Опікунство, тимчасовий захист та курси. Як у Чернівцях прихистити дитину, що залишилась без батьків

Опікунство, тимчасовий захист та курси. Як у Чернівцях прихистити дитину, що залишилась без батьків

Опікунство, тимчасовий захист та курси. Як у Чернівцях прихистити дитину, що залишилась без батьків
. Суспільне Буковина

У Чернівцях навчають кандидатів в опікуни та вихователі. У громаді за зверненням можна прихистити дитину. Суспільне пояснює, як можна захистити дитину, позбавлену батьківського піклування, перелік документів та правила. Також розповідаємо про те, які обмеження діють та чи можна з такою дитиною перетинати кордон. У матеріалі ми використовуємо інформацію Міністерства соцполітики, Офісу Президента та коментар начальниці служби у справах дітей Чернівецької громади Інни Никитенко.

Які форми опіки можливі

Тимчасове прилаштування — безкоштовна форма прихистку дитини, яка залишилась без піклування або без зв'язку із сім'єю. Щоб прилаштувати дитину, потрібно мати громадянство України або посвідку на постійне проживання тут. Водночас не потрібно бути родичем дитини. Тимчасово прилаштувати можуть сусіди та друзі сім'ї, або незнайомі люди. Це може зробити не лише подружжя, а й людина не в шлюбі. Немає обмежень щодо віку дитини.

Ця форма діятиме, поки не знайдуть батьків дитини або вона набуде статусу сироти. Для того, аби прилаштувати дитину, потрібно звернутись до служби у справах дітей у громаді. Опісля посадовці перевірять житлові умови та проконсультують. Для цього потрібно декілька документів:

  • заява про надання згоди на тимчасове влаштування в сім’ю дитини;
  • документи, що посвідчують особу;
  • акт обстеження умов проживання;
  • згода дитини (якщо вона може висловити свою думку) у вигляді заяви, написаної власноруч.

Опіка — це форма захисту дитини, яка залишилась без піклування. Вона передбачає державні пільги для виховання. Опікунами дитини можуть стати родичі або хрещені батьки дитини. В умовах війни спростили процедуру, за якою оформлювали опіку — потрібно менше документів та можна не проходити навчання. Про це повідомили в Міністерстві соцполітики та оприлюднили перелік документів:

  • Заяву;
  • копію паспорта;
  • документи, що підтверджують сімейні, родинні зв’язки або інший зв’язок особи з дитиною (свідоцтво про хрещення);
  • довідку від нарколога та психіатра про можливість виховання дитини.

Під час воєнного стану також є необов’язковим для кандидатів в опікуни та піклувальники проходження курсу навчання з виховання дітей, які залишились без батьківського піклування. Втім, за словами Никитенко, у Чернівецькій громаді проводитимуть заплановані навчання для кандидатів в опікуни та для інших форм захисту дитини.

Патронатні сім'ї — це тимчасові вихователі дітей, які отримують зарплату за це. Патронатним вихователем може стати повнолітня людина. Обов’язково мати помічника: це може бути близький родич, який живе в одному помешканні. Також заздалегідь перевіряють житлові умови людини, яка хоче стати вихователем. Помешкання може бути власне або орендоване. Вихователі мають пройти навчання. Для того, аби стати патронатним вихователем потрібно звернутись до служби у справах дітей.

Далі охочим надають перелік документів, що потрібно зібрати: там є довідка про стан здоров’я, про несудимість, трудова книжка тощо. Патронатному вихователю виплачують зарплатню. Вихованці можуть перебувати в патронатній сім'ї від трьох до шести місяців.

За словами Никитенко, патронатна сім'я у Чернівцях готова прийняти дітей, які залишились без піклування.

Чи можна усиновити дитину

Ні. В умовах війни неможливо усиновити дитину з повним дотриманням законодавства та безпеки дитини.

Чи може людина, яка живе за кордоном, прийняти дитину без супроводу з України?

Ні.

Як захистити дитину, якщо відомо, що батьки загинули

Про таку дитину необхідно повідомити у поліцію або службу у справах дітей.

Якщо дитина перебуває за межами України, необхідно терміново повідомити консульську установу України.

Чи можна вивозити за кордон дитину, яка була тимчасово влаштована в сім‘ю в Україні

Дитина без супроводу дорослих, тимчасово влаштована в сім’ю громадян України, не може бути вивезена за кордон без дозволу військової адміністрації за місцем перебування дитини. Про це йдеться в інформації Офісу Президента та Мінсоцполітики.

Куди можна подати заявку та документи

Служба у справах дітей приймає документи й консультує щодо усіх питань, пов'язаних із захистом дітей. Туди можуть звертатись, аби стати кандидатами в опікуни-піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі. Зателефонувати у службу в Чернівцях можна за номерами: (0372) 52-34-05, 52-62-28.

Читайте також

"Хочу до бабусі, вона дуже добра". На Буковину з Миколаївщини евакуювали 200 дітей з соцустанов

На початок