Понад рік тому на Буковині анонсували створення "Ветеран Хабу", але повноцінно він не запрацював. У цьому обласному закладі мали допомагати захисникам та захисницям, а також їхнім родичам. Серед причин, чому Хаб не запрацював, керівниця закладу називає майже відсутнє фінансування та непридатне приміщення.
У хабі кажуть, зараз допомагають ветеранам, яких знайшли самостійно у лікарнях чи громадах. Також збирають гроші для роботи на благодійному рахунку. Суспільне Чернівці розповідає, як організували роботу хабу та яке фінансування для цього виділяли.
Яке приміщення виділили хабу
На грудневій сесії 2023 року обласної ради депутати проголосували за створення обласного центру соціально-психологічної допомоги Захисникам і захисницям України "Ветеран ХАБ". Центр мав би працювати у приміщенні на вулиці Хотинській, втім, воно – непридатне для роботи. Зокрема, недоступне для маломобільних людей.
"Тут не було безбар'єрності. Приміщення не розраховане на людей з інвалідністю. Чи можемо ми, як хаб, самі тут справитися і зробити ремонт? Тут великі гроші потрібні", – каже виконувачка обов'язків директора "Ветеран Хабу" Емілія Євсєєва.


Засновник хабу – Чернівецька обласна рада. У коментарі Суспільному голова ради Олексій Бойко розповів, інклюзивне комунальне приміщення виділити не змогли, бо такого наразі немає на балансі облради.
"Для повноцінного функціонування хабу його приміщення має бути в нормальні [транспортній] розвʼязці. Не обовʼязково в центрі міста, але воно має бути гарним та з усіма вимогами доступності. Вимагати від людей результатів роботи і при цьому не дати їм приміщення та засобів до існування – це ненормально", – каже Бойко.
Хто працює в хабі
Замість одинадцяти працівників, які мають бути у штаті, зараз у закладі працюють пʼятеро. Усі — родичі військовослужбовців та ветеран. Вони самі відвідують лікарні та їздять у громади – так шукають ветеранів, яким можуть допомогти. У соцмережах хабу є лише телефон для звернень.
Емілія Євсєєва стала виконувачкою обовʼязків директора торік у вересні. Каже, допомагати ветеранам у хабі почали з жовтня. На Facebook-сторінці хабу публікували, що відтоді опрацювали 103 звернення.
Як фінансують хаб
Євсєєва каже, ще одна причина, чому хаб не запрацював – те, що заклад майже не фінансують. Через це працюють на власних комп'ютерах, не ремонтують приміщення та їздять на зустрічі з ветеранами у громадах на власному транспорті.
"Ми не маємо за що закупляти флаєри та банери. Це таке, з чим влада повинна допомагати. До мене не було ніяких питань, бо всі знали, які у нас проблеми. Я всім доповідала. Є мої виступи на нарадах про те, що ми робимо", – каже Євсєєва.
Через воєнний стан обласний бюджет затверджують в обласній військовій адміністрації. У пресслужбі ОВА нам повідомили, що торік на діяльність"Ветеран хабу" передбачили приблизно 2 мільйони гривень. Таку ж суму передбачили на цей рік.
"Зважаючи на відсутність керівника закладу до 23 вересня 2024 року, з цієї суми з моменту призначення в.о. керівника використано лише 262,2 тисячі гривень. Керівництво “Ветеран хабу” було проінформоване ОВА про можливість придбання меблів та оргтехніки коштом обласного бюджету, з можливістю збільшення фінансування, а також з коштів, розміщених на благодійному рахунку в сумі 590 тисяч гривень", – повідомили в ОВА.
У 2024 році закладу виділили 262 тисячі гривень, а з цієї суми використали 208 тисяч, решту грошей – "зекономили", каже головна бухгалтерка хабу Оксана Савіцька.
"А на 2025 рік нам виділили 2 мільйони на зарплату, нарахування, придбання, комунальні послуги. Про збільшення фінансування не чула. У нас немає вільних грошей, аби ми могли щось робити. Цьогоріч ми відкрили благодійний рахунок, й нам надійшло 590 тисяч благодійних внесків. 240 тисяч — з призначенням “Ремонт приміщення”, – каже Савіцька.
За інформацією пресслужби ОВА, наразі за гроші меценатів роблять поточний ремонт, аби зробити приміщення безбар’єрним згідно із запитом “Ветеран хабу”. Заклад підпорядкований не лише облраді, а й Управлінню з питань ветеранської політики ОВА.

Як обирали керівника хабу
Призначати керівника хабу — повноваження голови облради Олексія Бойка. За словами Євсєєвої, він призначив її виконувати обовʼязки директора, бо вона очолює громадську організацію “Штаб матерів та родин воїнів України”.
"Я його запитала, що ми маємо робити та які завдання хабу. Він почав розповідати, і я кажу: "Слухайте, це все ми робимо в "Штабі матерів". Ми цю роботу знаємо". А він каже: "Допоможіть, бо ви це знаєте". Ходили у лікарні, розмовляли, що хлопцям потрібно, як їх харчують та лікують. Нас хлопці знали. Ми вже потім почали розповідати, що ми в хабі", – каже Євсєєва.
В ОВА кажуть, через те, що девʼять місяців після створення "Хабу" його керівника не призначили, то торік 19 вересня адміністрація звернулася до голови облради й запропонувала розглянути на посаду керівника ветерана Олександра Сапунова – "на підставі виявленого ним бажання".
"До листа додано також резюме кандидата. Цей лист від Чернівецької ОВА був зареєстрований Чернівецькою обласною радою 23 вересня 2024 року. У відповідь голова облради, своїм листом від 23 вересня 2024 року, зазначив, що на час отримання обласною радою листа ОВА від 19.09.2024 року, виконуючою обов’язки керівника закладу уже було призначено Євсєєву Емілію Василівну. Водночас розпорядження голови Чернівецької обласної ради про її призначення підписане 23 вересня 2024 року", – повідомили в ОВА.
Також, за інформацією пресслужби, кілька днів тому в ОВА отримали лист від ініціативної групи учасників російсько-української війни з пропозицією розглянути кандидатуру ветерана Олександра Кошового на посаду керівника “Ветеран хабу”. Цей лист ОВА опрацьовує, а далі направить до голови облради Бойка. У коментарі нам Бойко сказав, що наступним керівником "Хабу" має бути ветеран.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини