РФ з початку окупації Криму намагалась створити картинку лояльності до української мови — Куришко

РФ з початку окупації Криму намагалась створити картинку лояльності до української мови — Куришко

Ексклюзивно
РФ з початку окупації Криму намагалась створити картинку лояльності до української мови — Куришко
Ілюстративне фото. УНІАН

З початку окупації Криму Росія намагалась створити картинку лояльності до української мови та історії. Проте на сьогоднішній день викладання українською мовою становить 0,01% всього навчання.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це в коментарі Суспільному Крим розповіла заступниця постійної представниці президента України в АР Крим Ольга Куришко.

"Не було з самого початку масового закриття шкіл, відміни навчання або викладання деяких предметів. Так само й не ставилося питання щодо окремих факультетів, але з часом, цей же факультет (української філології - ред.), він ще у 2014 році був ліквідований. Три факультети об'єднали в один — української філології — і там відбувається навчання дуже невеликої кількості людей. РФ декларує, що здійснює викладання української мови й інколи говорить про існування декількох класів, де викладається українська мова, але це десь 0,01% всього навчання, яке відбувається на тимчасово окупованій території. Насправді там українська мова лише як факультатив, українські предмети там не вивчаються", — заявила Куришко.

Вона також зазначила, що окупанти декларують три мови і розповідають про можливість навчання і спілкування трьома мовами — українською, російською та кримськотатарською.

"Вони заявляють про це, що нібито вони не здійснюють знищення української ідентичності і всього українського на тимчасово окупованих територіях. З іншого боку. вони не створюють жодних механізмів для реалізації. Особливо це стало помітно зараз, під час повномасштабного вторгнення, коли відбувається переслідування за все українське", — наголосила заступниця постпреда.

Крім того, за словами Куришко, Росія завозить на тимчасово окуповані території підручники, які надруковані по освітнім програмам РФ. Викладання на підставі українських підручників в тимчасово окупованому Криму "апріорі неможливо".

Керівниця напрямку національної адвокації центру громадянської просвіти "Альменда" Валентина Потапова в коментарі Суспільному Крим зазначила, що так звана "Конституція АР Крим", яка була прийнята після окупації півострова, гарантує три державні мови в Криму — російську, українську та кримськотатарську.

"Але ми знаємо, що практично за 10 років окупації доступу до української мови немає...У нас була велика кількість вчителів, яких готували по українській філології для викладання в школах. Коли російська мова стала єдиною мовою для спілкування, то кафедри української філології були закриті майже у всіх ЗВО в Криму. Єдине, де залишилася кафедра української філології — це був так званий Кримський Федеральний Університет. Це такий великий монстр, який готує таких вчителів. Спочатку це були викладачі для класів, де викладання йде українською мовою і для єдиної школи україномовної, яка біля міста Феодосія, де навчання українською мовою відбувається до 9 класу, а потім 10-11 клас вже російською мовою. Ця кафедра випускає 16 фахівців на рік", — розповіла Потапова.

Вона також прокоментувала ситуацію з кримським студентом, якого затримала ФСБ після оприлюднення мовознавицею Іриною Фаріон його листа на підтримку в мовному питанні.

"Зараз багато пишуть після скандалу з хлопцем, який був студентом цієї кафедри (української філології — ред.), що ця кафедра — це спроба знайти людей, які ще підтримують Україну. Я не думаю, що це так, бо це 16 людей на рік. Мені важко на це, навіть з точки зору ФСБ, дивитися як на якусь спецоперацію. Завдяки цьому РФ на міжнародних майданчиках звітується, що дискримінації української мови в Криму немає. У той же час ми знаємо, що в навчальному році 2022-2023 в Криму мали доступ до української мови лише 197 дітей", — підсумувала Валентина Потапова.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок