58-річний Володимир Валявський у цивільному житті понад 30 років працював майстром з ремонту покрівлі, а також судив турніри з мото- та автокросу. Рік тому він долучився до Нацгвардії – зробив це, коли частину його бригади майстрів мобілізували.
На службі Володимир почав виготовляти туреліустановка для кріплення та застосування у бойових умовах кулемета на фронт та ремені для автоматів, а під час однієї з ротацій побратими попросили його зробити бойове багі. Змайструвати першу машину військовий з командою змогли за два місяці – авто назвали "Шершень". Суспільне Чернівці розповідає, як нацгвардієць виготовляє багі для побратимів.
Пішов в Нацгвардію за своєю бригадою
Володимир Валявський – сертифікований майстер покрівельник. Цією справою займається вже понад 30 років й навіть очолив чернівецький клуб майстрів. На початку повномасштабного вторгнення чоловік з колегами почали волонтерити у кузні: майстрували буржуйки, кували плити для бронежилетів та ліцензували їх.
"Фактично пів року з кузні не вилазив. Через клуб майстрів нам зателефонували й повідомили, що з Мар'їнки приїхали хлопці, а в частині тече дах. З шістьох хлопців, які мене там зустріли, троє були синами моїх однокласників. Ми той дах зробили, і я далі почав цій частині допомагати. А потім, в один прекрасний момент, мою бригаду мобілізували – хлопці потрапили у десантно-штурмову бригаду", – каже Володимир.
За місяць Володимир сам подзвонив у військову частину й зголосився долучитися до Нацгвардії. Спершу чоловіка призначили в охорону, а згодом перевели у технічну частину, бо там "були для нього завдання".
"Тяга до таких речей у мене в крові"
"У нас вдома завжди була техніка. Коли мені було 13 років, дядько подарував мені мій перший мотоцикл. Я його повністю розбирав та складав під татовим керівництвом. У 12 років я зібрав свій велокартинг. Це було не дуже професійно, бо на той час, я не був ні зварювальником, ні слюсарем, але воно їхало. Тяга до таких речей у мене в крові", – каже Володимир.
У технічній частині чоловік служить вже дев'ять місяців. Каже, починав працювати з найпростішими побутовими речами, як-от ремонт ременів до автоматів, а згодом почав монтувати турелі для кулеметів.
"Начальник служби сказав, що хлопці приїхали, а в них дуже багато ременів від автоматів знищених: потертих та порваних. Спитав, чи можемо ми щось зробити. А чого ж не можемо? Зателефонував волонтерам, щоб лазером повирізали елементи, я з дому приніс болгарочку, шурупокрут. Так і зробили перші сто ременів. Далі були речі серйозніші", – каже військовий.
"Це робота – колективна"
Під час однієї ротацій з фронту командир роти розповів Володимиру, що бачив в одній десантно-штурмовій бригаді бойове багі й що такого потребують й нацгвардійці. Валявський каже, почав розробляти таку машину за прототипом спортивного багі.
"Я почав дзвонити й питати, бо простіше було взяти рами з багі на мотокросі, аніж вимірювати геометрію. Ми взяли спортивний багі, зробили концепцію й визначили, що нам потрібно, а чого позбуваємося. Темп був шалений. Люди просто приходили, запитували, що я роблю, питали: "А може я допоможу?". Відпрошувалися у командирів й ставали біля мене", – каже Володимир.
За словами чоловіка, військові приходили до нього й запитували, чим Володимир займається. Пропонували свою допомогу, й відпрошувалися у командирів для цього. Хтось у цивільному житті був слюсарем, а дехто мав навички зварювальника.
"І так сформувалася команда – екіпаж, як я кажу. Здається, якби нам треба було зробити "Ferrari", то ми б і її зробили. Не за два місяці, але зробили б. Коли побратими почули, що таке робиться, то підходили й казали: "А нам було б класно, щоб було ось так". Фактично, те, який вигляд має зараз машина, то це робота – колективна", – каже військовий.
Володимир каже, військові, які воюють на передовій, краще знають, якої машини потребують. Так до багі розробили спеціальні евакуаційні ноші, а також передбачили місце для РЕБу.
"Пройде там, де джип не зможе"
Перше багі нацгвардійці зробили за два місяці. Володимир каже, однієї машини – недостатньо. Щоб виготовити більше багі, шукають волонтерів та спонсорів.
"Багі – машина, яка пройде там, де джип може не пройти. А також це легка конструкція, яка швидше їде та маневрує. Їй без різниці, їхати через рови чи гори. Також на авто немає спідометра, бо те, що машина їде швидко – факт. Тут завдання – втекли від дронів і всіх цих речей, а на якій швидкості – чи 120, чи 150...".
Також Володимир міркує організувати курси з екстремального водіння. Каже, таку ідею йому запропонував колега, який є чемпіоном з мотокросу та автокросу. Наразі планують формувати групу, яка їздитиме на мотоциклах та багі.
"Я страшенно люблю свої землю та країну. А як інакше? Я трохи застарий для десантників, але бути корисним та робити щось, щоб скоріше вигнати нечисть з землі – нормально. Не десантник, але є такі речі, які ніхто, крім нас... Це так має бути".
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини