Дівоча гандбольна команда з міста Хотин Чернівецької області займає призові місця на Всеукраїнських змаганнях. Дівчата віком від 10 до 16 років тренуються у місцевій дитячо-юнацькій спортивній школі, їхня головна мотивація – медалі та виїзди у великі міста. З командою займається тренер, який вже майже 30 років працює у цій сфері.
Головною проблемою для розвитку гандболу в регіоні є фінансування – через низькі зарплати важко знайти професійних тренерів, а виїзди на змагання міська рада оплачує частково. Суспільне Чернівці розповідає про розвиток гандболу з мінімальним бюджетом.
Ігор Кондратюк майже 30 років тренує команди з гандболу в Хотині. Загалом цей вид спорту тут розвивають понад пів століття. Дівчачі команди тренуються по п'ять разів на тиждень.
"Ну, я думаю, що ми перемагаємо на характері. Все-таки у нас у Хотині так заведено, що ми “мекка буковинського гандболу”. Така традиція", – каже Кондратюк.
Команда з невеликого міста на змаганнях перемагає суперниць зі Львова, Тернополя, Полтави, Ужгорода та інших обласних центрів. Тренер каже, це вдається, завдяки наполегливості спортсменів та багаторічному досвіду. Він — єдиний тренер в громаді, який працює у секціях гандболу. Раніше теж був гандболістом.

"Гандбол – це гра колективна і вони стараються грати. Українська гімназіада, яка проходила у Львові – наші останні великі змагання. Наші старші дівчата стали в фіналі п’ятими на цій гімназіаді. Менші діти зараз тренуються, граємо Всеукраїнські турніри, беремо призові місця", – розповідає Кондратюк.
У спортшколі діти займаються безплатно, адже це комунальний заклад. Тренування відбуваються за розкладом, спочатку тренуються менші, середні та пізніше дорослі.
"Ми багаторазові чемпіони області 2023, 2024 та 2025 рік. Я займаюсь гандболом три роки, заохотив мене батько він теж ходив на гандбол. Мені подобаються наші тренування, тому що це якось цікаво, завжди щось нове дізнаюсь", – розповідає гандболістка старшої групи Дар'я Годнюк.

"У Красилові ми обіграли всі команди, окрім Києва. У мене дві старші сестри займалися гандболом, мені сподобалося, я також вирішила піти на гандбол. Тренер у нас дуже класний, завжди мотивує, щоб ми добре тренувалися", – розповіла гандболістка молодшої групи Вікторія Тараканова.
Фінансує дитячо-юнацьку спортивну школу міська рада, каже директор школи Віталій Струк. Також оплачують проїзд на змагання, а за проживання та харчування платять батьки. Від Федерації гандболу України школа отримує деякий тренувальний інвентар.
"Ми стараємося підтримувати матеріально-технічну базу, щоб в нас було це, а заохочуємо дітей виїздами на змагання, медалями, призами", – розповідає Струк.
Аби розвивати гандбол в місті – хочуть мати принаймні двох тренерів, аби розділити між ними команди дівчат та хлопців. Так зможуть краще розвивати ці напрямки. Однак наразі знайти тренера складно, передусім через низьку зарплатню.

"Людина, яка приходить після інституту до нас, отримує лише мінімальну зарплату. Ігор Кондратюк працює і з дівчатами, і з хлопцями. Раніше у нас була ще одна тренерка, але вона виїхала за кордон. Наразі є дуже велика проблема з тренерами. Зокрема і через те, що ми не є критичною інфраструктурою і не надаємо бронювання від мобілізації", – каже Струк.
За словами заступника Хотинського міського голови Данила Білецького, міська рада фінансує ДЮСШ загалом, після чого керівники спортшколи самі розподіляють гроші на певні напрямки. Також з місцевого бюджету формують зарплати для тренерів і забезпечують транспортом для виїздів на змагання.

"Міськрада з 2022 року повністю забезпечує перевезення не тільки гандбольної команди, а й всіх секцій на змагання. Це сталось після того, як ми отримали транспорт як гуманітарну допомогу від наших міжнародних партнерів.
Сам фонд заробітної плати формується від штатного розпису. Відповідно, посадові оклади, надбавки, вислуга років, там є певні чинники, внаслідок чого формується штатний розпис. Основна зарплата забезпечена і виплачується, а стимулюючі виплати залежать від виконання дохідної частини бюджету", – каже Білецький.
Серед вихованців Хотинської ДЮСШ є гандболістки, які викликались до збірних України, майстри та кандидати у майстри спорту, призери чемпіонатів Європи та чемпіонатів світу, а також гандбольні судді, які обслуговують матчі європейського рівня.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини