У громадах Буковини, де споруджували школи у межах "Великого будівництва", відбувся перший дзвоник. Частина дітей прийшла до просторих класів, зайшла у шкільний кінотеатр та кабінет з комп'ютерами. Інші — повернулись у школи, яким понад 50 років. Там немає їдалень та спортзалів. Суспільне розповідає, яким було 1 вересня для шкіл президентської програми.
Повернулись на уроки в австрійську забудову
В Усть-Путилі побудували школу, яка вартуєСуспільне БуковинаВартість будівництва школи, яка вказана в запиті на інформацію Суспільного Буковини. майже 80 мільйонів гривень. Перед її входом провели лінійку, дітей фотографували на фоні кольорового фасаду. Втім на уроки вони пішли у старе приміщення. Один із корпусів є сторічним військовим госпіталем, решта — будівлі радянського періоду.
"Моя старша дочка вчиться у 10 класі, коли була у першому — нам обіцяли, що нову школу невдовзі добудують. Ось, так і не відкрили", — каже мама учнів школи Оксана.
У старому приміщенні дерев'яні вікна та потріскані стіни. Там немає спортзалу та внутрішньої вбиральні, а замість обідів у їдальні — діти беруть бутерброди, які їм готують батьки. За словами директора Юрія Скидана, зараз школу відвідує майже 150 учнів.
Нову школу почали споруджувати у 2012 році. За рік роботи призупинили. Будівельники час від часу повертались на об'єкт — споруджували стіни, харчоблок та спортзал. Повноцінно роботи відновили, коли школа увійшла до програми "Велике Будівництво". розповідає Скидан.
Зараз у школу перевезли обладнання для їдальні. У спортзалі стоїть запакований інвентар та "шведські стінки". У новій школі є пандус для школярів з інвалідністю.
"Тут просторі світлі класи, а у старій школі затісно — діти сидять майже біля дошки. Ми не дотримуємось санітарних норм. Сподіваємось, що невдовзі переїдемо у нову школу", — каже Скидан.
Новобудову не здали експлуатацію. У відповіді на запит Суспільного в облдержадміністрації відповіли, що школа готова на 99% і зараз готуються документи, аби її здати. За угодою, школу можуть будувати до кінця 2021 року. За словами директора школи Скидана, коли діти перейдуть до неї — стару школу демонтують.
Перший дзвоник у школі, на яку чекали 50 років
У Горішніх Шерівцях реконструювали триповерхову школу. Перед її корпусом влаштували лінійку — понад 300 учнів прийшли до оновлених класів.
За словами мами двох учнів Марини Скідан, за день до лінійки школярі йшли прибирати нові класи.
"Ми про цю школу мріяли 50 років. Діти ходили у дві зміни, бо в старій школі усі не вміщались. Вчились до 20:00, взимку це була катастрофа", — каже Скідан.
За словами директорки школи Марини Гаврилюк, у дві зміни діти вчились понад 30 років. У закладі не було окремих класів для предметів, а їдальня мала площу у 20 квадратних метрів. Зараз їм обладнали комп'ютерні класи, добудували спортзал та їдальню. Школу здали в експлуатацію, вона вартувала майже 100 мільйонів гривень. Про це йдетьсяСуспільне БуковинаВідповідь на запит на публічну інформацію Суспільного Буковини. у відповіді на запит Суспільного. Однак зараз ведеться розслідування щодо ймовірного привласнення грошей під час реконструкції школи у селі.
Також здали в експлуатаціюСуспільне БуковинаВідповідь на запит на інформацію Суспільного Буковини. школу у селі Рідківці. Там для учнів провели екскурсію — показали шкільний кінозал, їдальню, відремонтовані класи. Будівництво школи вартувало майже 80 мільйонів гривень.
За словами мами учениці Наталі Жоян, у старій школі було пічне опалення. Туалети школи розміщувались на вулиці.
"Там з вікон продувало, а зі стін крапало. Нічого не було для дітей. Нам перед лінійкою сказали, що діти поки вчитимуться у старих корпусах. Це може тривати тиждень або місяць, допоки у новій школі усе не облаштують", — каже Жоян.
У коментарі Суспільному директорка закладу Василина Морараш сказала, що у школі мають завершити косметичні ремонтні роботи.
Продовжують вчитись у сільраді діти Кам'янецької громади. Школу у Кам'янці не здали в експлуатацію, розповів Суспільному директор фірми-генпідрядника Василь Бічер. За його словами, компанії боргують 10 мільйонів гривень за виконані роботи.
У етері програми Суспільного "Сьогодні. Головне" заступник голови Чернівецької обласної адміністрації Богдан Ковалюк сказав, що по цьому об'єкту роботи виконані, а заборгованості немає.
Допоки частину шкіл першої черги "Великого будівництва" готують до експлуатації, в області уже будують заклади другої.
Що відомо
- "Велике Будівництво" — спільна програма президента та уряду, яка розпочалась у березні 2020 року.