Частина жителів Путили Чернівецької області вимагають демонтувати пам'ятник радянському солдату, який стоїть у центрі селища. Поблизу нього, ймовірно, поховані радянські прикордонники, які загинули у Другій світовій війні.
Місцеві хочуть, щоб рештки перепоховали, а пам'ятник прибрали. Водночас голова громади каже, на це у бюджеті немає грошей. Яка позиція жителів та за яких умов пам'ятник можуть знести – у матеріалі Суспільне Чернівці.
"Надіюся, до кінця літа ця зелена огида зникне"
Пам'ятник радянському солдату стоїть поблизу центральної площі селища. Частина місцевих жителів вже щонайменше рік вимагають його знести. Серед них – Олександр Том'юк, який звертався до селищної ради з вимогою прибрати памʼятник.
"Пропозиції щодо демонтажу були не тільки від молоді, а й всього населення нашої громади. В Україні багато років триває декомунізація. Говорять, що тут є поховання, але, якщо це так, тоді потрібно запросити експертів для ексгумації", – каже Олександр.
Ексдиректорка місцевої бібліотеки Олена Грималюк зберігає документи про походження пам’ятника в Путилі. За її словами, під ним — братська могила, де поховані радянські прикордонники, які загинули у Другій світовій війні. 55 років тому пам’ятник отримав статус пам'ятки архітектури місцевого значення.
"Ми порушували питання про те, що знести верхівку пам'ятника – саме радянського воїна, зробити стелу й перерахувати загиблих. На той час про ексгумацію не йшлося. Тепер багато людей, з якими ми спілкувалися підтримують, що загиблі мають бути не на алеї чи у парку, а на цвинтарі", – каже Грималюк.
За словами Ольги, частина жителів зверталися до селищної ради щодо благоустрою пам'ятника, бо таблички на ньому зруйнувалися або відпали.
"Таблички валяються потріскані. Немає порядку. А тут поруч дитячий майданчик, організовують концерти, а молодь – дискотеки. Я думаю, що пам'ятнику тут не місце", – каже Ольга.
Путильчанка Тая пропонує на місці пам’ятника радянським солдатам облаштувати алею слави.
"В мене батько та чоловік воюють, дядьки та брати теж на війні. Майже вся сім'я. А в центрі Путили стоїть недоречний пам'ятник. Його потрібно знести й зробити алею слави наших хлопців, які віддали своє життя заради незалежної України", – каже Тая.
Щороку до селища приїжджає викладач Українського вільного університету в Мюнхені Юрій Стадницький. Звідси родом його дружина. Він підтримує демонтаж пам'ятника й теж звертався щодо цього до місцевої влади.
"Багато років пробував якось впливати, але віз і нині там. Кажуть, щоб не чіпали історію, то я на це відповідаю: "Поставте Гітлера, бо це теж історія". Надіюся, що до кінця літа ця зелена огида зникне. Маємо намір розбити молотком того зеленого чоловічка, якщо він не буде офіційно знятий. Поховання можна перенести на цвинтар – і на тому крапка. Не треба робити цвинтар посеред площі", – каже Стадницький.
Пам'ятник – аварійний, та грошей на демонтаж немає
Путильський селищний голова Іван Повідаш у коментарі Суспільному сказав, що погоджується демонтувати частину памʼятника – монумент радянського солдата. Також підтверджує, що пам'ятник аварійний.
"Ми плануємо це робити. Хочемо знести частину, зробити благоустрій та поставити хрест, бо там поховані люди. Але на це потрібно мати гроші", – каже Повідаш.
Перший заступник голови громади Василь Гордей каже, наразі питання про демонтаж памʼятника на сесії не розглядали. На його думку, потрібно зробити громадське обговорення, аби вирішити, що має бути на місці памʼятника.
"Закон дозволяє демонтаж. Я буду пропонувати це рішення на найближчій сесії, але не можу гарантувати, як його розглянуть депутати. Гадаю, його підтримають" – каже Гордей.
Голова громадської організації "Деколонізація України" Вадим Поздняков каже, громада має можливості законно позбутися радянських пам'яток. За його словами, для цього можна звернутися за дозволом до Міністерства культури або визнати пам’ятку аварійною й демонтувати її. Щоб це зробити, треба скликати комісію, яка визнає пам’ятник аварійним, виділити на демонтаж гроші з бюджету чи знайти спонсора.
За словами Повідаша, демонтувати пам'ятнику у селищі не зможуть, поки не знайдуть спонсора.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини