У румунському місті Серет за 40 кілометрів від Чернівців працює гуманітарний хаб Help Ukraine Romania. Там збирають продукти, одяг та ліки, які відправляють у регіони України. Допомогу передають міжнародні організації та волонтери. За пів року вдалось перевезти п'ять тисяч тонн. До Міжнародного дня гуманітарної допомоги Суспільне побувало в Сереті та розповідає, як у хабі налаштовували логістику та у який спосіб перевіряють, чи надійшла гуманітарна допомога за призначенням.
Ідея створити гуманітарний штаб виникла за кілька днів після початку повномасштабної війни, щоб організовано завозити допомогу до України. 28 лютого штаб запрацював, а вже на початку березня до Чернівців приїхала перша вантажівка з допомогою. Протягом березня вдалось перевезли близько 500 тонн допомоги, розповіла співзасновниця хабу Лілія Бортич.
Хаб має офіс у Чернівцях, який отримує запити від різних міст України. Їх перевіряють, після чого надсилають вантаж. У відповідь вимагають звіти про отримання допомоги. Відтак хабу надсилають фото- та відеопідтвердження, а також звіти про отриману допомогу.
Саме до Чернівців привозять усю допомогу з хабу в Сереті, а вже звідси розподіляють її по містах України, зокрема в Чернігів, Суми, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Одесу та Миколаїв.
Спершу допомога надходила хаотично, при чому, як від благодійних організацій, так і від звичайних людей. Також передавали допомогу українці, які живуть в європейських країнах, розповідає логістка Help Ukraine Romania Марина Ткачук.
Про хаб волонтери та організації дізнавалися з сайту і соцмереж, також люди розповідали про нього один одному.
"Усі знали, де ми є, і приїжджали звідусіль. Це було хаотично, ми не знали хто і коли до нас їде. Ми працювали так, щоб якомога більше прийняти та відправити гумдопомоги", – розповідає логістка.
За кілька місяців потік гуманітарної допомоги від волонтерів зменшився. Тому наприкінці травня почали укладати угоди з міжнародними організаціями про централізоване постачання продуктів та ліків. Зокрема, з організаціями Save the Children, Médecins du Monde, Action Against Hunger, Americares та World Vision.
Хаб звітує перед донорами й партнерами за отриману допомогу. Також публікують звіти на своєму сайті та у соцмережах.
Перші кілька місяців працювали на волонтерських засадах. Після початку співпраці з міжнародними організаціями з’явилися пожертви й гранти, які покривають витрати на паливо, їжу, житло та зарплати, говорить комунікаційниця Help Ukraine Romania Марина Пожога.
У хабі працювали волонтери з Австралії, США, Німеччини, Португалії, Великої Британії та інших країн. Тепер на постійній основі працює семеро людей (з них шестеро з України, один — з Румунії).
Водій Адріан Дульгер розповів, що приїжджає до хабу за вантажем майже щотижня. До Румунії везе приватний вантаж. В Україну повертається з гуманітарною допомогою, з цього прибутку не має. Фонд компенсує витрати на пальне.
Проблем з вантажем на кордоні не виникає, розповідає водій. Вантажівку з гуманітарною допомогою пропускають поза чергою як на румунському, так і українському кордоні. З Серету до Чернівців водій доставляє вантаж в середньому п’ять годин. За його словами, потік гуманітарної допомоги не зменшився, втім стало менше водіїв, які беруться за перевезення такого вантажу.
Наразі на складі хабу близько 800 тонн гуманітарної допомоги. Переважно це їжа для продуктових наборів, які планують відправити в регіони, де тривають бойові дії.
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].