до 13 травня в Офісі Кримської платформи. Аби її побачити, необхідно відправити відповідну заявку до Представництва Президента України в АРК.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок