Колишній політв’язень Андрій Захтей, який повернувся 7 червня в Україну після російського увʼязнення, розповів про стан свого здоровʼя на сьогоднішній день.
«Я прям сьогодні приїхав з Києва з госпіталю, я вчора в 9:40 вечора виїхав. На сьогоднішній день я пройшов обстеження, щоб вияснити, які я маю проблеми зі здоровʼям, ну і їх достатньо. Десь 3 хронічних захворювання від холоду, також зробили 2 операції — одну в кишечнику і видалили геморой, тому що від бетону і холоду не було вже далі як лікувати, тільки хірургічно. Вирвали всі зуби верхні, бо нема, що рятувати, ну і так потрохи», — сказав він в етері програми "Кримське питання"
Колишній бранець Кремля також розповів в етері програми про умови утримання у російській вʼязниці.
«Ну от представте собі, як пояснити, ну от кожен з нас був в бабусі в погребі. Було 4 бетонні стіни, нара, умивальник, 2,5 м під землею, все. Десь колись на верхах, десь колись на низах, так сиділося, випустили подихати і назад», — згадує Захтей.
Він також наголосив, що неналежне надання медичної допомоги в умовах російського увʼязнення — вічна проблема. Зокрема, навіть те, що передають близькі та родичи, не завжди потрапляє до рук увʼязненого.
Андрій Захтей розповів про шлях з моменту звільнення з вʼязниці до України.
«10 лютого я звільнився з ЕКПТ, одразу на виході з колонії мене зустріли співробітники так званого ВМС з конвоєм, посадили в машину, привезли в Ростовську область село Синявська. Стоїть у полі будівля з трьома кільцями колючого дрота, вишка, охорона, корпус, де нас тримають, всі камери закриваються, решітка. Ще просто назва «Гостиничный двор», а так справжня тюрма, один єдиний плюс, що є гаряча вода і телефон, по якому тобі дають з 11 ранку до 10 вечора», — згадує експолітвʼязень.
Андрій Захтей перебував там 4 місяці, хоча окупанти говорили йому, що будуть тримати до кінця війни.
Його звільненням займалися адвокат з України Влад Ляшенко та російський адвокат Микита Володимирович. Потім до справи підʼєдналися МЗС та уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець зі своєю командою.
"Вивезли мене з Ростова через 4 місяці, день в день, у Волгоград у тюрму, потім Білгород, в Брянську область, а вже потім привезли в Псковську область на кордон, там простояв 3 години. Співробітник ФСБ забрали справку про звільнення, зрозуміло було, що роблять все, щоб мене Латвія не пропустила, але в мене на щастя були сховані копії документів. Я просто підготувався до подібної ситуації, бо я знав, що можуть бути провокації і треба мати все під руками", — зазначив чоловік.
На російсько-латвійському кордоні Захтея зустріла делегація Посольства України в Латвії. Після того його доставили в Україну.
«Представьте, минуло 7 років і я познайомився зі своєю дочкою. Їй було півроку, коли я її лишив. Дякувати Богу і людям, що я деколи виходив на звʼязок, то вона мене хоча б могла бачити і розуміти як я виглядаю. Моя дружина Оксана доклала багато зусиль і до виховання дочки, і до боротьби за моє звільнення. Вона довела, що вона більше ніж дружина", — зазначив Захтей.
Колишній політвʼязень зазначив, що перші обстеження були сплачені грантами від держави та за допомогою його друзів.
Відповідаючи на запитання чи отримав він якусь допомогу від держави та виплати від Мінреінтеграції, Захтей сказав, що отримав якісь кошти, але взагалі уявляв собі це інакше.
«Я вам скажу так, коли будувався якийсь план, ну як я собі то уявляв, то було по одному. По факту, вийшло по-іншому. Може через війну якісь затримки, але зрештою в мене немає претензій, краще пізно ніж ніколи. Оксані дали там за 23 рік, зараз будемо купляти медикаменти", — сказав він.
В планах у нього лікування у стоматолога, невропатолога, безліч аналізів, лікування панкреатиту та вірусів.
У лютому цього року Андрій Захтей вийшов на свободу після закінчення відбування незаконного покарання терміном у 6,5 років позбавлення волі. 7 червня колишній український політв'язень Андрій Захтей повернувся в Україну. На українському кордоні його зустріла жінка та донька.
Що відомо про Андрія Захтея
- За період із серпня до листопада 2016 року в Криму було затримано 9 громадян України, серед яких був Андрій Захтей. Співробітники окупаційного ФСБ звинуватили їх в диверсійній діяльності на півострові в інтересах структур Міноборони України.
- Окупаційний Верховний суд Криму засудив його за звинуваченнями у підготовці диверсії з використанням зброї до 6,5 років позбавлення волі. Захтей заявляв про тортури, яких зазнав під час затримання та слідства.
- Він визнав провину щодо власної участі, не називаючи нікого з інших фігурантів справи, і підписав угоду зі "слідством". Російського громадянства, яке він отримав після того, як переїхав до Криму, Захтей був позбавлений за рішенням "суду" влітку 2017 року.
- У жовтні 2022 року Андрія Захтея у виправній колонії суворого режиму N1 м. Сімферополя в окупованому Криму помістили на 10 діб в «яму» - карцер у підвалі колонії, за нібито порушення режиму.
- Міжвідомча комісія визнала його політв'язнем після повторного звернення його дружини.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook