Перейменовувати вулиці у Чернівцях на честь українських військових почали після Революції Гідності та ухвалення закону про декомунізацію.Тоді у місті зникли назви вулиць на честь вояків Красної армії та комуністичних діячів, але з'явилися назви на честь перших полеглих на війні буковинців та Героїв Небесної Сотні.
Після початку повномасштабної війни Росії проти України ухвалили також і закон про деколонізацію, за яким усі вулиці, назви яких пов'язані з РФ та колоніальним минулим, зобов'язали перейменувати. У Чернівцях частина вулиць, названих на честь російських діячів, отримала нові назви — на честь українських військових. Більшість із них — чернівчани та буковинці. Суспільне Чернівці розповідає про цих людей.
Список вулиць Суспільному надали у міськраді у відповіді на запит.
Вулиці названі на честь військових, які загинули під час АТО/ООС:
Вулиця Юрія Мізунського

26-річний боєць загинув 17 червня 2014 року. Тоді десантники прибули до селища Металіст неподалік Луганська, щоб допомогти бійцям добровольчого батальйону "Айдар" у бою з терористами. Противники підбили бронетранспортер із засідки з гранатомета. Разом із Юрієм Мізунським загинули ще восьмеро побратимів, семеро з яких були буковинцями. Мізунського посмертно нагородили орденом "За мужність" III ступеня, почесною відзнакою командира 80-ї бригади та медаллю "На славу Чернівців". Вулицю 26 Бакинських комісарів перейменували на честь загиблого під час АТО військового з Чернівців Юрія Мізунського у 2015 році.
Вулиця Владислава Трепка

28-річний Владислав врятував на фронті десятки життів. Вночі 12 лютого 2015 року медик загинув. Перед цим Владислав у полі під обстрілами запустив серце пораненого, затягнув його в автомобіль "швидкої" й продовжував надавати медичну допомогу. Коли машину обстріляли, Трепко накрив тіло пораненого своїм. Так він врятував життя бійця ціною свого власного. Владислав Трепко посмертно отримав орден "Народний Герой України" та Орден Святого Пантелеймона. У 2016 році вулицю секретаря підпільного обкому комуністичної партії Олексія Боярка перейменували на честь Владислава Трепка.
Нові вулиці імені Василишина, Діяконюка та Доника
У 2018 році нові вулиці у масиві садівничого товариства "Взуттєвик" у районі музею просто неба назвали на честь буковинців, які загинули у 2014 році.
Андрій Василишин був головним сержантом взводу 8-го окремого полку спеціального призначення. Андрій Василишин загинув 20 липня 2014 року під час мінометного обстрілу в районі Луганського аеропорту.

Іван Діяконюк був розвідником-далекомірником 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. Військовий загинув 13 липня 2014 року у бою під час операції з розблокування оточеного терористами аеропорту Луганська. Це сталося в районі села Розкішне, Лутугинського району. Колона військової техніки потрапила у засідку диверсійної групи на повороті з Лутугиного на аеропорт, колону обстріляли з протитанкової зброї. Разом із військовим загинули ще троє побратимів із Буковини.

26-річний солдат Максим Доник був медбратом 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. Він загинув 17 червня 2014 року поблизу селища Металіст. Максим Доник був одним із восьми десантників з Буковини, які загинули у тому бою з терористами.

Вулиця Віктора Редькина

Редькин загинув зранку 1 листопада 2014 року під час обстрілу бойовиками "Градом" села Кримське Новоайдарського району на Луганщині. Військовий перебував у розвалинах будинку, коли в нього влучила ракета.
Редькина посмертно нагородили орденом "За мужність" III ступеня та медаллю "На славу Чернівців". У 2021 році вулицю Оршівську перейменували на честь лейтенанта Віктора Редькина.
Вулиця Леоніда Дергача

Боєць загинув під час обстрілу Авдіївки 1 лютого 2017 року. До мобілізації був доцентом кафедри правосуддя юридичного факультету ЧНУ імені Федьковича. Мав позивний Академік. Дергача посмертно нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня, а також відзнакою "Народний Герой України". Вулицю російського письменника Миколи Нєкрасова перейменували на честь Леоніда Дергача у 2020 році.
Вулиця Олександра Маланчука

Військовий загинув 1 квітня 2020 року від вогнепального поранення, яке отримав під час обстрілу позицій ЗСУ поблизу села Гнутове Донецької область. Маланчука посмертно нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
У 2021 році вулицю Миколаївську перейменували на вулицю лейтенанта Олександра Маланчука. Таку ж назву тепер має і Миколаївський провулок.
Вулиця Віталія Онофрейчука

Військовий загинув у ніч на 17 листопада 2018 року через пряме влучання у бліндаж поблизу селища Новотошківське Попаснянського району Луганської області.
Онофрейчука посмертно нагородили орденом "За мужність" III ступеня. У 2022 році вулицю Курську назвали у його честь.
Вулиця Дмитра Руснака

21-річний боєць загинув 9 лютого 2015 року під час артилерійського обстрілу блокпоста поблизу села Світличне Попаснянського району Луганської області.
Дмитра Руснака посмертно нагородили орденом "За мужність" III ступеня та медаллю "На славу Чернівців". У 2022 році вулицю Краснодонську перейменували на честь Дмитра Руснака.
Вулиця Дмитра Костенюка

Він загинув 29 березня 2019 року через множинні осколкові поранення в голову та грудну клітку під час мінометного обстрілу позицій ЗСУ поблизу села Широкине на Приазовському напрямку.
Дмитра Костенюка посмертно нагородили медаллю "За жертовність і любов до України", відзнакою Начальника Генерального Штабу ЗСУ "Учасник АТО", орденом "За мужність" III ступеня та медаллю "На славу Чернівців". У 2022 році вулиці російського імпресіоніста Валєнтіна Сєрова перейменували на честь Дмитра Костенюка, як два провулки.
Вулиця Олександра Петрищука

Він був на борту вертольота Мі-8, який росіяни збили на горі Карачун біля Новоселівки. Росіяни чекали, коли вертоліт злетить, а тоді збили його з переносного ракетно-зенітного комплексу. Всі дев'ять людей, які були на борту вертольота, загинули. Їх ідентифікували завдяки експертизі ДНК.
Бійця посмертно нагородили медаллю "За визволення Слов'янська", орденом Богдана Хмельницького III ступеня та медаллю “На славу Чернівців”. Вже після повномасштабного вторгнення у 2022 році вулицю засновника російської військової справи Алєксандра Суворова назвали на честь Олександра Петрищука.
Вулиця Павла Коноплева

Поблизу села Розкішне його підрозділ потрапив у засідку при операції з розблокування Луганського аеропорту. 30-річний Коноплев загинув разом із побратимами з Буковини 13 липня 2014 року.
Бійця посмертно нагородили орденом "За мужність" ІІІ ступеня та нагрудним знаком "За оборону Луганського аеропорту", почесною відзнакою "Командира 80 ОДШБр" та медаллю "На славу Чернівців". У 2024 році вулицю російського флототворця Фьодора Ушакова перейменували на честь Павла Коноплева.
Вулиці названі на честь військових, які загинули під час повномасштабної війни Росії проти України:
Вулиця Валерія Чибінєєва

Чибінєєв воював з початку АТО, брав участь в обороні Донецького аеропорту. У липні 2016 року під Авдіївкою його підрозділ знищив 12 ворожих цілей, за що Валерій був нагороджений званням Героя України. Загинув 3 березня 2022 року у боях за Гостомель.
У 2022 році вулицю Фьодора Боброва перейменували на честь Валерія Чибінєєва.
Вулиця Сергія Скальда
Сергій Скальд (Баламутовський) був учасником Революції Гідності, у 2014 році був добровольцем, воював за Донецький аеропорт і село Піски. Під час повномасштабної війни долучився до підрозділу "Азова" та у березні десантувався до оточеного Маріуполя. Був оборонцем "Азовсталі", де отримав кульове поранення у легеню та загинув 21 квітня 2022 року.
У 2023 році вулицю Владіміра Комарова перейменували на честь Сергія Скальда.
Вулиця Івана Ляхомського

Вулиця Олександра Толмача

Рідні попрощалися із ним 22 квітня 2022 року. Його поховали на Алеї слави центрального кладовища.
У 2023 році вулицю російського діяча Івана Болотникова назвали на честь Олександра Толмача.
Вулиця Олександра Баланецького

Він загинув 20 березня 2022 року в бою з російськими окупантами в районі села Дмитрівка на Київщині. Раніше 14 років працював юристом у міськраді Чернівців.
У 2023 році вулицю обороніців Москви Героїв-панфіловців перейменували на честь Олександра Баланецького.
Вулиця Олександра Горюка

Воював на Донеччині, Херсонщині та Харківщині. Військовий загинув 28 вересня 2022 року під час артилерійського обстрілу села Нижня Журавка Харківської області — отримав смертельні поранення, коли намагався прикрити побратимів.
Вулицю Героя радянського союзу Василя Шкіля перейменували на честь Олександра Горюка.
Вулиця Дмитра Ковальова

Він був оператором протитанкових ракетних комплексів NLAW, SMAW-D, Javelin. Раніше служив за контрактом — у 2020 році брав участь в ООС поблизу Маріуполя на Донеччині. Військовий загинув 4 травня 2022 року в районі міста Дергачі під Харковом, рятуючи побратима з поля бою. Під час евакуації бійці підірвалися на протитанковій міні.
Ковальова посмертно нагородили орденом "За мужність" ІІІ ступеня та медаллю "На славу Чернівців". Вулицю російського національного героя Кузьми Мініна перейменували на честь Дмитра Ковальова.
Вулиця Володимира Паліброди

На війну чоловік пішов добровольцем, також брав участь в АТО, а до цього — був учасником військових операцій в Іраку, Югославії, Кореї, Сьєрра-Леоне. Володимир Паліброда працював у Чернівціобленерго. Він загинув на Харківщині 26 травня 2022 року — отримав осколкове поранення, коли намагався врятувати пораненого побратима.
На честь Володимира Паліброди назвали вулицю Новосибірську.
Вулиця Дмитра Ясенка
Дмитро Ясенко був командиром роти 80-ї штурмової бригади. У 2014 році воював в АТО, Військового нагородили орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня. Ясенко загинув 9 липня 2022 року у боях за Луганську область. За два тижні офіцеру мав виповнитися 31 рік.
Вулицю російського національного героя, боярина Дмітрія Пожарського назвали на честь Дмитра Ясенка.
Вулиця Андрія Шови

Раніше Андрій Шова проходив строкову службу у Повітряних силах ЗСУ. Був учасником Революції Гідності та АТО. Нагороджений медаллю "Ветеран війни". Разом із побратимами брав участь у звільнення Сумської та Харківської областей.
Андрій Шова загинув 4 травня 2022 року в районі села Прудянка на Харківщині. Під час евакуації поранених і загиблих з поля бою автомобіль з бійцями підірвався на фугасній міні. Андрій отримав смертельні поранення.
Посмертно воїна нагородили орденом "За мужність" ІІІ ступеня та медаллю "На славу Чернівців". На честь Андрія Шови назвали вулицю, яка до цього носила ім'я радянського партизана, який боровся проти УПА, Сємьона Руднєва.
Вулиця Олега Ленюка

Долучився до ЗСУ на початку повномасштабного вторгнення. До цього займався розробкою програмного забезпечення. Ленюк був майстром спорту, віцечемпіоном Європи й чемпіон України зі спортивного орієнтування.
Бійця посмертно нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня та перейменували на його честь вулицю, яка до цього називалась іменем російського письменника Івана Тургєнєва.
Вулиця Сергія Ватрича

У 2018 році військовий служив в армії — воював на Донецькому та Луганському напрямках. Боєць загинув у бою з російськими окупантами на Луганському напрямку. 22 травня 2022 року отримав осколкове поранення, несумісне з життям.
Колишню вулицю Череповецьку назвали на честь Сергія Ватрича.
Вулиця Миколи Яремчука

22-річний Микола Яремчук був сапером у 80-й штурмовій бригаді, командував взводом десантників. До повномасштабної війни Микола займався карате й працював тренером. Микола пішов на фронт добровольцем після свого старшого брата. Микола Яремчук загинув 12 лютого 2023 року під Бахмутом.
Військовий жив у мікрорайоні Садгора, тут на його честь назвали вулицю, яка раніше мала носила ім'я російського композитора Алєксандра Скрябіна.
Вулиця Валерія Красняна
51-річний Валерій Краснян після Революції Гідності оїхав на війну разом з батальйоном «Айдар». Воював на Донбасі, зокрема, на Савур-Могилі та в Щасті. Був під Іловайськом. Брав участь у боях за Донецький аеропорт, Піски та шахту "Бутівку". Під час повномасштабного вторгнення долучився до 107-ї бригади тероборони, у її складі обороняв Київщину та Харківщину. Валерій Краснян загинув 24 листопада 2022 року у бою на Харківщині.
На честь військового перейменували вулицю Міхаіла Щепкіна.
Вулиця Василя Мустеци

Вулиця Володимира Бойка

З військовим попрощалися 10 червня 2022 року на Алеї слави центрального кладовища Чернівців. Вулицю, яка раніше називалася на честь Івана Бойка, місцевого комуніста та депутата Верховної ради України 1-го скликання, назвали на честь військового Володимира Бойка.
Вулиця Віталія Паращука

До цього Віталій був дзюдоїстом, кандидатом у майстри спорту, за свою спортивну кар'єру він здобув понад 100 медалей. 22 квітня 2023 року Віталій загинув від кулі снайпера в Бахмутському районі. Вулицю Дивногорську назвали на честь Віталія Паращука.
Вулиця Ярослава Боштана

12 серпня 2023 року загинув під час виконання бойового завдання поблизу села Роботине Запорізької області.
Військового посмертно нагородили орденом "За мужність" ІІІ ступеня. Іменем Ярослава Боштана назвали вулицю, провулки та проїзди, які раніше називалися на честь радянського атомного фізика Ігоря Курчатова.
Вулиця Олександра Киселиці

Долучився до ЗСУ на другий день повномасштабної війни. Військовий загинув 17 липня 2022 року під час виконання бойового завдання поблизу села Верхньокам'янське на Донеччині.
Олександра Киселицю посмертно нагородили медаллю "На славу Чернівців", а колишню вулицю Ладозьку назвали на його честь.
Вулиця Віталія Цернюка

Військового посмертно нагородили орденом "За мужність" ІІІ ступеня. На честь Віталія Цернюка назвали колишню вулицю Дмітрія Маміна-Сибіряка.
Вулиця Олега Семенюка

Військовий загинув 23 серпня 2023 року у віці 28 років, його поховали на 1 вересня 2023 року на Садгірському кладовищі.
Колишні вулицю та провулки російського офіцераАлєксандра Можайського переменували на честь Олега Семенюка.
Вулиця Андрія Бурчака

До повномасштабного вторгнення Бурчак професійно займався спортом — був майстром спорту зі стрільби з лука. У лютому 2022 року став добровольцем — служив на Сумщині, Харківщині та Донеччині. 25 грудня 2022 року під час боїв за Бахмут Андрій врятував чотирьох поранених побратимів, витягнувши їх з-під обстрілів, але сам загинув.
Колишню вулицю російського мовознавця Сєргея Обнорського перейменували на честь Андрія Бурчака.
Вулиця Артема Стьопкіна

24-річний чернівчанин Артем Стьопкін загинув 7 березня 2022 року. З ним попрощалися на Садгірському кладовищі.
Військового посмертно нагородили орденом "За мужність" III ступеня та медаллю "На славу Чернівців". Колишню вулицю Омську перейменували на честь Артема Стьопкіна.
Вулиця Дмитра Шпетка

Військовий був командиром відділення. Він загинув 1 жовтня 2023 року в Краматорському районі Донецької області. Вулицю Осінню в Ленківцях перейменували на честь Дмитра Шпетка.
Вулиця Івана Підгурського
43-річний Іван Підгурський служив кулеметником у 107-ій бригаді тероборони. До повномасштабної війни займався спортом. Заснував у Чернівцях школу бойового гопака імені Дмитра-Байди Вишневецького, впродовж 19 років був тренером. Військовий загинув 15 липня 2023 року біля села Богданівка Бахмутського району Донеччини. Під час виконання бойового завдання отримав смертельні осколкові поранення.
Військового посмертно нагородили медалями "За визволення Харківської області" та "На славу Чернівців", почесною відзнакою Чернівецької обласної ради "За заслуги перед Буковиною". Четвертий провулок Остапа Вільшини перейменували на вулицю Івана Підгурського.
Вулиця Кирила Тілєєва

До війни працював електриком. Військовий загинув восени 2022 року під час контрнаступу на Харківщині. Він командував групою із п'яти бійців, вони потрапили у засідку і росіяни відкрили по бійцях вогонь із кулемета. З усієї групи вижила лише одна людина.
На честь Кирила Тілєєва назвали колишні вулицю та провулок Перекопський.
Вулиця Яна Вільховецького

Після строкової служби у 2016 році служив за контрактом, шість років виконував бойові завдання в зоні АТО/ООС. Під час повномасштабної війни брав участь у боях за Ірпінь, Гостомель, Буча на Київщині, потім за Чернігівщину, Харківщину та Сєвєродонецьк на Луганщині.
Ян Вільховецький загинув 15 вересня 2022 року під час контрнаступу українських сил в районі села Берестове на Донеччині. Боєць загинув під час мінометного обстрілу.
Військового посмертно нагородили медаллю "На славу Чернівців" та на його честь перейменували колишню вулицю Петрозаводську.
Вулиця Руслана Тащука

Військовий був родом із мікрорайону Ленківці. Він загинув 12 вересня 2023 року Сєвєродонецькому районі Луганської області. Вулицю Піщану перейменували на часть Руслана Тащука.
Вулиця Сергія Місевича
47-річний Сергій Місевич до повномасштабної війни викладав на юридичному факультеті ЧНУ імені Федьковича, був доктором юридичних наук. Також Сергій Місевич брав участь у Революції Гідності, а з 2014 року пішов на війну у складі 28-ї бригади.
Сергій Місевич загинув 30 жовтня 2022 року у боях за Херсонщину. На честь військового назвали колишню вулицю донського козака Ємєльяна Пугачова.
Вулиця Андрія Луканюка
Майор Андрій Луканюк служив у 80-й штурмовій бригаді, був командиром аеромобільного батальйону. До цього з 2014 року воював у АТО — брав участь у боях за Луганський аеропорт, Дебальцево, Красногорівку, Широкине. Військовий загинув 6 березня 2023 року у Часовому Яру біля Бахмута внаслідок ворожого артилерійського обстрілу.
Колишню вулицю російського поета і декабриста Кіндрата Рилєєва назвали на честь майора Луканюка.
Вулиця Олександра Бліска

Вулиця Віталія Гордійчука

Вулиця Сергія Фрацевіра

Вулиця Сергія Дерена

45-річний Сергій Дерен був десантником. До цього — 25 років служив у лавах поліції, був підполковником. Після повномасштабного вторгнення вступив до Збройних сил.
Дерен посмертно отримав орден "За мужність" ІІІ ступеня. Колишню вулицю Ставропольську перейменували на честь Сергія Дерена.
Вулиця Василя Шлея

Ще до повномасштабної війни вісім років воював в АТО/ООС. Отримав медаль "За військову службу Україні" та орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня. Василь Шлей загинув 17 липня 2022 року на Донеччині під час мінометного обстрілу біля села Верхньокам’янське.
Посмертно нагороджений медаллю "На славу Чернівців". Його ім'ям назвали колишню вулицю Тихорецьку.
Вулиця Андрія Кицелюка

Військовий досвід здобув у АТО, три роки був контрактником ЗСУ. Кицелюк загинув на другий день повномасштабної війни на Миколаївщини
Колишню вулицю радянського воєначальника Фьодора Толбухіна назвали на честь Андрія Кицелюка.
Вулиця Юрія Івановича
Чернівчанин Юрій Іванович служив у 80-й штурмовій бригаді. Раніше займався боксом та був кандидатом у майстри спорту. Планував будувати кар'єру спортсмена. На другий день повномасштабного вторгнення хлопець пішов добровольцем у ЗСУ. Брав участь у битвах у Миколаївській та Луганській областях.
Юрій Іванович загинув під час контрнаступу на Харківщині. Він із побратимами потрпив у засідку, їхній бронетранспортер обстріляли. На честь Юрія Івановича перейменували вулицю Томську.
Вулиця Володимира Золотого

Володимир Золотий був із родини військових, також навчався в академії сухопутних військ. Виконував бойові завдання на сході країни з 2019 року. Брав участь в активних бойових діях під Краматорськом, Ізюмом, Сіверськом, Святогірськом, Лисичанськом, Лиманом, Сіверськодонецьком, Першотравенськом, Білогорівкою.
Володимир Золотий загинув на Херсонщині 31 серпня 2022 року, отримавши осколкове поранення голови несумісне з життям. Військовий посмертно отримав орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня. Його іменем назвали колишню вулицю Уральську.
Вулиця Михайла Балахтара

Михайло "Майкл" Балахтар був одним із засновників "Серцевого нападу" та виступав з друзями майже 20 років. Боєць загинув внаслідок мінометного обстрілу на Луганщині. На його честь назвали колишню вулицю Усурійську.
Вулиця Олександра Лізіна

Він був кандидатом у майстри спорту з пауерліфтингу, брав участь у чемпіонатах міста і області, призер чемпіонатів області. Олександр Лізін загинув 10 лютого 2023 року у боях під Луганськом. Бійця посмертно нагородили медаллю "На славу Чернівців", на його честь перейменували колишню вулицю російського генерала Івана Черняхівського.
Вулиця Олександра Балана

Військовий загинув 15 жовтня 2022 року під час виконання бойового завдання. Посмертно нагороджений орденом "За мужність" ІІІ ступеня та відзнакою "На славу Чернівців". Вулицю російського письменника Ніколая Чернишевського назвали на честь Олександра Балана.
Вулиця Дмитра Сірмана
57-річний Дмитро Сірман служив у 116-й механізованій бригаді зв’язківцем. Раніше був депутатом міської та районної рад, також досліджував історію Садгори. Під час повномасштабної війни виконував завдання у Сумській області, Запорізькій і вже останній час — у Харківській області під Куп’янськом.
Дмитро Сірман загинув 3 серпня 2024 року через скид дрона, коли рятував пораненого побратима. Колишню вулицю Олександра Афанасьєва-Чужбинського назвали на честь Дмитра Сірмана.
Чому у Чернівцях перейменовують вулиці та чим керуються у цьому процесі — дивіться у інтерв'ю:
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини