Коли у Чернівцях запрацює індустріальний парк та яким він буде – пояснення

Коли у Чернівцях запрацює індустріальний парк та яким він буде – пояснення

У Чернівцях планують створити індустріальний парк. Це ділянка у понад 17 гектарів, де зможуть працювати компанії різних сфер: переробної, машинобудівної, легкої промисловості чи ІТ. Якщо концепцію індустріального парку “Чернівці” затвердять у Мінекономіки, на територію почнуть проводити мережі та комунікації. Тоді інвестори зможуть розпочати будівництво приміщень.

Коли індустріальний парк запрацює у Чернівцях та як його робота вплине на бюджет та розвиток громади – Суспільному розповів директор міського департаменту соціально-економічного розвитку Сергій Бостан.

Що індустріальний парк дає громаді

"Ми плануємо, щоб це була не просто промислова зона, а локація, де не тільки виробничі потужності, а й інноваційний центр: люди не тільки працюватимуть там, а й ініціюватимуть нові проєкти для залучення нових інвестицій. Тобто, це – справді інвестиційний магніт.

Одна з переваг індустріального парку – сплата податків. Також, коли в регіоні відкривають нові виробництва та підприємства, це завжди створює нові робочі місця, збільшується конкуренція та покращуються умови праці. Відповідно, конкуренція – збільшує якість продукції та зменшує її вартість.

Релоковані підприємства шукають багато людей на роботу. Як показує практика, запит є на технічні спеціальності. Це також буде додатковим стимулом, щоб люди здобували такі професії. Також, коли збільшується штат людей, збільшуються податки.

Як правило, на початку роботи підприємствам в індустріальних парках надають пільги в оподаткуванні, але потім вони сплачуватимуть податки до місцевих бюджетів".

Які підприємства зможуть працювати в індустріальному парку

Коли індустріальний парк зареєструють, на конкурсі оберуть компанію, яка керуватиме парком та розвиватиме його – зокрема, шукатиме інвесторів.

Це мають бути виробничі підприємства, які не шкодять екології та довкіллю міста. Також вони не мають мати відносин з країною-агресором або мати там кінцевих бенефіціарів.

Бостан каже, у концепції вказували, що у парку зможуть працювати підприємства переробної галузі, машинобудування, а також ІТ-компанії та ті, які займаються логістикою й легкою промисловістю.

"Декілька підприємств, які релокувалися до Чернівців, евакуювалися з інших індустріальних парків. Вони теж очікують на позитивне рішення по Чернівцях, бо планують перевести своє виробництво в наш парк", – каже Бостан.

Скільки підприємств зможуть працювати у парку

Кількість підприємств, які зможуть працювати в індустріальному парку, залежатиме від того, скільки їм буде потрібно місця та які потужності вони матимуть.

"17 гектарів – це багато, але з іншого боку, слід зважати на площі великих підприємств та сумісну інфраструктуру: дороги, зелені насадження та благоустрій. У когось індустріальний парк асоціюється із заводом, але це не так, по суті це – містечка, де люди можуть навчатися, та заклади, в яких можна отримувати послуги та харчуватися".

Чому підприємці зацікавлені працювати у парку

"Раніше в Україні зареєстрували багато індустріальних парків, але не всі вони змогли повноцінно запрацювати. Основною проблемою була відсутність стимулів та пільг з боку держави.

За останні 3-4 роки у законодавстві передбачили багато можливостей для учасників індустріального парку. Наприклад, підприємства можуть отримувати компенсацію за кредитними ставками, а також за витрати на облаштування свого виробництва на території індустріального парку. Також їх можуть звільнити від сплати мита на нове обладнання, яке вони ввозять в Україну, а також податку на прибуток впродовж 10 років. Також будуть пільги на земельний податок та нерухомість".

Поза індустріальним парком у підприємця було б значно більше витрат на запуск виробництва. Також це гарантія з боку держави та місцевої влади на те, що впродовж тривалого часу підприємство може працювати на території парку".

З іншого боку, це гарантія з боку держави, місцевої влади про те, що протягом довгострокового періоду це підприємство може здійснювати свою діяльність в межах цієї території.

"Чернівці та Буковина мають вигідне розташування, яке потрібно використовувати у логістиці, транспортування та торгівлі. Крім цього, не так багато індустріальних парків розташовані так близько до кордону з Європейським союзом".

Навіщо та як змінили концепцію індустріального парку

Вперше концепцію індустріального парку затвердили на сесії міськради торік у січні. Тоді її подали до Міністерства економіки, щоб зареєструвати парк. Втім у міністерстві рекомендували доопрацювати концепцію.

Концепцію оновлювали спільно з міжнародними партнерами, зокрема Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ. Так деталізували розмір інвестицій, які планують залучити для роботи індустріального парку, та потреби підприємств у комунальних послугах. За потреби забезпечать також транспортну інфраструктуру.

Зокрема, площу парку збільшили з майже 15 гектарів до понад 17 гектарів. Також у новій концепції врахували економічні особливості регіону, пов'язані з війною: збільшення кількості населення через вимушених переселенців, а також появу нових чи релокованих підприємств.

Так спланували те, яким бачать розвиток індустріального парку у найближчі десять років, каже Бостан. Загалом у законодавстві передбачено, що парку існуватимете впродовж 30 років.

Що має зробити місто, аби індустріальний парк запрацював

Наразі для початку роботи індустріального парку потрібно погодити юридичні документи та технічні питання. Зокрема, провести інженерні мережі, спроєктувати дороги та вихід на об'їзну. Тоді інвестор буде зацікавлений відкрити у парку своє виробництво.

Бостан каже, зазвичай це роблять на умовах співфінансування, коли частину робіт фінансує місцева влада, ще частину грошей виділяють з держбюджету. У Чернівцях для цього також планують шукати гранти та міжнародних донорів. Водночас більшу частину робіт забезпечує управлінська компанія парку та інвестори, які будуть там працювати.

У державному бюджеті на 2024 рік передбачили гроші, які попередньо будуть виділяти на розвиток індустріальних парків у вигляді грантів. За словами Бостана, їх можуть розподіляти на конкурсних умовах, тому міськрада планує подаватися на держфінансування.

"У нас зручне географічне розташування. Поруч є багато інших комунальних підприємств і є виробничі потужності. Тому, в принципі, це не буде настільки складно.

На запуск індустріального парку у Чернівцях найбільше впливає війна. У нас є додаткові ризики, бо ми територіально перебуваємо поруч з аеропортом. Але ми не хочемо втрачати час і не збираємось чекати, допоки розпочнеться відбудова.

Ми хочемо зараз зробити максимально швидко те, що в наших повноваженнях і можливостях, аби індустріальний парк запрацював: підготувати територію, щоб туди міг зайти інвестор й почати своє виробництво. Також працюємо з міжнародними партнерами, щоб вони просували інформацію про індустріальний парк в Чернівцях серед підприємств їхньої країни".

Коли індустріальний парк запрацює у Чернівцях

"З моменту створення індустріальний парк працюватиме 30 років. Запуск такого проєкту не буде швидким. Однак ми маємо графік, за яким плануємо розвивати парк. Наразі ми на етапі реєстрації парку. Опісля ми впродовж двох років залучатимемо інвестиції та будуватимемо інженерні мережі та транспортну інфраструктуру, а паралельно будемо шукати на конкурсі управлінську компанію.

Після цього почнемо залучати інвесторів та будувати об'єкти, необхідні для роботи підприємств в індустріальному парку, – попередньо це триватиме два-три роки. Тобто, загалом потрібно 5 років, щоб підприємства почали працювати у парку".

Що відомо про індустріальні парки Буковини

  • У липні 2022 року Кабмін включив до Реєстру індустріальних парків два парки з Чернівецької області. Це "Хотин Invest" у Хотині та "Енергія Буковини" на Сокирянщині. Створення парків дозволить розвивати промисловість й економіку в області.
  • У Недобоївській громаді планують створити індустріальний парк. Так хочуть залучити інвестиції у громаду та створити щонайменше 500 робочих місць. Наразі шукають інвесторів та готують документи для реєстрації парку до Кабміну.
  • Індустріальний парк — це територія, яку виділяють для промислового розвитку. Метою створення таких парків є забезпечення підприємств спільною розвиненою інфраструктурою та забезпечення контролю над виробництвом та впливом на довкілля.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок