Половина учнів молодших класів у школах Чернівців мають порушення мовлення. Крім проблем з вимовою звуків, дітям важко висловлювати свою думку та говорити повними реченнями. З частиною дітей логопеди працюють у школах, втім, у разі важких порушень – скеровують до інклюзивно-ресурсних центрів.
Про це в ефірі Українського радіо. Чернівці розповіла вчителька-логопединя міського управління освіти Лілія Паращук.
Які звернення отримують логопеди
Найчастіше батьки звертаються до логопедів, бо діти не можуть формулювати свою думку: їм важко будувати речення за картинкою, висловлювати свої побажання чи запитання.
"Це не тільки через те, що в дитини порушена будова артикуляційного апарату чи фонетичний слух. Можливо, це також через надмірне користування гаджетами або батьки мало спілкуються з дітьми. Тому я завжди прошу – менше телефонів, більше живого спілкування", – каже Паращук.
Також є звернення щодо читання та письма. Наприклад, діти часто плутають букви "і" та "е". Якщо є плутанина зі звуками та їхньою вимовою, то це – робота для логопеда: допомогти дитині з граматичною будовою та зв'язним мовленням, збільшенням словникового запасу.
"Вимова звуку "Р" – це теж одна з поширених проблем, але це не те що найбільше турбує логопеда. Дуже велика проблема у школярів, що вони відповідають одним словом: "так" або "ні". Одне з наших основних завдань – розвивати мовлення й думку, а далі – працювати над структурою слова, щоб дитина могла вимовляти великі слова, як-от велосипед, мотоцикл, а не спрощувала їх", – каже Паращук.
Коли слід звертатися до логопеда
"Першочергово ми маємо звернути увагу на те, чи розуміє дитина мовлення, коли до неї звертаються? Якщо дитина до трьох років не розуміє, грається одноманітно, не відзивається на своє ім'я, немає звуконаслідування – тоді час звернутися до логопеда".
За словами логопедині, трирічна дитина має говорити реченнями з двох-трьох слів, а не лише наслідувати звуки. Якщо їй це не вдається, то батьки можуть звернутися до логопедів, які є майже у кожному дитсадку міста, каже Паращук.
Якщо дитина в дитсадок не ходить, то батьки можуть звернутися до педіатра за направленням до невролога, а невролог скерує до навчально-реабілітаційного відділення.
У чотири роки дитина має складати речення з чотирьох слів, називати геометричні фігури, назви тварин, овочів, фруктів. У п'ять-шість років вимовляти шиплячі звуки та сонорні, як-от "в", "л", "м", "р".
Логопеди діагностують першокласників
У школах логопеди обстежують усіх першокласників, й діти, які мають порушення мовлення, входять до логопедичних груп.
Загалом логопеди працюють у 39 школах міста. Йдеться про заклади, де є 1-4 класи.
"На одного вчителя-логопеда йде 20 початкових класів. Не менше, бо в нас є школи з чотирма початковими класами, є школи такі, де – 12. Тому логопед має навантаження на дві-три школи", – каже Паращук.
Якщо під час обстеження логопеди виявляють, що дитина має важке порушення й не може говорити, то з нею займаються корекційні педагоги в інклюзивно-ресурсних центрах.
"Також обов'язково працюють психіатр, ерготерапевт та ортодонт, бо дуже важливим є прикус. Логопеди [у школах] працюють ззовні, а коли важкі порушення мовлення, то потрібен той, хто буде стимулювати кору головного мозку, аби мовлення дозрівало й розвивалося згідно з віком дитини".
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]