Впоратись з роздратуванням та допомогти заснути — психологиня з Чернівців про потреби військових та їхніх родин

Впоратись з роздратуванням та допомогти заснути — психологиня з Чернівців про потреби військових та їхніх родин

Впоратись з роздратуванням та допомогти заснути — психологиня з Чернівців про потреби військових та їхніх родин
. Психологиня Тетяна Аніщенко. Фото: Суспільне Чернівці

Психологиня Чернівецького обласного госпіталю ветеранів війни Тетяна Аніщенко працює з військовими, які були на війні, з 2016-го року. Спершу працювала з ветеранами та чинними прикордонниками, а після початку повномасштабного вторгнення — з бійцями, які продовжують воювати. З якими запитами звертаються військові та як їх вирішують — Аніщенко розповіла в етері Українського радіо.Чернівці.

З якими запитами звертаються військові

"Із питаннями про те, що не можуть себе контролювати, про спалахи роздратування, порушення сну та пам’яті. Різниця між ветеранами та чинними військовослужбовцями полягає у тому, що найбільшою проблемою ветеранів є сімейні негаразди та конфлікти, а чинних військових – їх психоемоційний стан.

Буває так, що просто цивільні психологи приїжджають до чинних військових перед виходом на бойові завдання і готують їх саме до тих умов з психоемоційного боку. Тобто, наприклад, як впоратись з різними психічними станами, такими як ступор та істерика, як впоратись із страхом, якщо він раптово з’явився, або як покращувати за допомогою різних технік свій фізіологічний стан, бо він впливає на психологічний.

Підготовка перед бойовими виходами потрібна. Коли ми їздили розповідати хлопцям, наприклад, як впоратись із побратимом, який впав у ступор при першому прильоті, то, чесно, я ще не чула жодної правильної відповіді".

Як допомагають впоратись зі станами

"Моя робота — загалом надати інформацію про те, що норма, а на які симптоми чи реакції потрібно звертати увагу, як з цим впоратись і навчитися жити. Також, як подружитись із собою новим, бо з війни ніхто не повертається таким, як був раніше. Вже потім, як нового себе познайомити з оточенням.

Методів є дуже багато. Мені треба знати причину та що саме потрібно людині. Або, наприклад, перед бойовими виходом навчаємо наших хлопців розганяти адреналін, бо є моменти, коли без цього взагалі ніяк, а людина не знає, як це зробити. Є методи, щоб заспокоїтись або заснути, впоратись з агресією або роздратуванням, тобто без допомоги медикаментів. Диханню також постійно навчаю. Пояснюю, як це відбувається на рівні тіла і на рівні мозку, щоб вони більше розуміли процес".

Про допомогу дружинам військових

"Кожній дружині я обов’язково розповідаю про те, що відбувається з психікою та фізіологією їх чоловіків, поки ті на фронті. Це для того, щоб дружини знали, що реакції, які можуть проявити їхні чоловіки, зазвичай є нормальними на ті ненормальні умови, в яких перебував чоловік. Дружин також потрібно готувати до можливих наслідків війни. Це обов’язковий момент.

Зазвичай звертаються з запитами, що не можуть впоратись зі станом очікування і незнання. Вже потім – як налагодити стосунки та чого чекати далі. Також є запит, як поводитись чи не поводитись, коли чоловік повернеться".

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок