Якщо політв'язня з Криму Ленура Сейдаметова екстрадують до Узбекистану, де він народився, то це буде перший випадок вивезення засудженого російською владою політв'язня з ТОТ України до третіх країн. Згідно з Римським статутом, переміщення цивільного населення є воєнним злочином.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це у коментарі Суспільному Крим повідомив проєктний координатор громадської організації "Крим SOS" Олексій Тільненко.
Нагадаємо, фігуранта третьої Сімферопольської групи російські окупанти засудили до 13 років позбавлення волі у "справі Хізб ут-Тахрір". Наразі він перебуває у слідчому ізоляторі у Воронежі. Про те, що Ленура Сейдаметова можуть екстрадувати до Узбекистану, Суспільному Крим розповіла його дружина Аджіре Сейдаметова.
За словами Олексія Тільненка, наразі невідомо, чому росіяни мають намір екстрадувати Сейдаметова.
"Хоча запити про подібні дії були і раніше, проте обʼєднує їх одне: фігуранти цих справ були у розшуку або заочно засуджені в Узбекистані та були громадянами цієї країни. Так, наприклад, Мурат Карімов, який був викрадений 29 грудня 2016 року поблизу КПП "Чонгар". До цього з 2010 він знаходився в Україні в очікуванні отримання статусу біженця. Умови зникнення та історія його переслідування можуть свідчити про те, що після викрадення він міг бути відправлений в Узбекистан за запитом на екстрадицію. Інший фігурант — Набі (Аюб) Рахімов — був вбитий при затриманні у Криму в травні 2021 року. Ще у 2010 проти нього в Узбекистані було порушено справу про начебто причетність до Хізб ут-Тахрір. Під час затримання у Москві у 2013 він також був під загрозою екстрадиції, але тоді ЕСПЛ завадив цьому процесу", — сказав Тільненко.
Олексій Тільненко каже, що у випадку із Ленуром Сейдаметовим може йтися як про психологічний тиск, так і про реальну загрозу. Ситуацію ускладнює обвинувачення у причетності до Хізб ут-Тахрір, бо організація заборонена та визнана терористичною в Узбекистані набагато раніше, ніж у РФ — ще на початку 90-х.
"Реальною загроза може бути у випадку запиту з боку узбецьких правоохоронних органів, що вкрай малоймовірно, бо більшу частину свого дорослого життя Сейдаметов прожив вже на українській землі — в Криму. Або це новий гібридний засіб Росії використати з одного боку поширені після теракту у "Крокусі" істеричні та ксенофобські настрої всередині свого суспільства по відношенню до вихідців з країн Центральної Азії, а з іншого — розширяти коло країн, які тим або іншим чином залучені до порушення прав, пов'язаних з російською збройною агресією. Це потенційно може призвести до ситуації, коли відповідальність розпорошується між кількома суб'єктами, а РФ — не як одноосібний ізольований лиходій", — говорить Тільненко.
Дружина Ленура Сейдаметова каже, що чоловік приїхав до Криму у 2012 році, де вони одружилися та народили дитину.
"Він проходив усі процедури: дозвіл на тимчасове проживання, заїзд-виїзд тощо. І коли вже у 2014 році повинен був отримувати паспорт — просто не встиг. Адвокат теж не знає жодної інформації. Все дізнається від мене — те, що мені чоловік розповідає. У листі він написав, що перебуває у Воронезькому СІЗО. Каже, що спочатку його відправили у розподільчий центр. Але там від нього відмовилися. Пояснили, що він стоїть на екстрадицію в Узбекистан", — розповіла жінка.
Вона також додала, що в Узбекистані чоловік не живе з 2012 року, там перебуває лише його мама.
"У Криму його рідний брат живе. Ми, вся його родина, на його прізвищі. Ми зареєстровані. Його арештували у 2021-му, а судив його ростовський суд у 2022 році. Закидають повалення влади", — додала Аджіре Сейдаметова.
Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників у "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube