Лікарі-реабілітологи Олександр Бєлєвцов та Давід Тертерян на початку вторгнення евакуювалися до Чернівців та облаштували реабілітаційне відділення в обласній лікарні. Раніше у закладі був кабінет фізіотерапії – щоб надавати послуги реабілітації медики перевезли обладнання зі свого приватного центру у Харкові.
Лікують здебільшого військових й кажуть, що це значно відрізняється від їхнього попереднього досвіду через інші види травм. Суспільне Чернівці розповідає про роботу реабілітологів.
Ходили у лікарні, щоб взяли на роботу
Олександр Бєлєвцов та Давід Тертерян мають понад десять років досвіду реабілітації та відкрили власний реабілітаційний центр у Харкові. Через повномасштабну війну вони з родинами залишили рідне місто й переїхали до Чернівців. Спершу жили у готелі, але розуміли, що війна швидко не завершиться, тому почали шукати роботу. Для цього зверталися у різні лікарні міста й розповідали про свій досвід. Кажуть, були готові працювати й медбратами.
"Колись ми теж працювали медичними братами у Харкові, тому вирішили потрапити у лікарню швидкої допомоги, але там тоді не було вакансій. Тоді прийшли до обласної лікарні й почали розповідати, хто ми й що ми мали власний центр. Що хочемо працювати. Так вже 2,5 роки працюємо тут й досягли непоганих результатів", – каже Давід Тертерян.
Перевезли власне обладнання, щоб облаштувати відділення
За словами медиків, раніше реабілітацію у лікарні надавали на рівні фізичного кабінету через відсутність необхідного обладнання. Наприклад, могли проводити масажі чи легкі маніпуляції. Окремого відділення не було.
Реабілітологи домовилися з перевізниками, щоб перевезти потрібну техніку зі свого приватного центру у Харкові. Бєлєвцов встановлював та налаштовував його сам. Також лікарня уклала договір, щоб безплатно використовувати це обладнання. Ще частину техніки заклад закупив згодом. Так змогли облаштувати ще два кабінети для реабілітації та стаціонар.
"У нас є міостимуляція та комп'ютер для роботи з руками. Для покращення функцій рук та ніг є мотомет та мотобайк. Це про розробку м'язів з невеликим навантаженням. Також маємо бігову доріжку", – каже Олександр Бєлєвцов.
"У військових складніші травми"
Пацієнти відділенні реабілітації це переважно військові – за місяць можуть пролікувати до 30 бійців. Реабілітологи кажуть, через це умови роботи значно відрізняються від тих, в яких працювали у Харкові, – там лікували цивільних.
"У військових складніші травми. Є осколкові поранення, розриви м'язів, зв'язок, ушкодження суглобів, черепно-мозкові та мінно-вибухові травми. Ми відновлюємо фізіологічні функції. Реабілітація полягає в тому, щоб пристосувати людину до стилю життя, яке буде після травми чи поранення", – каже Бєлєвцов.
За словами реабілітолога, військові переживають складні моменти, тому потребують не тільки фізичного, але й морального відновлення. Для цього з пацієнтами працює команда лікарів, зокрема, психологи, ерготерапевти та логопеди.
"Багато військових, яких до нас направляють, такі сумні. Намагаємося вивести їх з цього стану, тому кожен має бути трішки психологом. Робимо якісь моменти, щоб їх відволікти: екскурсії, арттерапію", – каже реабілітолог.
Зараз медики їздять на тренінги, щоб покращити навички реабілітації після травм, отриманих на війні. Також у кабінетах планують провести ремонт, щоб поліпшити умови.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини