Полегшують перехід до цивільного життя: як нацгвардійці Буковини психологічно розвантажуються після повернення з фронту

Полегшують перехід до цивільного життя: як нацгвардійці Буковини психологічно розвантажуються після повернення з фронту

На Буковині для нацгвардійців, які повернулись з бойових позицій, проводять обов’язкове психологічне розвантаження. Під час триденних занять їх просять поділитися травматичним досвідом, щоб позбутися тривожності та підготуватися до зустрічі із сім'єю.

За цей час з військовими працюють психологи, капелани та медики. Також для бійців організовують фізичну активність: ігри у волейбол, боулінг, катання на квадроциклах. Так намагаються полегшити їм перехід до цивільного життя. Суспільне Чернівці розповідає, як реабілітують нацгвардійців, які повернулися з фронту.

Коли нацгвардійці повертаються з фронту, на них чекає декомпресія – це триденна психологічна реабілітація, яка є обов'язковою, розповіла Суспільному старша офіцерка відділення психологічного забезпечення Інга Романюк. Під час групових та індивідуальних занять бійці мають змогу відновити свій психологічний та фізичний стан.

"Її проводять одразу після повернення, бо думками боєць може досі бути в тих обставинах. Добре, що вони можуть разом відпочити не в умовах бойових дій, а там, де вони розслабляються, знімають захисні механізми, відпочивають та можуть щось розповісти", – каже Інга.

Під час групових занять військові сідають у коло й обговорюють травматичні події: коли це проговорювати, то згодом ці події не так хвилюють, каже Романюк. Зазвичай, це організовують на відкритій місцевості, де є природа та спокійне оточення.

старша офіцерка нацгвардії Інга Романюк
Старша офіцерка нацгвардії Інга Романюк. Суспільне Чернівці

Офіцерка розповідає, чоловіки важче розкриваються під час консультування і це – нормально, тому психологи мають вибудувати з ними довіру. Буває, що військовий звертається щодо індивідуального заняття – тоді з ним можуть обрати інше місце й поспілкуватися сам на сам.

"Бувало, що військовий мав уявлення про психолога на базі попереднього досвіду чи якихось міфів, що психолог не може допомогти конкретній людині. Але під час спілкування ми з'ясовували факти, які військовий не усвідомлював, то потім він дякував", – каже Романюк.

Наприклад, на психологічних заняттях бійцю можуть показувати картки з різними символами – зображення там не чітке, тому кожен бачить його по-своєму: так можна зрозуміти, що людина підсвідомо відчуває та що її хвилює.

ретрит нацгвардійців буковини
Нацгвардійці мають групові та індивідуальні заняття для психологічного розвантажнння. Пресслужба нацгвардії Буковини

Такі триденні заняття у нацгвардії організовують вже майже два роки. Під час кожного виїзду на бойові позиції військових попереджають, що після повернення вони мають обов'язково пройти розвантаження. Водночас, якщо боєць не хоче брати участь у якось із занять, змушувати його не будуть.

"Ще до відʼїзду в зону бойових дій їх попереджають, що по приїзду буде декомпресія. Це обов'язковий захід, щоб вони налаштувалися: перемкнутися з напруженого стану у розслаблений, щоб не бути постійно насторожі та недовірливим – тільки потім бійців відпускають додому", – розповідає старша офіцерка.

ретрит нацгвардійців
Нацгвардійці під час триденних занять для психологічного розвантаження. Пресслужба нацгвардії Буковини

Крім занять з медиками, інструкторами з фізпідготовки та виховної роботи, бійці можуть грати у волейбол, футбол, їздити на конях чи квадроциклах, мати спа-процедури чи масажі.

Водночас якщо боєць має гостру потребу у психіатричній допомозі, його можуть скерувати до психіатричної лікарні. За словами Романюк, такі випадки поодинокі.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок