Будівництво тролейбусної лінії та купівля тролейбусів: чому депутати Чернівців не підтримали рішення та які наслідки

Будівництво тролейбусної лінії та купівля тролейбусів: чому депутати Чернівців не підтримали рішення та які наслідки

Будівництво тролейбусної лінії та купівля тролейбусів: чому депутати Чернівців не підтримали рішення та які наслідки
. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

У Чернівцях депутати не підтримали рішення про купівлю 50 нових тролейбусів та побудову тролейбусної лінії до Калинівського ринку за кредитні гроші Європейського банку. Якби рішення ухвалили, в травні міськрада могла б оголосити тендер на купівлю транспорту. Суспільне Чернівці розповідає, як голосували депутати та які можуть бути наслідки через неприйняття рішень.

Для прийняття двох рішень на сесії 27 квітня не вистачило голосів. "За" проголосували 18 депутатів: це всі присутні депутати від фракцій "Єдина альтернатива", "Європейська солідарність", а також частина депутатів від "Слуги народу" та "Пропозиції".

Проєкт рішення про розбудову тролейбусної лінії тричі виставляли на голосування – семеро депутатів не голосували. Стільки ж не підтримали рішення про купівлю тролейбусів – це всі депутати від фракцій "Народний контроль" та "Рідне місто", які були присутні на сесії. Також по одному депутату від фракцій "Пропозиція" та "Команда Михайлішина".

Будівництво тролейбусної лінії та купівля тролейбусів: чому депутати не підтримали рішення та які будуть наслідки
Скріншот з протоколу поіменного голосування. Джерело: Чернівецька міська рада

Будівництво тролейбусної лінії та купівля тролейбусів: чому депутати не підтримали рішення та які будуть наслідки
Скріншот з протоколу поіменного голосування. Джерело: Чернівецька міська рада

Депутатка міськради від "Народного контролю" Яна Брус каже, фракція не голосувала, бо вважає, що в умовах війни такі довгострокові кредити брати ризиковано.

"Йдеться про кредитування електротранспорту у євро на 22 роки. Двадцять років тому євро було по дві гривні, а зараз ми беремо у цій валюті 50 тролейбусів. Невідомо, що чекає нашу країну після війни, а ми набираємо кредитів на 22 роки. Це відповідальне рішення й до нього треба підійти виважено", – каже Брус.

Які можуть бути наслідки

Заступник міського голови Євген Маховіков каже, якби депутати ухвалили рішення, в травні міськрада вже могла б оголосити тендер на купівлю тролейбусів. Також можуть зазнати репутаційних втрат, бо Чернівці – перше місто в Україні, яке пройшло погодження керівного комітету. У ньому також брав участь Європейський інвестиційний банк, який надає кредит.

Рішення депутатів мали дати гарантії, що міськрада бере на себе зобов’язання у виплаті суми кредиту.

"Наразі навряд можна говорити про штрафи. Нам погодили проєкт. Голосування міськради – останнє рішення, я думав, що воно технічне. Опісля його ухвалення мали готувати та оголошувати тендер. Сьогодні-завтра мали давати відповідь Міністерству інфраструктури про наступні дії", – каже Маховіков.

Питання можуть винести на наступну сесію міської ради. Якщо вона відбудеться раніше ніж в кінці травня і депутати підтримають проєкт рішення, зможуть дотриматися запланованих термінів. За словами Маховікова, міськрада ще має отримати дозвіл Міністерства фінансів на купівлю тролейбусів – це теж технічне питання.

Чому потрібні нові тролейбуси та лінія на Калинівський ринок

У висновку щодо доцільності кредиту йдеться, що середній термін експлуатації тролейбусів у Чернівцях — 24 роки, при цьому за нормативами він не має перевищувати десяти.

70 тролейбусів, які працюють на маршрутах є на 90% зношеними. Про це раніше повідомив заступник міського голови Ігор Крохмаль. Водночас у депо є можливість утримувати 130 машин.

"Цими 50 тролейбусами замінимо наявні, які практично вже не підлягають ремонту. Загалом ЧТУ потрібно 100 нових тролейбусів, щоб ефективно надавати послуги", — розповів Крохмаль.

За його словами, планують закупити тролейбуси українського виробництва, отримати транспорт зможуть у 2023-2024 роках.

Нову тролейбусну лінію планують побудувати вулицею Старожучківський шлях до Калинівського ринку та запустити новий маршрут, розповів Крохмаль. В обґрунтуванні рішення виконкому йдеться, що це поліпшить екологічну ситуацію в Чернівцях.

Як повертатимуть кредит

Загальна вартість проєкту — до 16,3 мільйона євро. Крім кредиту у понад 13 мільйонів, з міського бюджету мають виділити 2,7 мільйона євро ПДВ. На купівлю тролейбусів витратять приблизно 11,5 мільйона євро, на побудову тролейбусної лінії — приблизно 1,6 мільйона, повідомив раніше у коментарі Суспільному заступник міського голови Євгеній Маховіков.

Відсоткова ставка по кредиту поки невідома, втім очікують, що вона не перевищуватиме 2,5%. Повертати кредит буде Чернівецьке тролейбусне управління, у разі потреби підприємство дотуватимуть з бюджету міської ради.

"Виплата кредиту триватиме 22 роки, з яких 5 — пільговий період, коли ми не повертаємо кредит, а будемо платити тільки відсотки", — повідомив Маховіков.

Яка доцільність проєкту

Кандидат економічних наук Богдан Сторощук розповідає, що для розуміння економічної доцільності залучення кредиту, необхідно бачити розрахунки — про протяжність нового маршруту, витрати на електроенергію, середню кількість пасажирів. Таких розрахунків у міській раді не публікували.

"Мають бути чіткі розрахунки, що коштом цього кредиту буде покрашено фінансовий стан тролейбусного управління. Наприклад, буде зменшено енергоспоживання або витрати на обслуговування тролейбусів", — розповів Сторощук.

За словами заступника міського голови Євгенія Маховікова, тролейбусне управління має фінансову спроможність виплатити кредит за понад 20 років. Пояснює це тим, що після підвищення тарифу на проїзд збиток підприємства зменшився, також — переходом на електронний квиток і введенням у штат контролерів.

Раніше Суспільне у відео розповідало, що відомо про кредит:

Що відомо

  • Взяти кредит місто змогло завдяки фінансовій угоді, яку у вересні підписав президент. Окрім Чернівців, ця угода поширюється на 17 міст. Вони зможуть отримати нові електричні автобуси, трамваї, тролейбуси, потяги метрополітену, а також модернізувати трамвайні та тролейбусні лінії.
  • У вересні 2022 року тролейбусне управління підписало договір на постачання п'яти нових тролейбусів українського виробництва. Вартість одного тролейбуса – понад 10,3 мільйона гривень. За всю партію транспорту заплатять 51,5 мільйона гривень.
  • У Чернівцях виконком міськради з 1 жовтня підвищив тариф на проїзд в тролейбусах до 10 гривень за одну поїздку. Учні їздитимуть безкоштовно, студенти сплачуватимуть 5 гривень.
  • Повністю перейти на е-квиток у Чернівцях планували в лютому, згодом перехід відтермінували до 1 березня. На пресконференції 5 квітня міський голова Роман Клічук повідомив, що електронний квиток не запровадили вчасно через затримку в постачанні карток.
  • Коли картки отримає 80-90% пільговиків, тоді зможуть ухвалювати рішення про перехід на електронний квиток у громадському транспорті міста, повідомив Клічук.

Читати також

У Чернівцях почали продавати транспортні картки: скільки коштують та де купити

Транспортні картки у Чернівцях: як формували ціну та скільки отримують точки продажу

Як пільговикам з інших громад отримати транспортну картку Чернівців для безоплатного проїзду: пояснення

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок