Перейти до основного змісту
Без автомобілів та з краєвидом на історичні фасади: що про реконструкцію Центральної площі Чернівців каже автор проєкту

Без автомобілів та з краєвидом на історичні фасади: що про реконструкцію Центральної площі Чернівців каже автор проєкту

Без автомобілів та з краєвидом на історичні фасади: що про реконструкцію Центральної площі Чернівців каже автор проєкту
. Рендер Центральної площі після реконструкції. Джерело: скріншот відеопрезентації

Центральну площу Чернівців у межах реконструкції хочуть поділити на власне площу та сквер. Вивільнять місце для проведення різних заходів, а сквер облаштують як місце для щоденного відпочинку. Так хочуть повернути площі функцію громадського простору, каже автор проєкту реконструкції, ландшафтний архітектор Максим Коцюба.

Переказуємо його розмову з влогу львівського урбаніста CHAPLINSKY VLOG про те, як вплине реконструкція на рух транспорту вулицею Головною та як планують зробити площу "пішохідним серцем центру міста".

"Досліджували історію формування площі"

За проєктом реконструкції Центральної площі, змінять її сучасні межі — їх повернуть до історичних. Для цього провели історичний аналіз: досліджували, як виглядала площа за румунської та радянської влади.

Пішохідна Центральна площа Чернівців та що буде зі сквером Шевченка: що каже автор проєкту
На фото історичний вигляд Центральної площі Чернівців. Джерело: youtube/CHAPLINSKY VLOG

Коцюба каже, наприкінці ХІХ сторіччя це була площа Ринок – активний простір, де поруч ходили люди з кіньми. Серед інших площ міста її вирізняє те, що вона розташована під ухилом. За румунської влади площу перепланували й замість громадського простору вона почала виконувати політичну та ідеологічну функції.

"Як сказати, що місто наше? Поставили там обеліск. Згодом радянська влада поставила там свій. Вже не йшлося про те, що люди проводять там свій час. Площу "розрізали" зеленими насадженнями й повністю підлаштували під монумент, який там стояв. Крім того, у воєнний час зробили величезну стіну для пропаганди, щоб не відбудовувати зруйнований квартал, – підняли стіну на три-чотири метри над будинками".
Пішохідна Центральна площа Чернівців та що буде зі сквером Шевченка: що каже автор проєкту
Джерело: youtube/CHAPLINSKY VLOG

За словами архітектора, площу не розглядали з точки зору людини й вона не виконувала свого призначення. Хоча наразі постаменту немає, простір став порожнім та нецікавим для чернівчан, також його заповнили машини. Тому розробляли проєкт площі так, щоб повернути їй функцію громадського простору.

Якщо площа буде пішохідною, як це вплине на рух транспорту?

Згідно з проєктом, на площі планують перекрити рух для автомобілів й дозволити лише для громадського транспорту. Коцюба каже, це ніяк не вплине на водіїв, які їздять в межах міста на своїх авто.

"Ми дослідили транспортну модель міста. Виявилося, що через вулицю Головну проходить багато транзитного транспорту – це позаміський транзит. Якщо ми перекриємо рух приватних авто вулицею, ми перерозподілимо його по "внутрішньому" кільці центральної частини міста. Так загальна тривалість проїзду транзитного транспорту через Чернівці збільшиться на 1,2%. Тобто майже нічого не зміниться", – каже архітектор.

Пішохідна Центральна площа Чернівців та що буде зі сквером Шевченка: що каже автор проєкту
Моделювання транзиту транспорту Центральною площею. Джерело: Скрін з відео на каналі CHAPLINSKY VLOG

Крім цього, можуть пропрацювати цей перерозподіл, наприклад, додати повороти, – так зможуть полегшити транзит транспорту довкола площі. Водночас для чернівчан, які виїздять з центру міста, тривалість поїздки через перекриття площі не зміниться.

Після реконструкції на площі змінять трасування дороги, якою їздитиме громадський транспорт. Це зроблять так, аби тролейбуси та автобуси не їздили швидко й люди могли ходити площею без пішохідних переходів.

"Відкриємо краєвид на історичні будівлі"

Автор проєкту каже, за часів румунської влади площу засадили деревами, які перекривали фасади будинків, зокрема міської ради. Розташування дерев планують змінити – для цього сформували концепцію озеленення простору.

"Дерева будуть окремими групами, щоб для людини на прогулянці площа розкривалася по-різному. Щільні об'єми зелені внизу площі утворюватимуть тінь та не заважатимуть споглядати панораму фасадів. Нарешті вони будуть між собою поєднані – люди зможуть дивитися на фасади й відчувати, як було на площі раніше".
Пішохідна Центральна площа Чернівців та що буде зі сквером Шевченка: що каже автор проєкту
Скріншот з проєкту реконструкції Центральної площі

Центр площі планують вивільнити, щоб там можна було проводити зібрання, різні ярмарки та фестивалі. Натомість внизу площі буде простір для щоденного відпочинку, там передбачили основний об'єм зелені. Також там створять пішохідний фонтан.

"Монументальний фонтан, який наразі за пам'ятником Шевченка, перенесемо на Центральну площу. Там відкривається гарний краєвид на ратушу. Використали рельєф площі так, щоб вода з фонтану стікала в невеличку водойму, де можуть бавитися діти. Ухил буде до 30 сантиметрів, тому коли фонтан не працюватиме, довкола нього зможуть присісти люди", – розповідає Коцюба.

"Хочемо створити сімейний простір"

Завдяки тому, що з площі заберуть основний транзит транспорту, простір розділять на власне площу та сквер Шевченка. Так площі повернуть її історичні межі – будуть орієнтуватися на контур колишнього зруйнованого кварталу.

У самому сквері залишать пам'ятник Шевченку, втім трохи змінять його вигляд.

"Цей пам'ятник виконаний у контексті стіни – він монументальний. На нього можна дивитися, але не взаємодіяти з ним, тому там не затишно. Наразі площа є не для того, щоб там проводити час, а ми хочемо створити простір сімейного типу, щоб можна було прийти туди на побачення або погуляти з дитиною", – каже автор проєкту.

Так пам'ятник хочуть зробити на пагорбі, щоб він був ніби ближче до людей й не здавався недосяжним через монументальний стиль. Крім цього, там розмістять зелені насадження й трохи змінять масштаб скверу, щоб пам'ятник не проглядався через усю площу. Також у сквері розмістять дитячі ігрові майданчики та питні майданчики.

"Хочемо, щоб там була активність й люди туди приходили відпочивати. Так отримуватимуть позитивні враження, які будуть асоціюватися з монументом, бо проводитимуть там час", – каже Коцюба.

Пішохідна Центральна площа Чернівців та що буде зі сквером Шевченка: що каже автор проєкту
Скріншот відеопрезентації проєкту реконструкції Центральної площі

За словами архітектора, надалі планують деталізувати проєкт. Для цього залучать чернівчан та власників будівель на Центральній площі. Так хочуть сформувати спільне бачення її вигляду. Крім цього, хочуть зустрітися з сім'ями загиблих військових, портрети яких розміщені на стіні пам'яті, аби узгодити їхній вигляд на оновленій площі.

Раніше у коментарі Суспільному заступник міського голови Василь Зазуляк говорив, що впродовж цього року планують визначити переможця на проєктування робіт та створити проєкт. З весни наступного року зможуть розпочати реконструкцію.

Раніше Суспільне розповідало у відео, який вигляд може мати Центральна площа після реконструкції:

Що відомо

  • У березні в Чернівцях презентували роботу, яка виграла у конкурсі реконструкції Центральної площі. Це не остаточний варіант — за ним створять проєкт з правками, тоді ремонтуватимуть площу. Реконструкція Центральної площі запланована на 2024 рік.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня

Вибір редакції

На початок