Другий тур виборів ректора БДМУ у Чернівцях: що відомо про кандидатів та їхні пропозиції

Другий тур виборів ректора БДМУ у Чернівцях: що відомо про кандидатів та їхні пропозиції

Другий тур виборів ректора БДМУ у Чернівцях: що відомо про кандидатів та їхні пропозиції
. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

За посаду ректора Буковинського державного медичного університету у другому турі змагатимуться Ігор Геруш та Оксана Андрієць. У першому турі 12 травня Геруш набрав майже 45%. Аби другого туру не було, кандидат мав набрати понад 50% голосів виборців. За Андрієць проголосували 22%. Суспільне розповідає, що відомо про кандидатів та їхні плани на посаді ректора.

Ігор Геруш з 2011 року працює проректором з науково-педагогічної роботи університету. Закінчив Чернівецький медінститут. Був завідувачем кафедри біоорганічної, біологічної та клінічної хімії.

Згідно з передвиборчою програмою, Ігор Геруш на посаді ректора БДМУ планує покращити позиції університету в авторитетних вітчизняних та міжнародних рейтингах.

Залучати співробітників та студентів закладу до обговорення проєктів "Бюджету ініціатив" та реалізовувати проєкти, які обрали рейтинговим голосуванням. Геруш планує забезпечити міжнародне визнання дипломів БДМУ та втілити видачу подвійних дипломів.

Створити університетську лікарню та облаштувати кімнати імерсивної, віртуальної та доповненої реальності у тренінговому центрі симуляційної медицини. Також Геруш пропонує створити освітньо-науковий центр у форматі опенспейсу як місце для коворкінгу.

Серед планів Геруша, які він озвучив на онлайн-зустрічі з кандидатами 10 травня, також перехід до більш практичної системи оцінювання студентів — планує давати на вирішення ситуаційні задачі та стимуляційні завдання правильної постановки діагнозу, опитування пацієнтів тощо.

У коментарі Суспільному Геруш розповів, що подався на посаду, бо хоче покращити роботу медуніверситету – зробити його провідним закладом науки та медичної освіти не лише в межах Буковини, але й України.

"Я хочу зберегти колектив, дати змогу розвивати заклад та досягати успіхів. В нас мудрий колектив та професорсько-викладацький склад, студентство – впевнений, вони оберуть керівника, з яким хочуть працювати впродовж наступних п'яти років", – каже Геруш.

Що відомо про кандидатів на посаду ректора буковинського медуніверситету та що вони пропонують
Кандидат на посаду ректора БДМУ Ігор Геруш. Джерело: БДМУ

Оксана Андрієць працювала завідувачкою кафедри акушерства і гінекології. Закінчила Чернівецький медичний інститут. З 2014 по 2019 рік очолювала департамент охорони здоров'я Чернівецької облдержадміністрації. З жовтня 2021 року виконує обов'язки ректора за призначенням МОЗ.

На посаді ректора БДМУ Оксана Андрієць планує створити філії університету за кордоном та збільшити кількість країн, з яких до закладу можуть вступати студенти, йдеться у її передвиборчій програмі.

Також планує створення спілок іноземних випускників БДМУ в країнах, де вони проживають чи працюють, щоб підтримати імідж закладу та рекламувати його за кордоном.

Крім цього, впроваджувати елементи віртуального навчання, покращувати умови проживання в гуртожитку, а за можливості – будівництво нового кампусу. Створення благодійного фонду подолання наслідків Covid-19 та важких захворювань, які виникли внаслідок воєнних дій.

На базі закладу Андрієць планує створити Університетську лікарню та у співпраці з органами місцевої влади організувати спільні науково-практичні центри у медзакладах області.

Також фінансово підтримувати вчених та молодих науковців університету за наукові досягнення: розробки та винаходи, міжнародні публікації та участь у міжнародних наукових форумах.

Визначити "брендові" наукові та лікувальні напрями БДМУ, щоб робити їх впізнаваними за кордоном та залучати нових абітурієнтів та пацієнтів.

На онлайн-зустрічі з кандидатами, Андрієць розповіла про результати роботи на посаді виконувачки обов'язків ректора у воєнний період. Зокрема, про евакуацію іноземних студентів, роботу цілодобового волонтерського штабу, проведення тренінгів з надання домедичної допомоги та надання прихистку у гуртожитках вишу для вимушених переселенців. Також за словами Андрієць, під час вступної кампанії 2022 року збільшилась кількість абітурієнтів, також були вступники з Нігерії та Пакистану.

Що відомо про кандидатів на посаду ректора буковинського медуніверситету та що вони пропонують
Кандидатка на посаду ректора БДМУ Оксана Андрієць. Джерело: facebook/Оксана Андрієць

Що відповідали кандидати на запитання виборців

Щодо плати за оренду навчальних площ та майна міської та обласної громад в умовах дефіциту бюджетних грошей

На онлайн-зустрічі на запитання співробітника про те, чи планує на посаді ректора звертатись щодо зменшення плати за оренду, Геруш відповів, що покладається на сприяння депутатів рад, серед яких є випускники та співробітники університету.

“Я вже мав спілкування з окремими депутатами, думаю будемо ініціювати цей процес і будемо працювати в напрямку зменшення орендної плати", — каже Геруш.

Андрієць відповіла, що, як виконувачка обов'язків, на засіданнях комісій в радах порушувала питання, аби “БДМУ як заклад освіти, який орендує площу в лікувальних установах, мав право, як в попередні роки, претендувати на символічну оплату оренди — 1 гривня у рік".

Щодо іноземних студентів та фінансової спроможності

За словами Геруша, у 2022 році виш виграв п'ять грантів за програмою "розвиток потенціалу освіти", надалі планують створити проєктний офіс для підтримки й підготовки аплікацій для подачі заявок на міжнародні грантові проєкти, аби подаватися та вигравати більше грантів. Щодо міжнародного співробітництва, іноземні партнери повідомили, що після закінчення війни направлять мінімум 400 іноземних студентів на навчання у БДМУ.

Андрієць відповіла, що планує забезпечувати фінансову стійкість університету в умовах скорочення державного фінансування, шляхом розширення співпраці з іншими країнами для вступу до БДМУ іноземців.

"Найбільші надходження йдуть з оплати за навчання студентів, в тому числі іноземних. Наразі 95% — це студенти з Індії. Планую, щоб з інших країн вступали більше, ніж 5%" — говорить Андрієць.

Також за її словами, планує розширювати співпрацю з приватними лікарнями та медичними центрами, щоб на їх території студенти проходили додипломну та післядипломну підготовки.

Чи зможуть відновитися на роботі викладачі, які вимушено виїхали за кордон під час повномасштабної війни

Геруш відповів, що "всіх чекає", а також сприятиме у поновленні протермінованих сертифікатів та категорій.

Андрієць відповіла, що вони можуть повернутись і до завершення війни, а проблем з документами не буде — дія сертифікатів на період воєнного стану пролонговується.

Чи може керівник, який порушив академічну доброчесність, очолювати колектив

Відповідь на це запитання Геруша, що "керівником не може бути людина, яка порушила принцип академічної доброчесності, у випадку якщо порушення доведено законним способом".

Андрієць відповіла: "Якщо академічна недоброчесність доведена, то можна говорити про такий конфлікт. До жодного з претендентів я не чула зауважень і вважаю за доцільне дотримуватися академічної доброчесності, а у випадку її відсутності, маємо належним чином на це реагувати."

Що відомо про вибори ректора БДМУ:

  • 12 травня відбулися вибори ректора Буковинського медичного університету. На посаду претендували четверо кандидатів: Оксана Андрієць, Ігор Геруш, Олександр Іващук та Ігор Шкробанець.
  • Жоден кандидат не набрав більш ніж 50% голосів, тому оголосили другий тур. Він відбудеться 19 травня. До нього пройшли двоє кандидатів, які набрали найбільше голосів, – це Ігор Геруш та Оксана Андрієць. За Геруша проголосували майже 45% виборців – 326 людей. За Андрієць проголосували 163 людини, це 22% виборців. За Ігоря Шкробанця проголосували 147 людей. Олександра Іващука підтримали 77 виборців.
  • Ректора Буковинського медичного університету обирають раз на п'ять років.
  • Попередні вибори ректора відбувались у лютому 2022 року. Тоді до другого туру пройшли Оксана Андрієць та Віталій Максим’юк. Втім ректора не обрали, бо більшість голосів була "проти всіх".
  • У другому турі за кандидата Віталія Максим'юка проголосували 255, за його опонентку Оксану Андрієць — 182. Жоден з кандидатів не отримав половини голосів від явки. Проти усіх проголосував 331 виборець.
  • 3 попереднім керівником вишу Тарасом Бойчуком завершився контракт. Він очолював заклад протягом двох каденцій, відтак втретє не міг подавати свою кандидатуру.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок