У російському СІЗО помер вже третій український політв'язень — 71-річний громадянин України Віктор Демченко. Правозахисники прирівнюють це до катувань. Нині щонайменше 193 українця перебувають за ґратами в Росії та на окупованих територіях за політичними мотивами. Понад 20 з них — у критичному стані. З родинами таких бранців та правозахисниками поспілкувалося Суспільне Крим.
Так, Демченко помер у ростовському СІЗО нібито від інсульту 31 грудня. Його обвинувачували у "шпигунстві" та "участі в терористичній спільноті". Торік у російських місцях несвободи померло двоє кримських політв’язнів: Джеміль Гафаров і Костянтин Ширінг.
Адвокат Микола Полозов заявив у коментарі Суспільне Крим, що житель окупованої Донеччини Демченко насправді помер через ненадання йому належної медичної допомоги.
"Проти нього була кримінальна справа, у нього був процесуальний статус, уже пройшло кілька судових засідань у Південному окружному військовому суді, де ця справа розглядалася. Я боюся, що якщо ми говоримо про загальний стан зараз із цивільними особами, з українськими політв'язнями, то стан вкрай важкий і, на жаль, те, що ми бачимо в кримінальних справах — це лише верхівка того айсберга. Тисячі людей, яких Росія утримує і приховує", — наголосив він.
За словами голови правління "Кримської правозахисної групи" Ольги Скрипник, свідоме ненадання медичної допомоги українським ув'язненим у стінах російських СІЗО прирівнюється до катування.
"Навіть ті медичні обстеження. які відбуваються в колонії, вони нічого не надають, бо російська влада не визнає своєї відповідальності і, власне, всі документи медичні — вони підроблені. Навіть коли люди надсилають ліки, знаючи про хвороби своїх рідних, то, зазвичай, такі ліки неможливо отримати в колонії. Вони або просто не доходять, або їх вилучають і навіть людям в колонії не повідомляють, що були відправлені такі посилки", — зазначила Скрипник.
Серед таких бранців — громадянський журналіст з Криму Амет Сулейманов. У 2021 році російський суд засудив його до 12 років ув'язнення у "справі Хізб ут-Тахрір" — організації, що заборонена в Росії, але вільно діє на території України та більшості країн світу.
Чоловік страждає на артеріальну та мітральну недостатність серця. Дружина Ліля Люманова розповідає, що Сулейманову не дають ліки, а посилки з потрібними медикаментами до Володимирського централу не доставляють.
"Якось я відправляла всі необхідні йому ліки, але посилка повернулася назад. Після того, як ми з адвокатами почали уточнювати, чому ліки не прийняли, нам сказали, що, виявляється, там місцевий лікар Володимирського централу повинен сам особисто дати призначення, і тільки після цього приймуть препарат. Про операцію навіть не підіймалася розмова, хоча всі документи у матеріалі справи присутні", — зазначила вона.
Схожа ситуація з 65-річним кримчанином Олегом Приходьком, якого окупанти затримали у жовтні 2019 року. Його звинуватили в нібито підготовці до теракту і незаконному виготовленні вибухових речовин.
У чоловіка низка проблем зі здоров'ям, розповіла його донька Наталія Швецова. Вона теж надсилала батькові ліки у СІЗО Краснодара. Але Приходько їх не отримав. Родині пояснили це можливим етапуванням ув'язененного до іншої колонії.
"Апеляцію подали, посилка нам повернулася назад. У камері 29 людей, а ліжок там десь 20. Тобто сплять вони по черзі. Хворіють вони постійно. За місяць батько перехворів двічі. Що стосується медичної допомоги — її немає", — зазначила дочка політв'язня.
Полозов зауважив, що окрім ненадання медичної допомоги, до українських політв'язнів та військовополонених застосовуються систематичні побої та психологічне насилля.
"Якщо до широкомасштабного вторгнення йшлося про сотні ув'язнених українців, насамперед із Криму, а також захоплених на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, то після широкомасштабного вторгнення ця проблема набула гігантського розміру. До захоплених українців застосовується насильство на систематичній основі. Це побиття, це катування, це інші форми насильства і, звісно, відсутність надання медичної допомоги", — сказав адвокат.
Водночас Скрипник наголосила, що українські правозахисники регулярно закликають європейські держави й відомих світових політиків та дипломатів напряму писати листи українським політв'язням у російські колонії. Головна мета — привернути увагу й показати Росії, що міжнародна спільнота слідкує за станом здоров'я бранців Кремля.
"Тобто ці люди абсолютно беззахисні й без жодної взагалі можливості їм допомогти, і тому ми вважаємо, що сьогодні треба створювати широку коаліцію різних країн, які мають тиснути на РФ щодо того, щоб моніторити стан здоров'я", — сказала вона.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook