У міськраді Чернівців повідомили про реставрацію чотирьох дверей у центрі міста. На це витратили 130 тисяч гривень, третину суми надали мешканці будинків. Керівниця групи реставраторів з Івано-Франківська каже, що ремонт дверей у Чернівцях не можна назвати реставрацією — їх замінили на нові не автентичні.
Торік чернівчани подали на програму співфінансування ремонту дверей чотири заявки. З бюджету виділили 70% вартості ремонту. На сторінці міськради у Facebook опублікували фото дверей до ремонту та після. Під цим дописом чернівчани залишали коментарі про те, що це не реставрація, а неякісна заміна.
Авторка ініціативи з охорони культурної спадщини Івано-Франківська Марія Козакевич говорить, що мета реставраторів — максимально зберегти те, що можливо. Навіть якщо внизу деревина прогнила, а самі двері мають дірки від замків, ручок та домофонів, то реставратори доповнюють втрачені елементи.
"Видно, що багато елементів тепер втрачені. Тут абсолютно не повторена форма. Навіть неозброєним оком можна знайти купу відмінностей. Це не є професійна реставрація. Втрачається ще й естетична складова. Бо кожні двері виготовлялися майстром і в стилі того історичного періоду, епохи з вподобаннями й настроями. Вони робились якимись певними інструментами, тому вони мають саме такий вигляд, а не інакший", — говорить Марія Козакевич.
Вона разом з командою реставраторів з 2016 року відновила понад 40 дверей в межах ініціативи "Франківськ, який треба берегти". Через старі фото та креслення майстри дізнавалися, який вигляд двері мали спочатку, а тоді наближали їх до такого стану.
"У чому цінність, що ми зберігаємо щось старе? Є історична цінність – ми розуміємо, що це не просто шматок дерева чи шматок металу. Він пережив багато десятків років, це є свідки історії, старожили міста. Багато подій відбувалося, змінювалися люди, але будівля і двері лишалися ті самі. Ми бачимо якийсь зв'язок з минулим, цю історичну тяглість", — каже Марія Козакевич.
За її словами, вартість реставрації дверей у Франківську становить 60-100 тисяч гривень.
В управлінні охорони культурної спадщини кажуть, що двері, які замінили, реставрації не підлягали. За словами начальниці управління Вікторії Діденко, стан дверей перевіряють фахівці при огляді. Інколи це можливо, знявши шари фарби з деревини.
"Бувало таке, що двері набирали вологи, що протикалися, як пінопласт. Тому збереженню вони не підлягають. По аналогу роблять точну копію і встановлюють", — каже Діденко.
У коментарях під дописом міськради чернівчани помітили, що після ремонту з дверей на вулиці Кароля Мікулі зник елемент у вигляді квітки. За словами Вікторії Діденко, першочергово на дверях квітки не було. Металеву прикрасу до дверей причепили самі мешканці будинку, така оздоба характерна для металевих парканів.
За словами Діденко, деякі двері не є автентичними. Тоді на фото минулого століття шукають початковий вигляд дверей та відтворюють з підрядниками.
Управління охорони культурної спадщини не є розпорядником грошей на ремонт, пошуком підрядників займається департамент інфраструктури та благоустрою. Вони ж здійснюють технагляд.
Вартість ремонту дверей склала:
- вулиця Турецька, 6 — понад 62 тисячі гривень;
- вулиця Толстого, 5 — майже 50 тисяч гривень;
- вулиця Шепетівська, 6 — 34 тисячі гривень;
- вулиця Кароля Мікулі, 6 — 35 тисяч гривень.
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини