Вперше у світі Україна знищила два російські винищувачі Су-27/Су-30 у Чорному морі за допомогою ракет, запущених з морських дронів Magura V7 неподалік від порту в Новоросійську. Про деталі операції 2 травня, технології та як це допоможе у визволенні Криму розповів Суспільному Крим оглядач Defence Express, капітан I рангу у відставці Володимир Заблоцький.
Читайте цей матеріал кримськотатарскою
Операція-засідка: як відбулась операція
"Це все готувалося заздалегідь. Сили оборони України ретельно вивчали маршрути польотів цих літаків, а вони літають за графіком. І за певним маршрутом певний час стартують, займають якийсь район, патрулюють його, а потім повертаються також за визначеним маршрутом", — пояснив оглядач.
Заблоцький повідомив, що три морські дрони Magura V7 влаштували засідку. Один із них виконував роль приманки, маневруючи у відкритому морі, а ще два зайняли позиції на шляху російських літаків.
"У певний час ці літаки з'явилися, вони летіли парою, ведучий і відомий на невеликій висоті, тому що вони знали, що вони будуть полювати на катер. У них є прожектори, які включаються, щоб було видно, бо це було вночі. І на малій висоті вони прямували прямо на той катер, що там чекав їх у відкритому морі. Зрозуміло, що стріляти ракетою по літаку, який наближається, дуже важко. Тобто стріляти можна, але влучити маловірогідно", — пояснив аналітик.
Капітан зазначив, що зазвичай стріляють навздогін, коли літак вже пролетів. Катери це і зробили. Один вполював перший літак, інший — другий.
"Один літак впав в море разом з екіпажем, який загинув, а екіпаж другого встиг або катапультуватися, або вибратись з машини, яка тонула. Скоріш за все, катапультувались, але висота була невелика. Їх врятували цивільні моряки, що пропливали поруч. І росіяни підняли галас, що щось відбувається", — розповів він.
Технології: від R-73 до AIM-9 Sidewinder
За словами Заблоцького, Росія останнім часом активізувала використання авіації для патрулювання акваторій біля портів і кораблів:
"Використовує він (противник — ред.) все, що літає. Тобто гелікоптери різноманітних типів, які в нього залишились, літаки, в тому числі гідролітаки, звісно ж, вертольоти армійські й флотські, все що літає, що може бачити і що може стріляти по поверхні. В тому числі винищувачі — вони призначені не для цього, це не їхня роль, вони призначені для повітряного бою", — зазначив експерт.
Заблоцький уточнив, що винищувачі також росіяни посилають на полювання за українськими морськими безекіпажними засобами. Він знижувався і починав гатити в дрон з кулеметів чи гармат — такі випадки вже були.
Після цього українські військові ухвалили рішення, що треба "щось з цим робити", аби убезпечити від повітряних цілей морські дрони.
Спочатку Україна експериментувала з радянсько-українськими ракетами Р-73, які виробляли в Києві до 2022 року.
"Експеримент більш-менш вдався. Спочатку були проблеми, а потім минулого року, всі пам'ятають цей випадок, коли Мі-2, два вертольоти Мі-8 було збито такими ракетами, а один пошкоджений біля берегів Криму", — зазначив оглядач.
У цій же операції застосовано американські ракети AIM-9 Sidewinder, надані у рамках військової допомоги. Вони використовувались ще за часів війни між Аргентиною і Великою Британією, розповів аналітик.
"Вона може запускатись з літака F-16, з інших літаків західного виробництва для повітряного бою. Але в сучасних умовах на таких дистанціях повітряний бій вже не ведеться. Повітряні бої зараз йдуть на відстані до 150-200 км — це середня і велика дальність. Останні втрати наших винищувачів були саме на великих дальностях", — додав Заблоцький.
За його словами, це ефективна ракета, але для ближнього бою. Якщо її використовувати з надводної платформи, то її дальність буде ще меншою, але її вистачить для того, щоб уразити ціль для самозахисту, зокрема, надводної платформи.
"Тому коли порівнюють, щось, мовляв, Sidewinder при використанні з літака, може на 40-50 км, а тут на 10 лише, а то й менше. Тому що вона стріляє майже з поверхні води. Оператор перебуває за сотні км від місця пуску. Можливо, там штучний інтелект використовується, зрозуміло. Але стабілізації на тому катері жодної немає і його кидає в усі боки, встигнути прицілитись і випустити ракету — це мистецтво", — зауважив Заблоцький.
Чи відкриває ця операція перспективи для уражень російських об'єктів в Криму
Експерт наголосив, що тепер російські військові знатимуть, що українці не беззахисні і зменшать використання авіації саме проти катерів, які також українські бійці використовують й біля Криму.
Також це посилить можливості українського "москітного флоту", додав капітан.
"Це дистанційно керовані системи, які в нас є. А ми тут не пасемо задніх вже давно, ще з жовтня-листопада 2022-го, коли дистанційно атакували Севастополь морськими і авіаційними безпілотними системами. Потім ми витурили противника з Криму і з Чорного моря. Тому що наші безекіпажні катери, по-перше, знищили кілька кораблів у відкритому морі в бою, коли противник маневрував, ухилявся, але йому це не допомогло... Противник зрозумів, що він має справу з новим видом зброї", — зауважив Заблоцький.
Він порівняв сучасні морські дрони з епохою вітрильного флоту — брандерів, а саме із підпаленими кораблями, які направляли на ворожий флот. Зокрема, так було, коли англійці спалили голландський флот в Копенгаґені.
"Ідея така ж сама, але на новій технологічній основі. Використовуються засоби доставлення, тобто малопомітні кораблі, швидкісні катери, дистанційно керовані, які мають систему управління. І оператор перебуває у безпечному місці... Посилення цієї складової дозволить посилити блокаду Криму, перервати постачання, логістику, полегшити завдання нашим сухопутним військам у визволенні Криму", — повідомив оглядач.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube