Перейти до основного змісту
"У мирний час сюди б ніхто не переїхав". Як у містечко на Буковині перевезли один з найбільших складів велосипедів

"У мирний час сюди б ніхто не переїхав". Як у містечко на Буковині перевезли один з найбільших складів велосипедів

Велотрейд Хотин
Склад заводу Велотрейд у Хотині. Склад Велотрейду в Хотині. Джерело: Суспільне Буковина

До війни Харків називали велосипедною столицею — майже сто років там працює Харківський велосипедний завод, а понад 25 — виробник велосипедів "Велотрейд".

З початку повномасштабного вторгнення РФ промислову зону Харкова обстрілювали. У майже кожен завод влучила ракета. Через обстріли один з цехів Велотрейду вщент згорів. Частину вцілілої продукції перевезли в Хотин Чернівецької області, іншу, з обладнанням, на Тернопільщину.

Велозавод вирішили евакуювати через кілька днів після повномасштабного вторгнення. Перевозити вантажівками було дорого — одна машина з Харкова до Хотина коштувала до 100 тисяч гривень.

Підприємство скористалось державною програмою релокації бізнесу. Вона передбачає перевезення Укрзалізницею. Першочергово евакуювали готову продукцію, каже засновник та власник велозаводу Олег Іванов.

У Хотині велозавод має лише склад, звідси відправляє продукцію клієнтам. Вціліле обладнання ще монтують на Тернопільщині, тому поки компанія нічого не виробляє. До війни за день працівники підприємства могли зібрати до 1500 велосипедів.

У Хотині велозавод має лише склад готової продукції
У Хотині велозавод має лише склад готової продукції. Суспільне Буковина

Частина обладнання згоріла в цеху. Через це доведеться робити частину роботи вручну, як 15 років тому.

"Колеса будуть автоматично збиратись, а от велосипеди — вручну. Я ще в інституті намалював систему, де люди працюють як конвеєр — одна людина проходить до іншої. Доведеться повернутись до неї", — розповідає Іванов.

Зі 170 працівників у Хотин переїхали приблизно 20 робітників складу та логістики. Їх безплатно поселили в комунальних установах громади разом з сім'ями та домашніми тваринами. Менеджери та бухгалтери працюють дистанційно. Ще пів сотні працівників складу, куди влучила ракета, залишились без роботи.

Через те, що в Хотин евакуювали мало працівників складу, велосипеди відвантажують повільніше. Також на швидкість відправки впливає і те, що компанія ще не перевезла свої вантажівки з Харкова. Днями змогла приїхати перша.

"У Харкові у нас ще залишились склади, велосипеди та запчастини. Виробничу ділянку вдалось врятувати наполовину", — каже Іванов.

Велозавод розташовувався у приміщеннях площею 20 тисяч квадратних метрів. У Хотині шукали в оренду хоча б половину площі, однак комунальних приміщень з такою площею не було. Шість тисяч квадратних метрів змогла дати в оренду за ринковою ціною інша компанія.

У Хотині велозавод взяв в оренду усю можливу площі — 6 тисяч квадратних метрів
У Хотині велозавод взяв в оренду усю можливу площі — 6 тисяч квадратних метрів. Склад одного з релокованих підприємств на Буковині. Фото: Суспільне Чернівці

Через те, що тут не вистачало приміщень, виробництво розміщують в Борщеві на Тернопільщині. Логістично велозаводу краще розміститись в одному місці. Засновник готує проєкт та шукає інвестора чи партнера для будівництва складу й потужностей в одному місці. За новим проєктом, якщо в Хотин перевезуть все, тут працюватимуть 250 людей.

Хотин за площею у вісім разів менший за Чернівці, звідси до обласного центру — 60 кілометрів. У громаді живе 18 тисяч людей та прихистили понад три тисячі вимушених переселенців.

"Як гарно Хотин не виглядав би, дуже важко залучити сюди підприємства. У мирний час Велотрейд би не переїхав", — каже голова Хотинської громади Андрій Дранчук.

Останні два роки Хотинська громада займалась індустріальним парком. Це майданчик, де мають бути підведені електро-, газо-, водопостачання, щоб потенційні інвестори мали можливості для розвитку бізнесу в громаді. Наразі розміщуватись на ньому не можуть — парк перебуває на реєстрації в міністерстві економіки.

Велозавод працював на внутрішній ринок. Три роки тому приблизно 10% продукції почали експортувати в Польщу. Іванов каже, в Європі багато конкурентів, але є ніші, в які ще можна зайти.

Загалом у Хотин через державну програму релокації бізнесу переїхали ще дві компанії з Харкова. Вони виробляють розетки та вимикачі, а також швейне підприємство. Наразі власники реєструють фірми в Хотині, розповідає Дранчук.

"Не форсуємо, щоб підприємства платили податки. Поки допомагаємо вийти зі стресу, облаштуватись", — каже Дранчук.

Читайте також

"Довелось обміняти 200 тонн соняшнику на паливо". Фермер з Чернівецької області про посівну у воєнний час

Перевезли мільйон книг. У Чернівецьку область переїхав один з найбільших книжкових складів України

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

Топ дня

Вибір редакції

На початок